Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Opozicija sužlugdė pirmą balsavimą dėl pensijų mažinimo

Seimas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Seimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Opozicija sužlugdė balsavimą dėl pensijų bei kitų socialinių išmokų – motinystės (tėvystės) pašalpų Seime – balsavimui registravosi 66 parlamentarai, o įstatymui priimti reikia mažiausiai 71 užsiregistravusio. Tuo metu salėje buvo per 100 seimūnų.

Svarstomame laikinajame socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatyme numatoma, kad pensijos ir kitos socialinės išmokos mažės laikinai – iki 2011 m. gruodžio 31 dienos.

Praėjusią savaitę Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas buvo pritaręs konservatorės-krikdemės Vincės Vaidevutės-Margevičienės pataisai, kuria socialinės išmokos būtų mažinamos tik 2010-aisiais, tačiau įstatymo priėmimo metu parlamentarė šį savo siūlymą atsiėmė.

Šį savo žingsnį V. Vaidevutė-Margevičienė argumentavo tuo, kad socialdemokratai aiškina, jog kitais metais ekonomika dar labiau smuks, todėl ji nenorinti suteikti nepagrįstų lūkesčių pensininkams.

Vyriausybė praėjusią savaitę oficialiai pasižadėjo, kad sumažintos išmokos bus kompensuojamos, tiesa, dar neaišku, kada. Iki 2010-ųjų liepos 1-osios Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra įpareigota parengti pensijų kompensavimo mechanizmą.

Kompensuoti siūlo tik pensijas

Siūloma, kad būtų kompensuojamos ne visos išmokos, o tik nukarpytos senatvės ar prarasto darbingumo pensijos.

Senatvės pensijos kitais metais mažėtų 2,7–12,4 proc., dirbančių pensininkų  būtų apkarpytos nuo 1,5 proc. iki 70 proc. – priklausomai nuo gaunamo atlyginimo dydžio. Nebūtų karpomos tik mažiausios – 650 Lt nesiekiančios pensijos.

Šiame įstatymo projekte taip pat siūloma pertvarkyti vadinamųjų vaiko pinigų mokėjimo sistemą, kad šios išmokos nesidubliuotų su motinystės (tėvystės) pašalpa.  97,5 lito dydžio išmoka būtų mokama vaikams iki 2 metų tik tuo atveju, jei jų tėvai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos arba jei pašalpos dydis yra mažesnis nei 525 litai.

Jeigu vidutinės šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės nei minėtoji suma, kiekvienam vaikui nuo 2 iki 7 metų būtų mokama 52 litų dydžio išmoka.

Neįgaliesiems transporto kompensacijos paliktos

Krizės metu vyresniems nei 7 metų vaikams išmokos nebūtų skiriamos, net jei vieno šeimos nario pajamos bus mažesnės nei 525 Lt – esą tokios šeimos ir taip gauna paramą, pvz., nemokamą maitinimą mokykloje, išmokas mokinio reikmenims įsigyti. Išimtis būtų daroma daugiavaikėms šeimoms (3 ir daugiau vaikų) – išmokos tokių šeimų vaikams būtų mokamos, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jei jie mokysis sulaukę pilnametystės, bet ne ilgiau nei iki 24 metų amžiaus.

Motinystės (tėvystės) pašalpos nuo 2010 liepos 1 d. mažėtų 10 proc.: pirmais vaiko metais būtų mokama 90 proc. gauto atlyginimo, o antraisiais – 75 proc. Šis mažinimas nebūtų taikomas pašalpoms, mažesnėms nei minimalus atlyginimas (atskaičius mokesčius).

Seimas paliko transporto kompensacijas neįgaliesiems. Taip pat asmenims, netekusiems 75-100 proc. darbingumo nebūtų mažinamos socialinės išmokos.

Kas gali pasitikėti tokia Vyriausybę, kai lyg dalgiu nupjaunamos pensijos, dirbančių pensininkų pensijos, našlių ir našlaičių pensijos ir net vaiko pinigai. Nupjaunamas pasitikėjimas „Sodros“ sistema.

Graužinienė: tai – pensininkų genocidas

Šį įstatymą aršiai kritikavo opozicija. „Kas gali pasitikėti tokia Vyriausybę, kai lyg dalgiu nupjaunamos pensijos, dirbančių pensininkų pensijos, našlių ir našlaičių pensijos ir net vaiko pinigai. Nupjaunamas pasitikėjimas „Sodros“ sistema“, – šiuo įstatymu piktinosi socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Jai antrino „darbietė“ Loreta Graužinienė, rėžusi, kad toks įstatymas būtų Lietuvos pensininkų genocidas. Opozicijai taip pat užkliuvo tai, kad pačiame įstatyme nėra numatytas pensijų kompensavimo mechanizmas.

Valdantieji aiškino, kad be kritikos, iš opozicijos nesulaukė nė vieno konstruktyvaus siūlymo, kaip sutaupyti trūkstamus 2,5 mlrd.Lt ir laiku mokėti, kad ir mažesnes, pensijas.

„Jei klausytumėm opozicijos, tai „Sodrai“ grėstų bankrotas“, – kalbėjo konservatorius Rimantas Jonas Dagys, patikinęs, kad pensijos tikrai bus kompensuojamos, kai tik valstybės ekonominė padėtis tai leis.

Numatoma, kad ateinančiais metais „Sodros“ deficitas sieks apie 2,7 mlrd. Lt

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min