Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 gegužės 17d. 13:41 , atnaujinta: 2018 gegužės 17d. 14:35

Opozicija siekia inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl Vyriausybės veiksmų siekiant taikos su „Danpower“

Saulius Skvernelis
Bendrovės nuotr. / Saulius Skvernelis

Konservatoriai užsimena sieksiantys parlamentinio tyrimo dėl Vyriausybės veiksmų sudarant taikos sutartį su lietuvių ir vokiečių verslininkų kontroliuojama kompanija „Danpower Baltic“. Taip pat keliami klausimai dėl premjero Sauliaus Skvernelio ryšių su vienu iš šio verslo savininkų.

Premjeras į opozicijos veiksmus reaguoja karštai, kalbėdamas apie esą korupcinius projektus valstybinėse energetikos įmonėse, kuriems „Danpower“ veiksmai trukdė.

Opozicija klausimus kelia po 15min tyrimo, kuriuo atskleista, kad Vyriausybė nutylėjo dalį tiesos apie taikos sutartį su „Danpower“. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikina, esą taikos sutartis buvo jo iniciatyva, nors tai paneigia ir pats S.Skvernelis – premjeras patvirtina, kad derėtis beveik prieš metus pasiūlė investuotojai, jo patarėjui pateikę ir taikos sutarties projektą.

Be to, politikai nuolat kartoja, kad bent 18 mln. eurų vartotojams kainuosianti taikos sutartis – tai Lietuvos pagarbos užsienio investicijoms ženklas.

Apie tai, kad pusę „Danpower Baltic“ valdo viena turtingiausių Lietuvoje Rakauskų šeima ir jų partneris Alvydas Žabolis, politikai taip garsiai nekalba.

Klausimai po 15min publikacijos Seime iškelti Vyriausybės valandos metu. Konservatorius Jurgis Razma klausė S.Skvernelio, kodėl Vyriausybė skelbėsi taikos siekianti savo iniciatyva, kai taikos sutarties projektas buvo paruoštas verslininkų ir atneštas premjero patarėjui. Jis taip pat klausė, kiek taikos sutartį veikė esą asmeninė premjero pažintis su Artūru Rakausku, kuris per susijusias įmones yra „Danpower Baltic“ akcininkas.

Premjeras reagavo pareikšdamas, esą 15min tyrime „yra pasakyta keli neteisingi ir melagingi teiginiai“, bet taip ir nepasakė, kas publikacijoje neatitinka tikrovės. Čia pat S.Skvernelis stojo į taikos sutarties gynybą, laidydamas užuominas apie valstybiniame energetikos sektoriuje neva vystomus „korupcinius“ projektus, kuriems „Danpower“ esą galėjo kliudyti.

Čia premjeras užsiminė ir apie neįvardintą „grupę draugų“, kurie neva siekė šių projektų gyvendinimo. S.Skvernelis nurodė tik tiek, kad „grupėje draugų“ yra ir su politika susijusių asmenų, ir „Lietuvos energijos“ žmonės, ir netgi specialiųjų tarnybų darbuotojai.

„2013 m. verslo įmonės, skaidriu būdu (...) gauna leidimą statyti atsinaujinančios energetikos įmones ir skatinančią kvotą. (...) 2014 m. grupė draugų, kurioje yra buvę Vyriausybės patarėjai, „Lietuvos energija“, darbuotojai, kurie darbuojasi specialiosiose tarnybose, sugalvoja, kad Lietuvai labai svarbu padaryti du abejotinos reikšmės, gyventojus nuodijančius projektus, t.y. šiukšlių deginimo gamyklas statyti“, – bėrė S.Skvernelis.

Vyriausybės vadovo teigimu, „korupciniai projektai“ sulaukė kliūčių – esą jiems „trukdo konkurencija – ypač Kaune“. Būtent Kaune esanti „Danpower“ elektrinė taikos sutartimi gauna valstybės remiamą elektros supirkimo tarifą.

S.Skvernelio žodžiais, atsirado „raštelis, skundelis“, kurio pagrindu valstybės aparatas ėmėsi svarstyti galimus verslininkų pažeidimus gaunant valstybės remiamą elektros supirkimo tarifą.

„To raštelio pagrindu, Energetikos ministerija ir pavaldžios įstaigos priima (...) sprendimą atimti ir skatinančią kvotą, ir panaikinti išduotą leidimą“, – tęsė premjeras.

Priešingai nei šio proceso atveju, apie savo ryšius su A.Rakausku jis kalbėjo labai glaustai.

„Kas tie kiti akcininkai, man, atvirai pasakius, nei šilta, nei šalta. (...) Tai yra pažįstamas žmogus, su kuriuo aš neturiu nei verslo interesų, nei kitokių interesų“, – sakė S.Skvernelis.

J.Razmos siūlymui Seimo Antikorupcijos komisijoje atlikti parlamentinį tyrimą dėl taikos sutarties atsiradimo aplinkybių premjeras tikina neprieštaraujantis.

„Jeigu reikia tirti kažką – galite daryti ir parlamentinį tyrimą, ir antikorupciją“, – sakė Vyriausybės vadovas ir pridūrė, kad yra pasirengęs liudyti pats.

Klausimą pratęsė kitas konservatorius Mykolas Majauskas, pareikšdamas, esą premjeras į klausimus apie „Danpower“ reaguoja „kaip piktas policininkas“. M.Majauskas paprašė patikslinti, ką jis turėjo omeny kalbėdamas apie esą korupcinius šiukšlių deginimo gamyklų projektus.

„Aš visą laiką buvau geras policininkas“, – ironiškai replikavo premjeras.

Pasak jo, Vyriausybė spaudimą dėl atliekų deginimo gamyklų patyrė jau seniai.

„Ta informacija yra tokia, kur dėl šitų projektų abejonių kyla labai daug. Mes patyrėme spaudimą nuo pirmos kadencijos dienos, prisidengiant kilniais tikslais, kad, šiukštu, šie projektai turi judėti į priekį“, – tvirtino S.Skvernelis.

Kartu premjeras užsiminė, esą paaiškėjo „jėgos“, stovinčios už šių valstybinių energetikos projektų, o kartu kyla abejonių dėl projektų tikslingumo.

„Jeigu bus reikalinga stabdyti šituos projektus – jie bus ir sustabdyti“, – sakė S.Skvernelis.

Procesą pradės kitą savaitę

J.Razma 15min teigė, jog parlamentinio tyrimo klausimas Antikorupcijos komisijoje bus keliamas jau kitą savaitę.

Sykiu politikas nusistebėjo premjero pareiškimasi apie „korupcinius projektus“ – esą keista, kai Vyriausybės vadovas taip kalba apie statybas, kurioms jo paties Vyriausybė prašo europinės paramos.

„Po premjero tokios piktokos kalbos, mes turim pasižiūrėti ir į tuos „Lietuvos energijos“ projektus. Labai įdomiai atrodo, kai, berods, jau dabartinė Vyriausybė, dabartinis energetikos ministras tuos „Lietuvos energijos“ projektus teikė europinei paramai gauti. Ją gavo, džiaugėsi. O dabar viešai paskelbia, kad čia korumpuoti projektai, žmonių nuodijimui skirti.

Jeigu Europos Komisijos atstovai perskaito tokius dalykus – kaip jie turi galvoti apie mūsų Vyriausybės paramos prašymus? Prašom, įrodinėjam, kad reikia tų šimtamilijoninių sumų neva svarbiems projektams. Paskui paskelbiam juos korumpuotais ir skirtais žmonių nuodijimui“, - stebėjosi J.Razma.

Priminė kalbas apie premjero namą

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis 15min teigė palaikantis J.Razmos iniciatyvą dėl parlamentinio tyrimo.

„Bent jau skaidrumo poreikis yra milžiniškas. Tai yra faktas. Visiškai neaišku lieka, ar taikos sutartis buvo premjero iniciatyva, ar tai galėjo būti premjero iniciatyva padaryta. Ar vis dėlto ministras [Žygimantas Vaičiūnas] pats sugalvojo? Kodėl versijos nesutampa, kodėl informacija nėra iki galo atskleista?“ – klausė G.Landsbergis.

Komentuodamas S.Skvernelio pasisakymus apie savo pažintį A.Rakausku, pašnekovas priminė politologo Raimundo Lopatos pernai iškeltus klausimus.

„Profesorius R.Lopata savo komentare iškėlė [klausimą], kad gal reiktų premjero pasiteirauti ir apie jo namo statybos aplinkybes, kurios (...) neva galėjo būti susijusios su „Senukų“ savininkais. Ta informacija toliau nėjo – nebuvo nei pagrįsta, nei paneigta“, – sakė G.Landsbergis.

S.Skvernelio pasižadėjimą liudyti parlamentinio tyrimo komisijai politikas vertina teigiamai. „Čia geras ženklas. Turėsime galimybę išsiaiškinti ir skaidriai paklausti“, – teigė konservatorių lyderis.

Komentarai: 27
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kultūra

Kauniečio namuose atgijo seni daiktai: virtuvės spintelė – bibliotekos kartoteka, kilimas – buvę džinsai

Verslas

Po dvejų metų automobiliai per Kuršių neriją bus keliami greičiau

Aktualu

Sodas batuose ir dėžėse: ant Klaipėdos kultūros fabriko stogo – ir braškės, ir pomidorai

Pasaulis kišenėje

Oregonas: gamtos rojus, kur desertui – gigantiškos bandelės, o lauktuvėms – dantys

Tiesiogiai Gazas

„Formulės 1“ Monako GP: ar S.Vettelis ir L.Hamiltonas aplenks patrakusį D.Ricciardo?

Vardai

Jogą išbandžiusi Karolina Meschino ją keistų į aktyvesnį laisvalaikį: „Su Jonu norime išmokti šokti“

„Apie ką negalima kalbėti“ su rašytoju Herkumi Kunčiumi

Aktualu

Eidintuose kaimynus iššaudęs ir nusišovęs vyras paleido keletą šūvių ir į pareigūnus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Aktualu

Pulkininkas leitenantas Eugenijus Lastauskas: „Kas būtų pagalvojęs, kad trys milijonai stos prieš sovietinę imperiją ir sugebės nugalėti?“

Aktualu

Sirijoje per IS ataką žuvo 26 Damasko režimo ir devyni rusų kariai

Sportas

Košmariškai klydęs „Liverpool“ vartų sargas prašo atleidimo: „Mano klaidos kainavo titulą“

Vardai

10 km pirma atbėgusi V.Žūsinaitė gavo ne tik medalį: jai pasipiršo baidarininkas R.Nekriošius

Gyvenimas

12 mineralinių medžiagų, nuo kurių priklauso mūsų savijauta

Mokslas.IT

Sulaukęs 86-erių mirė Mėnulyje pabuvojęs astronautas ir menininkas Alanas Beanas

Vardai

V.Montvydienė vaikus mitybos moko nuo mažumės: „Bijau pagalvoti apie mokyklose siūlomus „skanėstus“

Gyvenimas

20 supermaisto produktų, kuriuos turėtų vartoti vyresni nei 50 metų žmonės

Aktualu

Ispanija Viduržemio jūroje išgelbėjo 366 migrantus

Kultūra

Valdžia rengiasi skirti per 400 tūkst. eurų už nusavintas Pliaterių meno vertybes

Aktualu

Honkonge dėl jūrinių vėžlių surengta didelė paplūdimio valymo kampanija

Naujienos

Vakarų Vokietijoje siautėjo itin retai šalyje pasitaikantis viesulas

24sek

1999-ųjų Eurolygos laimėtojas „Žalgirio“ triumfo atveju siūlo skelbti nedarbo dieną

Aktualu

Už Georgijaus juostelių naudojimą siūloma bausti iki 300 eurų bauda

Gyvenimas

Klaida, kurią nuotakos daro rinkdamosi papuošalus. Specialisto patarimai

15min iš Belgrado 24sek

„Viena laiminga šeima“: Ž.Obradovičius skundėsi vakarinėmis Šaro vilionėmis

Aktualu

E.Gentvilas laukia P.Auštrevičiaus paaiškinimų dėl VSD pažymoje aprašyto jo elgesio

Kultūra

Bus skelbiamas dar vienas konkursas į Lietuvos rusų dramos teatro vadovus

Ginčijasi visas pasaulis: kurį žodį girdite: „Yanny“, ar „Laurel“?

Ginčas, vertas mėlynos suknelės sukelto šurmulio. Sužinokite, kodėl šis įrašas toks populiarus pasaulyje.
Gyvenimas

Stilistės V.Šaulytės deriniai išleistuvėms: ko vengti?

Gazas

Dakaro ralio reikalai stringa: pirmą kartą istorijoje dar neaiškios šalys, kuriose vyks dykumų maratonas

N-18 Mokslas.IT

Įminta ant Kanados krantų jau 11 metų išplaunamų žmonių pėdų kilmės paslaptis

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kepyklėlės „Vanilinis dangus“ figų tortas

„Danpower“ advokatas apie milijonus jo klientams atnešiančią sutartį su Vyriausybe: tai yra kompromisas

Aktualu

Sumaištį kėlęs čiau čiau vėl pastebėtas greitkelyje ties Kaunu: yra vilčių Bosą sugauti

Tai yra bene svarbiausias mūsų komandos tyrimas. Pasakojimas apie tai, kaip Sauliaus Skvernelio vyriausybė sakė netiesą apie taikos sutartį su lietuvių ir vokiečių bendrove „Danpower Baltic“. Iš tikrųjų ši taika kainuos realius milijonus mokesčių mokėtojams, o to siekė verslininkai.
15min tyrimas Aktualu

Sauliaus Skvernelio komandos dovana Rakauskams – milijonai iš mokesčių mokėtojų

Vardai

Krepšininkas Donatas Motiejūnas užminė gerbėjams mįslę: vedė savo sūnaus motiną?

Verslas

Naujausios protingų namų tendencijos: jau netrukus „susikalbėsime“, tik ar lietuviškai?

Vardai

Daugiau nei 18 tūkst. islandų pasirašė peticiją boikotuoti „Euroviziją“ Izraelyje

Aktualu

Prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl pažeidimų Kauno tardymo izoliatoriuje

Aktualu

Airija: Jungtinė Karalystė rizikuoja pasitraukti iš ES be jokio susitarimo

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min