Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 14d. 13:25

Opozicija blokavo siūlymą įteisinti referendumo šalininkų sąvoką

Seimo salė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Seimo salė

Ketvirtadienį Seimas balsavo dėl pataisų, kurias priėmus kampanijoje dėl referendumo klausimo galėtų dalyvauti ne tik jo iniciatoriai, oponentai, bet ir šalininkai. Balsuojant dėl įstatymo projekto dalyvavo 65 valdančiųjų atstovai. Tam, kad teisės aktas būtų priimtas, reikia, kad balsavime dalyvautų bent 71 parlamentaras.

Referendumo šalininkai – tai Vyriausiojoje rinkimų komisijoje registruoti asmenys – Lietuvos piliečiai, ne mažiau kaip 15 piliečių grupės, nevyriausybinės organizacijos, politinės partijos – palaikantys referendumo paskelbimo iniciatyvą ir referendumu siūlomą priimti sprendimą.

Anot teiktų pataisų autoriaus valdančiųjų „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio, iki šiol referendumo politinės kampanijos dalyviais galėjo būti referendumo iniciatoriai arba referendumo oponentai, ir toks reguliavimas, jo įsitikinimu, riboja asmenų, kurie nėra referendumo iniciatoriai, tačiau pritaria referendume suformuluotiems klausimams, galėjimą dalyvauti politinėje kampanijoje „pilnaverčio dalyvio teisėmis“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Kai tuo tarpu referendumo oponentai tokių apribojimų neturi (bet kuri asmenų grupė, kuri nepritaria referendume suformuluotam klausimui, gali registruotis kaip referendumo oponentai ir, atitinkamai, pvz. rinkti aukas savo politinei kampanijai)“, – rašoma įstatymo projekto aiškinamajame rašte, kur priduriama, kad toks reguliavimas nepagrįstai diskriminuoja referendumo šalininkus ir riboja jų teises.

Anot opozicinių konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio, kurio pasisakymą cituoja BNS, R.Karbauskio siūlomos pataisos „gali visiškai iškreipti ar net diskredituoti iniciatyvinės grupės veiklą ir referendumo tikslą“.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja Jogilė Ulinskaitė anksčiau yra teigusi, kad įteisinus referendumo šalininkų statusą, būtų neproporcingai sustiprintos pajėgos, agituojančios už dvigubą pilietybę.

„Referendumo šalininkų įtraukimas į įstatymą atrodo keistai. Tokiu atveju agitacijoje galėtų dalyvauti ne tik referendumą inicijavęs Seimas, bet ir papildoma „palaikymo komanda“. Taip pat ir Nacionalinio radijo ir televizijos eterio laiko debatams referendumo šalininkams, referendumo iniciatoriams bei referendumo oponentams būtų skiriama po lygiai: ne mažiau kaip po penkias valandas. Taip būtų dvigubai sustiprintas referendumo palaikymo frontas – valdantieji gautų penkias valandas eterio kaip referendumo iniciatoriai, o dar penkios valandos priklausytų referendumo šalininkams“, – „Lietuvos žinioms“ dėstė politologė.

Idėjai apibrėžti referendumo šalininkų sąvoką palaikymą reiškė Pasaulio lietuvių bendruomenė, išsakanti pritarimą ir dvigubos pilietybės įteisinimui.

Referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo planuojamas gegužės 12 ir 26 dienos per prezidento rinkimus.

Konstitucinis Teismas šiuo metu svarsto, ar referendumo organizavimas dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka neprieštarauja Konstitucijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min