Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 24d. 11:59 , atnaujinta: 2014 lapkričio 24d. 14:46

P.Porošenka po susitikimo su D.Grybauskaite: Lietuva kovojančiai Ukrainai tieks ginkluotės dalis

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
„Scanpix“/AP nuotr. / Dalia Grybauskaitė susitiko su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Kijeve susitiko su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka. Šalių vadovai pirmininkavo septintajam Lietuvos ir Ukrainos prezidentų tarybos posėdžiui, kuriame aptartos konkrečios priemonės, kuriomis Lietuva galėtų padėti šiai šaliai įgyvendinti būtinas reformas ir užtikrinti savo ir viso regiono saugumą.

Papildyta 14.46 val. 

Pirmadienį Kijeve vyksta Ukrainos ir Lietuvos prezidentų taryba. Jos metu apžvelgtas Ukrainos eurointegracijos procesas, dvišalis bendradarbiavimas tarptautinėse organizacijose gynybos, kibernetinio ir informacinio saugumo, karinio-techninio bendradarbiavimo srityse.

Lietuva ir Ukraina sutarė bendradarbiauti karinėje-techninėje srityje. Šis bendradarbiavimas apims ir ginkluotės elementų tiekimą, pirmadienį Kijeve po susitikimo su Lietuvos vadove Dalia Grybauskaite pranešė Ukrainos prezidentas Petro Porošenko.

Mes susitarėme dėl karinio-techninio bendradarbiavimo, o konkrečiai – dėl konkrečių ginkluotės elementų tiekimo Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.

„Mes susitarėme dėl karinio-techninio bendradarbiavimo, o konkrečiai – dėl konkrečių ginkluotės elementų tiekimo Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms. Manau, kad tai konkretus paramos parodymas“, – sakė P.Porošenka per bendrą spaudos konferenciją su D.Grybauskaite Kijeve.

„Šiandien Ukraina susiduria su itin dideliais iššūkiais – atplėšta jos teritorijos dalis, Rytuose vykstančiame kare žūsta jos kariai ir taikūs gyventojai. Tuo pat metu ši šalis turi įgyvendinti sudėtingas, bet valstybės ateičiai būtinas reformas. Ukrainai sunku. Todėl turime ir galime jai padėti“, – pranešama prezidentės Dalios Grybauskaitės internetiniame puslapyje.

Papildyta 14.46 val. Ukraina skelbs referendumą dėl stojimo į NATO

P.Porošenka taip pat pareiškė, kad sprendimas dėl galimybės Ukrainai stoti į NATO turi būti priimtas visuotiniu referendumu.

„Sprendimas dėl stojimo ar nestojimo į NATO – išskirtinai Ukrainos tautos kompetencija... Mes parengėme kriterijus, kaip Ukraina stengsis atitikti NATO reikalavimus. Tik juos įgyvendinus, Ukrainos tauta referendume galės nulemti, ar stoti, ar nestoti į NATO“, – sakė P.Porošenko.

Sprendimas dėl stojimo ar nestojimo į NATO – išskirtinai Ukrainos tautos kompetencija.

Anot jo, kitokie sprendimai dėl stojimo į Aljansą šiandien „padarytų daugiau žalos negu duotų pozityvo“.

Ukrainos prezidentas taip pat kalbėjo, kad privalu imtis konkrečių veiksmų reformuojant šalį.

D.Grybauskaitė savo ruožtu sakė, jog NATO nėra tik karinė organizacija, jos teigimu, Aljanso narės praėjo ilgą kelią užtikrindamos demokratijos ir žmogaus teisių gynimo principus. Ukraina taip pat turės įveikti reformų kelią.

„Tai susiję ne tik su naryste Europos Sąjungoje, bet ir su naryste NATO. Jums reikia atlikti namų darbus šalies viduje. Šalis, kuri dės pastangas ir įgyvendins būtinas reformas, įgis galimybę ir tapti NATO nare. Nė viena valstybė negalės sustabdyti narystės siekių ir diktuoti, kokią kryptį rinktis, ypač jūsų kaimynai“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Kalbėdama apie Ukrainos siekį tapti Europos Sąjungos nare, prezidentė akcentavo, kad reikia nueiti ilgą kelią iki tikrosios narystės. Lietuvai tai truko 12 metų.

Energetinė nepriklausomybė ir medicinos pagalba

Lietuvos prezidentė taip pat siūlė pasidalyti su Ukraina patirtimi siekiant energetinės nepriklausomybės. Anot jos, dėl to į Kijevą atvyko Lietuvos energetikos ir užsienio reikalų ministrai.

D.Grybauskaitė per spaudos konferenciją taip pat sakė, kad Lietuva ir kitąmet planuoja priimti gydyti sužeistų Ukrainos karių, taip pat žadėjo ekspertų ir konsultantų pagalbą.

Prezidentė pabrėžė, kad Ukrainai yra labai svarbu nedelsti ir įgyvendinti Asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su ES nuostatas bei kitas būtinas reformas. Lietuva visada rėmė ir rems Ukrainos žmonių pasirinkimą. Mūsų šalis gali pasiūlyti reikalingą ekspertinę pagalbą ekonomikos, teisėtvarkos, energetikos, transporto ir kitose srityse.

Pasak šalies vadovės, Ukrainai patiriant karinį puolimą, itin svarbus bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityse. Lietuva reabilitacijai priima sužeistus Ukrainos karius, teikia maisto, drabužių, medicinos pagalbą ir yra pasirengusi artimiausiu metu ją padidinti.

Pranešama, kad ketinama perduoti Lietuvos sukauptą modernios kariuomenės kūrimo patirtį, ketinama kviesti daugiau Ukrainos karių studijuoti Lietuvos karo akademijoje, rengti bendras pratybas ir baigti kurti trišalę Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos brigadą.

Ukrainoje šalies vadovė taip pat aptarė dvišalio bendradarbiavimo klausimus ir prekybos ryšių stiprinimą. Lietuvos verslas yra suinteresuotas sąlygų investicijoms bei prekybai skaidrumu ir stabilumu Ukrainoje ir gali padėti jos įmonėms diegti europietiškos prekių ir paslaugų kokybės standartus.

Šalies vadovė taip pat susitiks su Ukrainos ministru pirmininku Arsenijumi Jaceniuku. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min