TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Opozicija taiso valdžios perėmimo scenarijų

Laimontas Dinius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Laimontas Dinius
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Valdančiąją koaliciją dar iki Naujųjų metų sugriauti ketinusi opozicija pakeitė planus. Esą nuspręsta neblokuoti svarbiausių sprendimų priėmimo Seime, leisti dabartiniams valdantiesiems iki galo vykdyti „socialinį genocidą“ ir sulaukti palankesnio meto perimti valdžią.

Po Naujųjų metų krašto gyventojai sulauks padidėjusių sąskaitų už elektrą ir šildymą, prognozuojama, kad brangs daug prekių bei paslaugų. Pensininkai gaus šiek tiek mažesnes pensijas, bus apkarpytos kai kurios pašalpos ir kitos socialinės išmokos. Sunku įsivaizduoti, kad pablogėjusios gyvenimo sąlygos nesukeltų visuomenės pasipiktinimo. Todėl Seimo opozicijos atstovai per neoficialius pokalbius pažymi jau vasarį būsiantys valdžioje, nes Andriaus Kubiliaus Vyriausybė esą pasmerkta žlugti.

Oficialiai teigiama, jog konkrečių planų perimti valdžią į savo rankas kol kas nėra. Tačiau kai kurie opozicijos atstovai net atvirai pripažįsta, kad tik laukiama palankiausio laiko.

Valdžios neims, bet gaus

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys įsitikinęs, jog šiuo metu opozicijoje dirbantys politikai anksčiau ar vėliau atsidurs valdžioje. „Neturime strateginio plano, kodiniu pavadinimu „Valdžios paėmimas“. Tiesiog ateis metas, kai susiformuos nauja dauguma, pajėgi pakeisti dabartinę. Imti valdžios mums tikrai nereikės. Ją opozicijai atiduos žmonės arba dabartinė valdančioji koalicija. To link veda neteisingi daugumos veiksmai“, – aiškino jis LŽ.

„Darbiečio“ teigimu, Seime jau susidaręs tvirtas opozicinių partijų branduolys, kurio pagrindu galėtų būti formuojama nauja koalicija.

Abejoja dėl sėkmės

Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius tokias kalbas vadina stipriai pagražintomis. Pasak jo, opozicija šiuo metu neturi valdžiai perimti būtinos balsų daugumos Seime. „Neruošiame jokių sąmokslų prieš valdančiuosius“, – tikino socialdemokratų lyderis.

A.Butkevičiaus žodžiais, šalyje susiklostė labai rimta politinė, ekonominė ir socialinė padėtis. Daug išeičių iš jos partijos vadovas nemato. Jei opozicijai ir pavyktų suformuoti naują daugumą, A.Butkevičius sunkiai įsivaizduotų sėkmingą jos darbą. „Juk opozicijoje atsidurtų didžiausia Seime Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) frakcija, vienijanti 46 parlamentarus. Jau turėjome patirties, kai 2000–aisiais opozicijoje dirbo daugiausia vietų Seime gavę socialdemokratai. Tada centro dešiniųjų jėgų valdančioji koalicija gyvavo labai trumpai“, – priminė A.Butkevičius.

Socialdemokratų lyderis mato du galimus sprendimus. „Ne kartą siūliau prezidentei Daliai Grybauskaitei sudaryti plačią valdančiąją koaliciją ir kvalifikuotų, patirties turinčių politikų bei specialistų Vyriausybę. Kitas kelias – pirmalaikiai Seimo rinkimai“, – įsitikinęs A.Butkevičius.

Laukia griūties

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis LŽ aiškino, kad opozicijos tikslas – ne perimti valdžią, o kuo greičiau ištraukti šalį iš ekonominės duobės. „Pakeisti situaciją siekėme iki šiol, tai darysime ir toliau“, – tvirtino jis.

„Tvarkiečių“ seniūnas tikisi, jog netrukus Permainų koalicija aptrupės. „Neabejoju, kad kai kurios valdančiajai daugumai priklausančios partijos, ypač mąstančios apie ateitį ir išlikimą, anksčiau ar vėliau turės atsiriboti nuo dabar vykdomos politikos. Arba tai bus paskutinis jų kartas Seime“, – mano V.Mazuronis.

Netvirta pozicija

Daugiausia vilčių opozicija deda į „svyruojančią“ ir aiškios pozicijos neturinčią frakciją „Viena Lietuva“, taip pat valdančiajai koalicijai priklausančias Liberalų ir centro sąjungos bei Tautos prisikėlimo partijos frakcijas.

Pastaruoju metu „vienalietuviai“ dėl bendradarbiavimo derasi su Seimo konservatoriais. Parlamentinės frakcijos „Viena Lietuva“ seniūnas Laimontas Dinius kalbėjo, kad linkstama pritarti kitų metų valstybės biudžetui. Tačiau neaišku, ar „vienalietuviai“ palaikys valdančiuosius ir po kelių mėnesių. „Besąlygiškai paremti pateiktą biudžeto projektą būtų sunku. Tačiau galbūt reikalaudami A.Kubilių ir jo Vyriausybę prisiimti atsakomybę palaikysime jį. Jei premjeras pasirodys esąs neteisus, kaip mums dabar ir atrodo, gali būti, jog palaikysime ir interpeliaciją jam“, – dėstė L.Dinius.

Tikisi išsilaikyti

Seimo TS–LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma pripažino, kad gyventojų nuotaikos sausio pabaigoje gali pablogėti. Tačiau jis viliasi, jog žmonės išlaikys rimtį ir įvertins Vyriausybės pastangas sušvelninti sunkmečio padarinius.

J.Razmos nuomone, perbraižyti šalies politinį žemėlapį siekiantys opozicijos atstovai turėtų elgtis kiek kitaip. „Jeigu opozicija mato kokių nors galimybių perimti valdžią, linkėčiau jai pirmiausia susėsti, suderinti ir viešai paskelbti alternatyvią Vyriausybės programą, ypač finansų, socialinėje srityse siūlomus veiksmus“, – pabrėžė konservatorius.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min