Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugpjūčio 24d. 10:15

Olandų karuselės šokdina valstybę, valdininkai bejėgiai prieš pavojingų atrakcionų savininkus

Karuselė
BFL nuotr. / Karuselė

Penktadienį Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) ketina nutraukti bankrutuojančios bendrovės „Kurorto statyba“ ir Palangoje atrakcionų pramogą poilsiautojams siūlančių olandų žemės nuomos sutartį. Tačiau tai nereiškia, kad praėjusią savaitę 9 vaikų vos nepražudžiusių atrakcionų savininkai greitai išsinešdins iš kurorto.

Jau keletą metų nelegaliai pajūryje veikiančius atrakcionus valdžios atstovai prisiminė tik po to, kai praėjusią savaitę vienoje iš karuselių daugiau nei valandai žemyn galva užstrigo 9 vaikai. Vyriausybės vadovas A.Kubilius vakar aiškino, kad kurorte nutikusi nelaimė sukėlė nerimo. „Palangos meras liepos mėnesį labai aštriai kėlė šį klausimą dėl nelegaliai veikiančių atrakcionų, dėl to, kad savivaldybė neturi jokių svertų rūpintis ir savo gyventojų, ir kurorto svečių saugumu“, – vakar dėstė ministras pirmininkas.

Jis pranešė, kad žemės nuomos sutartis su atrakcionų savininkais netrukus bus nutraukta. Tačiau kol kas niekas nedrįsta pasakyti, kas privers olandų kapitalo Kauno bendrovę „Leander LTU“ paisyti institucijų bei teismo sprendimų, mat iki šiol ji ignoravo bet kokius bandymus apriboti veiklą.

Pavojingas atrakcionas – kitame sklype

Pavojų keliančios karuselės Palangoje pastatytos ant dviejų sklypų – vienas jų priklauso Kauno kunigų seminarijai, kitas – bendrovei „Kurorto statyba“. NŽT Žemės reformos skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Bujavičienė „15min” vakar sakė, kad olandai prieš du mėnesius buvo įspėti, jog jų sutartis su „Kurorto statyba“ dėl žemės sklypo nuomos baigsis rugpjūčio 26 d.

Anot jos, didžioji dalis olandų karuselių stovi būtent ant „Kurorto statybai“ priklausančios žemės. NŽT sutartį ketina nutraukti dėl to, kad dokumentuose šis sklypas yra įvardytas visuomeninės paskirties teritorija, o tai reiškia, kad joje negali būti statomi prekybos, paslaugų bei pramogų kompleksai.

Anot I.Bujavičienės, jeigu karuselių savininkai neišmontuos įrenginių, darbo turės imtis antstoliai. Pašnekovė nenorėjo atsakyti į klausimą, ką reikėtų daryti, jeigu olandų iš Palangos nepavyktų išvaryti net su antstoliais. Anot jos, tai – Teisingumo ministerijos kompetencija. 

9 vaikams ir jų tėvams išgąsčio pridaręs atrakcionas „Move it“ stovi kitame sklype – priklausančiame Kauno kunigų seminarijai. Pasak I.Bujavičienės, NŽT bendrovės ir seminarijos sudarytos žemės nuomos sutarties nutraukti negali.

„Antstolis padarė viską“

Iki šiol prieš olandus buvo bejėgiai ir antstoliai. Prieš kurį laiką Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs bendrovės „Kurorto statyba“ ieškinį, nusprendė taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdyti atrakcionų Basanavičiaus gatvėje veiklą.

Šio sprendimo vykdymu turėjo pasirūpinti antstoliai, tačiau karuselės kaip sukosi, taip ir sukasi. Vakar Antstolių rūmai pareiškė, kad teismo nutartį turėjęs vykdyti antstolis atliko viską, ką reikia – kreipėsi į bendrovę, o paskui – į teismą. O šis neskuba priimti sprendimo.

Rankas iškėlusi valdžia

Susirūpinimą dėl karuselėje siaubo valandą patyrusių vaikų vakar reiškęs premjeras A.Kubilius tikino dar prieš mėnesį Kultūros bei Teisingumo ministerijų, Kultūros paveldo departamento (KPD) ir Palangos miesto savivaldybės atstovams pavedęs susėsti ir nutarti, kaip užkirsti kelią „tokiai žmonėms pavojingai savivalei“.

Tačiau, ką reikėtų daryti, minėtųjų institucijų atstovai dar nežino. Anot Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo Svajūno Bradūno, kol kas sutarta, kad Teisingumo ministerija pateiks išvadas, kokios teisės aktų spragos lėmė tokią situaciją ir kuri institucija turi sustabdyti olandų karuseles.

„Iškyla įvairiausių klausimų, netgi tokių, kas turi teisę patekti į privačią teritoriją. Negalime tiesiog atvažiuoti ir išmontuoti. Savivaldybė jau turi karčios patirties – po to, kai kurorte buvo nupjauta nelegali prekybinė įranga, mus nuo baudžiamosios atsakomybės išgelbėjo tik tai, kad antstolis fiksavo, kas buvo nupjauta“, – teigė pašnekovas.

Jo teigimu, jeigu atrakcionai stovėtų miesto teritorijoje, jie būtų tučtuojau išmontuoti ir išvežti. „Tačiau jie stovi ne mūsų teritorijoje. Be to, teismas yra priėmęs nutartį tik sustabdyti atrakcionus, o ne juos išmontuoti, – aiškino Svajūnas Bradūnas. – Situacija yra absurdiška, nes Darbo inspekcija yra konstatavusi, kad įrenginiai saugūs. Mes inspekcijos klausiame, kaip ji gali pripažinti įrenginį saugiu eksploatuoti, jeigu jis ten negali stovėti, nes neturi leidimo. Gal jis ir būtų išduotas, tačiau karuselių savininkas net nesiteikė jo paprašyti.“

Bejėgiškumas atrodo suvaidintas

Tarp 9 vaikų, praėjusią savaitę valandą žemyn galvą prakabojusių karuselėje „Move it“, buvo žinomo dailininko bei karikatūristo Rimo Valeikio (BFL nuotr.) sūnus Paulius. R.Valeikis „15min” sakė nuvedęs sūnų pas gydytoją, kuris nustatė potrauminį stresą. „Vaikas drebėjo, jam skaudėjo galvą, bet dabar jis atrodo sveikas. Iš visų vaikų, kurie ten buvo, mano vaikui baigėsi geriausiai. Jo pusseserė buvo netekusi sąmonės, pati nesugebėjo eiti. Sunku prognozuoti, kas gali nutikti vėliau, nes kraujas vaikams visą valandą plūdo į smegenis, – teigė R.Valeikis. – Olandai džiaugėsi, kad nesulūžo vaikų kaulai, o aš manau, kad ne kaulai yra svarbiausia žmogaus dalis, o smegenys.“

R.Valeikio teigimu, jį labiausiai piktina institucijų neveiklumas. „Norėtųsi, kad kažkas su tuo susitvarkytų. Savivaldybės požiūris toks: karuselės stovi privačiame sklype ir jie nieko negali padaryti. Pagal tokią logiką, jeigu turiu privatų sklypą, aš jame galiu auginti kanapes arba įrengti viešnamį ir niekas man negalės nieko padaryti. Juk sklypas bus mano. Tas bejėgiškumas man atrodo suvaidintas ir greičiausiai paskatintas korupcinių veiksmų. Jis toks absurdiškas, kad atrodo, jog taip negali būti. Institucijų, kurios turėtų priversti juos liautis, yra. Ir jeigu jie nebūtų kažkam susimokėję, juos būtų išardę, supakavę ir išvežę. Tačiau nieko panašaus nevyksta, visi tik stena per televizorių ir tiek“, – kalbėjo jis.

Į atrakciono spąstus patekusių vaikų tėvai rengia ieškinį teismui. Tačiau, ko teismo bus prašoma, R.Valeikis kol kas pasakyti negalėjo. Jis žada konsultuotis su teisininkais.

Pareiškimus dėl incidento Palangos policijai parašė penkių atrakcione nukentėjusių vaikų tėvai. Šiuo metu atliekamas ikiteisminis tyrimas, jo detalės nekomentuojamos. Į atrakciono vietą buvo atvykusi ir Darbo inspekcija, tirsianti atrakciono gedimo priežastį. Tačiau sustabdyti karuselių neskuba nei Darbo inspekcija, nei policija.  „Na, mes negalime sustabdyti jų veiklos, jie gali veikti. Tiesiog aiškinamės gedimų priežastį“, – teigė laikinai Palangos policijos komisariatui vadovaujantis Alvydas A.Katkauskas.

VIDEO: Palanga broken attraction

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

02:21
00:21
01:42

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min