Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2018 01 03

Oksforde mirė kunigaikštis Mykolas Giedraitis

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos bendruomenę pasiekė liūdna žinia: 2017 m. gruodžio 29 d. Oksforde mirė Bibliotekos geradarys kunigaikštis Mykolas Giedraitis. „Jo asmenyje netekome didžio Žmogaus, Mecenato ir nuoširdaus, ištikimo, išmintingo Bičiulio“, – rašoma spaudai išplatintame pranešime.
Mykolas Giedraitis, 2008 m.
Mykolas Giedraitis, 2008 m. / Anos Venclovienės nuotrauka
Temos: 1 Mirtis

Mykolas Giedraitis (Michał Giedroyć), LDK senos kunigaikščių giminės palikuonis, gimė 1929 m. Lobzove prie Derečino (dabartinėjė Baltarusijoje), Lenkijos senatoriaus Tadeuszo Giedroyćo ir Annos Szostakowskos šeimoje. 1939 m. Raudonajai Armijai užėmus tuometinės Lenkijos rytines sritis, Sovietų Sąjungos saugumas suėmė T.Giedroyćą ir jį 1941 m. sušaudė Červenėje.

1940 m. Anna Giedroyć su dukterimis ir sūnumi buvo deportuota į Sibirą, o 1942 m. iš ten su gen. V.Anderso armija evakavosi į Iraną. 1946 m. šeima emigravo į Didžiąją Britaniją. M.Giedraitis Londono universitete studijavo aeronautiką ir taikomąją matematiką, įgijo aviacijos inžinieriaus diplomą. Londone jis vedė Rosemary Cumpston, su kuria išaugino sūnų ir tris dukras.

M.Giedraitis nuo jaunystės domėjosi istorijos mokslu ir ypač savo giminės genealogija. 1979 m. jis su šeima persikėlė į Oksfordą, tapo Oksfordo universiteto Orielo koledžo nariu ir kaip nepriklausomas mokslininkas, glaudžiai susijęs su universitetu, atsidėjo istorijos studijoms. Jo mokslinių straipsnių paskelbta Anglijos, Lenkijos ir Lietuvos mokslinėje spaudoje.

M.Giedraitis nemažai prisidėjo prie savo giminės palikimo įamžinimo Lietuvoje. Jis finansavo archeologinius tyrinėjimus ir istorinių paminklų restauravimą Giedraičiuose, taip pat vyskupo Merkelio Giedraičio ir Mikalojaus Daukšos paminklo statybą Varniuose. Rosemary ir Mykolas Giedraičiai svetingai atverdavo savo namų Oksforde duris Lietuvos kultūros ir mokslo žmonėms, sudarydavo jiems sąlygas padirbėti Anglijos bibliotekose bei archyvuose ir kitaip juos remdavo.

M.Giedraitis Lietuvos mokslų akademijos bibliotekai perdavė asmeninę knygų kolekciją ir turtingą Giedraičių šeimos archyvą. Dauguma kolekcijos knygų – su žymių istorijos asmenų autografais ir dovanojimo įrašais. M.Giedraičio knygų kolekcija ir archyvas ypatingai domina Lietuvos istorikus.

Už paramą Lietuvai M.Giedraitis apdovanotas DLK Gedimimo 4-ojo laipsnio ordinu.

Be kitų dalykų, M.Giedraitis yra paskelbęs prisiminimų knygą Crater‘s Edge (London, 2010). Joje pasakojama apie jų šeimos deportaciją į Sibirą ir emigraciją į Iraną, o vėliau – į Jungtinę Karalystę. Knyga išversta į kelias kalbas. 2013 m. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka išleido jos vertimą į lietuvių kalbą, pavadintą Ant kraterio krašto.

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos bendruomenė reiškia Velionio šeimai ir artimiesiems nuoširdžią užuojautą. Jo šviesus atminimas neišdils iš mūsų atminties.

Velionio laidotuvės įvyks Oksforde 2018 m. sausio 19 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius