Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 18, 15:48

Nustebino, kaip veikia teismai Kretoje – teisėjai neturi darbo kabinetų ir nedėvi mantijų

Keturios Kauno apylinkės teismo darbuotojos gegužę lankėsi Graikijoje. Jos liko nustebusios, kaip skirtingai nei Lietuvoje veikia Kretos salos teismai. Pavyzdžiui, juose nėra teisėjų padėjėjų, teisėjai nedėvi mantijų, ne visuomet daromi posėdžių garso įrašai, o protokolai vis dar rašomi ranka. Siekiant skaidrumo, teisėjas apie naują jam paskirtą bylą sužino tik teismo posėdžio dieną.
Kauno apylinkės teismo darbuotojų vizitas Kretos teismuose
Kauno apylinkės teismo darbuotojų vizitas Kretos teismuose / Kauno apylinkės teismo nuotr.

Pasak delegacijos narių – Kauno apylinkės teismo pirmininko patarėjos Eglės Pranckevičiūtės bei teisėjų vyresniųjų padėjėjų Rimantės Greblikaitės, Gabijos Vilemavičiūtės ir Indrės Veličkienės, šio vizito tikslas – susipažinti su Graikijos teismų sistema, teismų darbo specifika, identifikuoti esminius Lietuvos bei Graikijos teismų sistemų skirtumus ir panašumus ne tik teisingumo vykdymo procese, bet ir teismų administravime, pasidalinti ir pasisemti gerosios praktikos, kuri gali būti pritaikoma kasdienėje profesinėje veikloje.

Kretos teismuose teisėjai nedėvi mantijų, neturi teisėjo ženklo ar kitų regalijų.

Kaip informuojama Kauno apylinkės teismo išplatintu pranešimu spaudai, vizito metu delegacijos narėms buvo sudaryta galimybė stebėti viešus teismo posėdžius.

Kauno apylinkės teismo atstovės sako pastebėjusios, jog teismo procesas nėra toks formalizuotas kaip Lietuvoje: pirmosios instancijos teismų teisėjai nedėvi mantijų, neturi teisėjo ženklo ar kitų regalijų. Jokių skiriamųjų ženklų ar detalių neturi ir bylose dalyvaujantys advokatai.

Beje, byloje dalyvaujantys asmenys savo teisę į teisminę gynybą gali įgyvendinti tik per atstovus – save atstovauti turi teisę tik advokato licenciją turintys asmenys.

Įdomu tai, kad nagrinėjant bylą žodinio proceso tvarka, teismo posėdžio protokolas rašomas ranka, o skaitmenizuojamas tik vėliau.

Taip pat, teismų darbuotojų mainų dalyvės Kretoje pastebėjo ir kitą esminį skirtumą – proceso metu nėra imperatyvaus reikalavimo daryti teismo posėdžio garso įrašą. Kiekvienu konkrečiu atveju dėl poreikio įrašinėti teismo posėdžio eigą sprendžia bylą nagrinėjantis teisėjas.

Aptartos abiejų šalių teismų sistemos

Anot Kauno apylinkės teismo atstovių, vizito metu diskutuota apie Graikijos bei Lietuvos teismų sistemas, darbo krūvį, teismo darbuotojų funkcijas, bylų paskirstymo teisėjams procesą, bylų nagrinėjimo trukmę, bylų perkėlimo į elektroninę erdvę pažangą ir mastą, darbo sąlygas bei darbo užmokestį, teisėjų skyrimo ir jų rotacijos procedūras.

„Sužinojome, kad Graikijos teismuose nėra kompiuterinės bylų paskirstymo programos – bylos skirstomos rankiniu būdu. Paskirstant bylas atsižvelgiama į teisėjo specializaciją, jam paskirtų nagrinėti bylų skaičių ir sudėtingumą, įvertinami teisėjo negalimumo nagrinėti tam tikrą bylą pagrindai.

Įdomus skaidrumo paskirstant bylas užtikrinimo aspektas – teisėjas sužino apie naują jam paskirtą bylą tik teismo posėdžio dieną.

Įsiminė ir tai, kad teisėjai dėl susiklosčiusių šeimyninių aplinkybių jų prašymu gali būti perkelti į kitą tos pačios pakopos teismą netaikant trejų metų nuo paskyrimo į teisėjo pareigas termino,“ – įspūdžiais dalijosi teisėjo vyresnioji padėjėja I.Veličkienė.

Kauno apylinkės teismo atstovės pristatė Kretoje Lietuvos teismų sistemą, teismų darbo modelį.

Kauno apylinkės teismo nuotr./Kauno apylinkės teismo darbuotojų vizitas Kretos teismuose
Kauno apylinkės teismo nuotr./Kauno apylinkės teismo darbuotojų vizitas Kretos teismuose

„Aptarėme Kauno apylinkės teisme dirbančių valstybės tarnautojų skaičių, jų funkcijas ir pareigybių specifiką, bylų nagrinėjimo statistiką, teisėjų specializacijas, nagrinėjant tam tikros kategorijos bylas, darbo krūvį,“ – patikino R.Greblikaitė.

Herakliono bei Kastelli Pediados apylinkės teismų teisėjai domėjosi bylų bei proceso skaitmenizavimo sparta Lietuvos teismuose, o kaip gerąją praktiką akcentavo teisėjo padėjėjo pareigybės egzistavimą.

Teisėjas sužino apie naują jam paskirtą bylą tik teismo posėdžio dieną.

„Graikijos teismų sistemoje nėra teisėjo padėjėjo pareigybės, todėl visus procesinius dokumentus rengia patys teisėjai, dalį funkcijų, kurias Lietuvoje įprastai atlieka teisėjo padėjėjai, teisėjams padeda atlikti teismo posėdžių sekretorės. Įdomu tai, kad šių metų pabaigoje Graikijoje planuojama sukurti teisėjo padėjėjo pareigybę, tačiau teisėjo padėjėjo etatai numatyti įsteigti tik šalies sostinės Atėnų ir Salonikų teismuose,“ – patirtimi pasidalijo G.Vilemavičiūtė.

Iššūkiai ir problemos

Ne paslaptis, kad Graikijos teismai (kaip ir Lietuvos) susiduria su tam tikrais iššūkiais ir problemomis. Viena jų – nepakankamas materialinis aprūpinimas.

Delegacijos narės pastebėjo, kad aplankytų teismų darbuotojams tenka dirbti ganėtinai ankštose patalpose, o teisėjai teisme savo darbo kabinetų neturi –juos įsirengia namuose ir daugiausia dirba nuotoliniu būdu.

Kauno apylinkės teismo nuotr./Kauno apylinkės teismo darbuotojų vizitas Kretos teismuose
Kauno apylinkės teismo nuotr./Kauno apylinkės teismo darbuotojų vizitas Kretos teismuose

Be to, teisės aktų ir teismų praktikos duomenų bazėmis teisėjai naudojasi savo lėšomis.

Teisėjai teisme savo darbo kabinetų neturi.

Kalbant apie teismo darbuotojų skaičių ir jų krūvį, paminėtina, kad Herakliono apylinkės teisme dirba apie 20 teisėjų ir tik 4 teismo posėdžių sekretorės. Herakliono teismų darbuotojų asociacijos prezidentė išskyrė šias pagrindines problemas, su kuriomis susiduria teismų darbuotojai: nepakankamos darbo sąlygos, didelis darbo krūvis bei per mažas darbo užmokestis.

Gerosios praktikos pavyzdžiai

Kauno apylinkės teismo delegacija išskyrė šiuos gerosios praktikos pavyzdžius Graikijos teismuose: teismų darbuotojams suteikiamos galimybės imtis iniciatyvų teismų veiklai gerinti; aktyvus Teismų darbuotojų asociacijos vaidmuo atstovaujant teismų darbuotojus jiems rūpimais klausimais; gyvas ir nuoširdus teismų darbuotojų ir teisėjų bendravimas bei sklandus bendradarbiavimas; pažangi teismo posėdžio garso įrašo technologija, paverčianti garsą tekstu.

„Vienas iš pastebėtų dalykų Graikijos teismų procesinėje veikloje, kuris tikėtina, palengvintų Lietuvos teismuose dirbančiųjų darbą – tai ilgesni procesiniai terminai,“ – pastebėjo teismo pirmininko patarėja E.Pranckevičiūtė.

Kauno apylinkės teismo delegacija buvo pakviesta susipažinti ir su Kretos savivaldos institucijų darbu. Kauno apylinkės teismo atstovės susitiko su Minoa Pediadas savivaldybės meru M.Fragakis, vicemerais M.Zamoulaki, M.Samonaki, G.Drakaki, Kretos vicemeru, o Kretos prefektūroje diskutavo su Europos ir tarptautinių reikalų vicegubernatoriumi Kretoje G.Alexakis.

Susitikimų metu buvo pristatytas šių institucijų vaidmuo teikiant pagalbą salos gyventojams po stichinių nelaimių (žemės drebėjimų, kurie Kretos saloje yra dažni, potvynių), aptartas naujo oro uosto statybos projektas, apžvelgti bendradarbiavimo tarp savivaldybių, prefektūros ir kitų institucijų ypatumai bei vystomi tarptautiniai ryšiai.

Dvišalius teismo darbuotojų mainus inicijavo Kretos Kastelli Pediados apylinkės teismo darbuotoja Katerina Gialitaki.

Plėtojant jau užmegztus tarptautinius ryšius, birželio 27–liepos 1 dienomis Kauno apylinkės teisme lankysis Kretos Herakliono ir Kastelli apylinkės teismų delegacija.

„Svečius numatoma detaliau supažindinti su Lietuvos teismų sistema, Kauno apylinkės teismo darbo specifika. Delegaciją iš Kretos taip pat kviesime apsilankyti Kauno apygardos bei Lietuvos apeliaciniame teismuose, Kauno apygardos prokuratūroje“, – pažymėjo teismo pirmininko patarėja E.Pranckevičiūtė.

Pasak Kauno apylinkės teismo delegacijos narių, tokio pobūdžio vizitai yra puiki proga užmegzti bei plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą, susipažinti su kitos šalies teismų sistema, jos darbo specifika, teismų darbo organizavimu, teismų darbuotojų funkcijomis, darbo krūviu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min