TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Opozicija Lazdijų rajono savivaldybėje spjovė į gyventojų nuomonę ir dantimis įsikibo į saviškių kėdes

Veisiejų miestelio centre
M.Vadišio nuotr. / Veisiejų miestelio centre
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš pradžių nubalsavę už valdininkų skaičiaus mažinimą ir seniūnijų skaičiaus optimizavimą, Lazdijų rajono savivaldybės tarybos opozicijai atstovaujantys Jungtinės socialdemokratų frakcijos politikai vėliau atsisakė tvirtinti gyventojų apklausos rezultatus dėl dviejų – Veisiejų miesto ir Veisiejų kaimiškosios – seniūnijų panaikinimo, įkuriant vieną bendrą seniūniją. Toks sprendimas šokiravo Lazdijų merą konservatorių Artūrą Margelį.

Mažinti seniūnijų skaičių Lazdijų rajono savivaldybėje nuspręsta dėl mažėjančio gyventojų skaičiaus, mažinant valdininkų rajone skaičių ir įgyvendinant gyventojų apklausos rezultatus. Abiejų seniūnijų darbuotojai įsikūrę tame pačiame administraciniame pastate Veisiejų mieste.

Šiuo metu 22 tūkst. gyventojų turinčioje Lazdijų rajono savivaldybėje yra 14 seniūnijų, kuriose dirba 86 darbuotojai. Iš viso per metus Lazdijų rajono savivaldybės administracijos išlaikymui skiriama per 5 mln. Lt. Veisiejų miesto ir Veisiejų kaimiškosios seniūnijų sujungimas į vieną kasmet, skaičiuojama, leistų sutaupyti apie 100 tūkst. Lt.

Apkaltino autoritariniu valdymu

„Kito pateisinimo, kaip bandymas vardan šiltų kėdžių išsaugojimo saviškiams ignoruoti tiek savo pačių priimtus ankstesnius sprendimus, tiek visiškai nusispjauti į gyventojų nuomonę, aš tokiam opozicijos kolegų akibrokštui nerandu“, – teigė kalbintas Lazdijų rajono savivaldybės meras.

Šiuo metu 22 tūkst. gyventojų turinčioje Lazdijų rajono savivaldybėje yra 14 seniūnijų, kuriose dirba 86 darbuotojai. Iš viso per metus Lazdijų rajono savivaldybės administracijos išlaikymui skiriama per 5 mln. Lt.

Susikirtus nuomonėms, savivaldybės tarybos posėdžiui vadovavęs A.Margelis įsakmiu „Sėskite!“ į vietą pasiuntė esą nepakeliamu darbo krūviu skųstis mėginusį naikinti numatomos Veisiejų miesto seniūnijos seniūną Juozą Rutkauską.

Po tokio mero pasakymo „tvarkietis“, buvęs Lazdijų rajono meras Jonas Matulevičius pareikalavo, kad A.Margelis atsiprašytų seniūno. „Čia ne Baltarusija ir ne Rusija, kad siuntinėtumėte“, – rėžė Rolando Pakso šalininkas.

Į tai atsakydamas A.Margelis pasiūlė kolegoms „balsuoti ir nekreipti dėmesio“ – nepamiršti tarybos veiklos reglamento ir posėdžio vedimo tvarkos. Už seniūnijų sujungimą balsavo 18 iš 22 posėdyje dalyvavusių Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narių.

Pasipriešino buvę merai

Lazdijų rajono savivaldybės taryba penktadienį tvirtino gyventojų apklausos dėl Veisiejų miesto ir Veisiejų kaimiškosios seniūnijų panaikinimo (sujungimo). Tai turėjo būti paskutinė formali procedūra: iki tol politikai jau buvo priėmę įstatyme numatytą sprendimą dėl gyventojų apklausos, sudarę komisiją tokiai apklausai rengti ir patvirtinę šios komisijos įgaliojimus. 

Kaip teigė gyventojų apklausos rezultatus pristačiusi Komisijos pirmininkė Jolita Galvanauskienė, atrankos būdu apklausus įstatyme numatytą skaičių abiejų seniūnijų gyventojų net 78 procentai pasisakė už seniūnijų sujungimą. 

Toks vaizdas, kad opozicijos rankomis bandoma šiltose kėdėse išlaikyti sau palankius valdininkus, greičiausiai tikintis jų aktyvios paramos artėjančiuose savivaldybių rinkimuose, – teigė A.Margelis.

Tačiau toks rezultatas neįtikino buvusio mero socialdemokrato Romo Apanavičiaus. „Apklausa buvo atrankinė, tad jos rezultatuose įmanomi pakraipymai į vieną ar kitą pusę“, – gyventojų apklausos Komisijos kompetencija ir skaidrumu abejojo politikas.

Jam pritarė ir J.Matulevičius, pareiškęs, kad vertėjo apklausti absoliučiai visus abiejų seniūnijų gyventojus. Paklaustas, kaip ir kokiomis lėšomis tas būtų buvę galima padaryti, politikas atsakymo nežinojo.

Įstatymas aiškiai reglamentuoja, kaip turi būti vykdomos tokios gyventojų apklausos. Lazdijų rajono savivaldybės taryba kiek anksčiau yra patvirtinusi tokių apklausų vykdymo tvarką. Tuomet už ją vieningai balsavo ir opozicijos atstovai.

Užstojo savo paskirtuosius

„Toks vaizdas, kad opozicijos rankomis bandoma šiltose kėdėse išlaikyti sau palankius valdininkus, greičiausiai tikintis jų aktyvios paramos artėjančiuose savivaldybių rinkimuose“, – kalbintas pirmadienį teigė Lazdijų rajono meras A.Margelis.

2000-aisiais tapęs Lazdijų rajono savivaldybės meru tuomet Naujosios sąjungos Lazdijų skyriui vadovavęs J.Matulevičius vienu pirmųjų savo potvarkių iš darbo atleido 13 iš 14 seniūnijų seniūnų ir į šiuos postus susodino savus, tuometinės valdančiosios socialliberalų-valstiečių liaudininkų–liberalcentristų Lazdijų rajono koalicijos žmones. Veisiejų miesto seniūnu tapęs Juozas Rutkauskas – tuometinių liberalcentristų statytinis. Vienintelis tuomet mero J.Matulevičiaus nepakeistu likęs Veisiejų kaimiškosios seniūnijos seniūnas Zenonas Sabaliauskas šiame poste dirba iki šiol. 

Mero pasakymas, kad per daug valdininkų ir kad valdininkai nieko nedirba – prasilenkia su realybe ir yra įžeidūs bei užgaulūs seniūnų ir šių seniūnijų darbuotojų atžvilgiu, – sakė J.Matulevičius.

Po J.Matulevičiaus dirbę Lazdijų rajono savivaldybės merai iki šiol seniūnų jų postuose nekeitė.

Ar savo pozicija buvęs Lazdijų rajono meras, „tvarkietis“ Jonas Matulevičius bando užstoti savo paskirtuosius seniūnus ir išsaugoti jų darbo vietas? Paklaustas to, šiandien opozicijoje sėdintis politikas tikino, kad jokiu būdu ne.

„Tačiau mero pasakymas, kad per daug valdininkų ir kad valdininkai nieko nedirba – prasilenkia su realybe ir yra įžeidūs bei užgaulūs seniūnų ir šių seniūnijų darbuotojų atžvilgiu“, – sakė J.Matulevičius.

Jam pritarė ir kitas buvęs Lazdijų rajono meras – R.Apanavičius, pareiškęs, kad seniūnijų specialistai yra vieninteliai, „dirbantys arčiausiai žmonių“, ir kad „naikinti yra ką kitur“. 

Seniūnas dejavo dėl didelio darbo krūvio

Svarstant klausimą dėl seniūnijų sujungimo, tarybos narys J.Matulevičius spjovė ne tik į posėdžiui pirmininkavusį merą A.Margelį, bet ir į savivaldybės tarybos veiklos reglamentą, ir posėdžio metu į tribūną iškvietė Veisiejų miesto seniūną J.Rutkauską.

„Meras ką tik jus įžeidė, pasakęs, kad nieko nedirbate. Tai jūs dirbate ar ne?“ – pakiliai klausė valstybės tarnautojo atstovaujamosios valdžios atstovas.

Seniūnas nelaukė, kol posėdžio pirmininkas suteiks žodį ir pradėjo skųstis esą nepakeliamu darbo krūviu. „Socialinė darbuotoja tai net neturi kada dirbti prevencinio darbo, o tik pašalpas skaičiuoja – faktiškai ji buhalterė!“ – guodėsi J.Rutkauskas.

„Sėskite! – įsakmiai nutildė pavaldinį meras. – Mes, kaip rinkėjų išrinkti atstovai, priėmėme sprendimus, ir tuos sprendimus reikia vykdyti. Reikia vykdyti gyventojų valią.“

Būsima struktūra dar nežinoma

Socialinė darbuotoja tai net neturi kada dirbti prevencinio darbo, o tik pašalpas skaičiuoja – faktiškai ji buhalterė! – guodėsi J.Rutkauskas.

Kol kas dar neaišku, kokia bus naujai steigiamos seniūnijos struktūra ir kiek joje bus etatų. 

„Labiausiai, matau, pergyvena ne paprarsti darbuotojai, bet seniūnijų vadovai. Savaime suprantama, bus skelbiamas viešas konkursas naujoms seniūno pareigoms, tad visko gali būti, kad šie seniūnai liks be darbo. Tačiau galiu užtikrinti, kad gyventojai be aptarnavimo neliks – specialistų bus tiek, kiek optimalu, kad nenukentėtų paslaugų teikimas gyventojams“, – sakė A.Margelis.

Kalbėdamas apie socialinių darbuotojų darbą, Lazdijų rajono savivaldybės meras teigė, kad seniūnijose dirba ne mažiau kaip po 2 socialinius darbuotojus: vienas jų, dirbantis tiesiogiai su socialinės rizikos, socialinių paslaugų reikalaujančiais ar socialinių įgūdžių stokojančiais asmenimis ir šeimomis, yra savivaldybės įstaigos Lazdijų socialinių paslaugų centras darbuotojas, kitas, kurio kompetencijoje ir darbo pareigybėse yra dokumentų socialinėms išmokoms, paramai gauti tvarkymas ir apskaita – seniūnijos darbuotojas. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min