Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paaiškėjus finansinėms machinacijoms Afganistane, KAM akiratyje – buvęs Logistikos valdybos vadovas

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: BNS
0
A A

Paaiškėjus Afganistano banko DBA galimoms finansinėms machinacijoms, į tarnybinį patikrinimą atliekančios KAM Generalinės inspekcijos akiratį vėl gali patekti buvęs Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos vadovas pulkininkas leitenantas Giedrius Vasiliauskas.

KAM trečiadienį pranešė atsisakanti minėto banko Afganistane paslaugų.

Neoficialiomis BNS žiniomis, praėjusių metų liepą po tarnybinio patikrinimo iš pareigų atleistas G.Vasiliauskas šiuo metu dirba Afganistane ir galimai yra susijęs su DBA.

KAM anksčiau skelbė, kad jis iš Logistikos valdybos vadovo pareigų buvo atleistas dėl karių tarnybai taikomų apribojimų pažeidimo ir tarnybos laiko naudojimo ne tarnybos tikslams.

Kaip BNS trečiadienį sakė krašto apsaugos ministrės atstovė spaudai Danguolė Bičkauskienė, paaiškėjus, kad DBA turi problemų su Afganistano teisėtvarkos institucijomis ir yra įtariamas finansinių dokumentų klastojimu, Generalinei inspekcijai pavesta atlikti tarnybinį patikrinimą dėl kai kurių Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos pareigūnų veiklos, įskaitant ir Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo galimus pažeidimus.

Tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas šią savaitę, jis pagal statutą jis gali trukti iki 30 dienų.

2008 metų pradžioje Afganistano banko (Development Bank of Afghanistan) sąskaitoje buvo per 7 mln. litų Lietuvos kariuomenės lėšų, šiuo metu sąskaitoje yra per 3 mln. litų, kuriuos Lietuvos kariuomenė turės teisiniu keliu susigrąžinti.

D.Bičkauskienės teigimu, 2007 metais pradėjus bendradarbiauti su „DBA“, Lietuvos kariuomenė vykdė įvairius finansinius pavedimus ir atsiskaitymus per šį banką.

„Lėšos buvo naudojamos Afganistane dislokuotų Lietuvos kariuomenės karinių vienetų (PAG bei SOP) išlaikymui, t. y. prekėms ir paslaugoms, vykdant stovyklos plėtros darbus, stovyklos apsaugos paslaugoms – samdomam vietiniam apsaugos būriui, prekėms bei paslaugoms vykdant greito poveikio projektus, transporto nuomos paslaugoms“, – teigė D.Bičkauskienė.

2008 metų pradžioje Afganistano banko (Development Bank of Afghanistan) sąskaitoje buvo per 7 mln. litų Lietuvos kariuomenės lėšų, šiuo metu sąskaitoje yra per 3 mln. litų, kuriuos Lietuvos kariuomenė turės teisiniu keliu susigrąžinti.

Galimai neskaidri ir neteisėta DBA banko ir su juo susijusių vietinių įmonių veikla, anot KAM, buvo pastebėta praėjusių metų pabaigoje. Banką ir įmones atlikti darbus Lietuvos vadovaujamai Goro provincijos atkūrimo grupei buvo atrinkusi Lietuvos kariuomenės Logistikos valdyba. Su DBA banku buvo dirbama nuo 2007 metų rudens.

Pasak KAM pranešimo, siekiant apsaugoti Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės misijai Afganistane skiriamas lėšas, nuspręsta naujų sandorių su pasitikėjimą praradusiomis Afganistane veikiančiomis įmonėmis nesudarinėti ir nepratęsti 2008 metais sudarytų sutarčių. Tolesni veiksmai bus priimti, kai Lietuvos kariuomenės Vidaus audito departamentas baigs auditą ir pateiks patikrinimo išvadas.

Tęsdama misijos Afganistane vykdymą Lietuvos kariuomenė šiuo metu naudojasi kito Afganistano banko paslaugomis.

Generalinės inspekcijos vadovas pulkininkas Gintautas Zenkevičius BNS trečiadienį sakė, kad krašto apsaugos sistemai yra žinoma, kur dirba G.Vasiliauskas ir nepaneigė, kad pastarasis dirba Afganistane, „DBA“. Nors jis ir neprognozavo jo vadovaujamos žinybos atliekamo tyrimo eigos, tačiau neatmetė galimybės, kad tyrimo metu gali būti paliestas ir G.Vasiliauskas.

Anksčiau skelbtais KAM duomenimis, tarnaudamas Afganistane G.Vasiliauskas iš Afganistano piliečio dovanų gavo mobilųjį telefoną, iš ten savo reikmėms parsivežė kilimą, tarnybos metu užsiėmė ne tarnybos reikalais, protegavo artimųjų firmas atlikti tam tikrus darbus ir kt.

Praėjusiais metais į atsargą išleistas G.Vasiliauskas per teismą siekė grįžti į karo tarnybą, į Logistikos valdybos vado pareigas. Teisme karininkas teigė, kad Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pareigūnai jam esą darė psichologinį spaudimą, kad jis pats parašytų prašymą išleisti į atsargą. Be to, prisipažinimas dėl neva jo padarytų nusižengimų gautas prievarta.

Tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas 2008-ųjų spalį nusprendė, kad įsakymas dėl G.Vasiliausko atleidimo iš karo tarnybos teisėtas ir pagrįstas.

Anksčiau G.Vasiliausko pavardė minėta ir dar vienoje rezonansinėje byloje. 2007 metais tuomet pulkininko leitenanto laipsnį turėjęs G.Vasiliauskas laimėjo teismą prieš Migracijos departamentą, kuris bandė panaikinti jo Lietuvos pilietybę. Tuo metu Migracijos departamentas teigė, kad G.Vasiliauskas nebelaikomas Lietuvos piliečiu, kadangi Rusijos ambasada pranešė, jog G.Vasiliauskas nuo 1992 metų yra Rusijos pilietis. Pats G.Vasiliauskas tąkart teigė nežinojęs, kad turi Rusijos pilietybę, KAM tuomet garantavo, kad karininkas yra įrodęs savo lojalumą Lietuvai.

Lietuvos vadovaujama Goro provincijos atkūrimo grupė (PAG) pradėjo veikti 2005 metų birželio mėnesį. Pagrindinė PAG užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti. PAG – NATO tarptautinėms saugumo paramos pajėgoms Afganistane priklausanti bendra civilinė ir karinė misija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min