Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 25d. 18:58

Paauglės ultimatumas Vaiko teisių tarnybai: arba grąžinate mane į Tauragę, arba visi vaikai mirs

Nusiminusi moteris
123RF.com nuotr. / Nusiminusi moteris

Iš Tauragės į Panevėžį prieš savo valią perkelta šešiolikmetė Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybai skelbia ultimatumą: arba ji grįš į miestą, prie kurio priprato, lankė mokyklą ir susirado draugų, arba laukia skaudžios pasekmės: „Padegsime savo čiužinius ir taip sukelsime labai didelį gaisrą – visi vaikai mirs ir mes mirsime, nes mes čia ir taip esame kaip kalėjime, nebenorim gyventi“.

„Sveiki. Esu G. T., man 16 metų. Prieš 6 metus iš Panevėžio vaikų globos namų mane globoti paėmė Puodžiuvių šeima iš Tauragės. Po konflikto šeimoje teismas priėmė sprendimą, kad iš Puodžiuvių šeimos turi būti paimti vaikai. Man buvo sakyta, kad mano nuomonė bus svarbi dėl pasirinkimo, kur gyventi po paėmimo. Pageidavau gyventi Tauragės vaikų globos namuose „Šaltinėlis“. Ten apgyvendinti vaikai, su kuriais gyvenau šeimoje. Tačiau vasario 14 d. neįspėta iš anksto aš buvau paimta iš mokyklos pamokų metu ir išvežta į Panevėžio vaikų globos namus prieš mano valią“, – laiške redakcijai rašo paauglė.

Laiško autorė sako suprantanti motyvus, kodėl ji buvo perkelta į Panevėžį. Čia gyvena jos dvynė sesuo.

Neįspėta iš anksto buvau paimta iš mokyklos pamokų metu ir išvežta į Panevėžio vaikų globos namus prieš mano valią.

„Tačiau per 6 metus pripratau prie šeimos, kurioje gyvenau, mokyklos, kurioje mokiausi, klasiokų, su kuriais puikiai sutariau, ir prie miesto, kuriame tapau sava. Mano gyvenimas – Tauragėje“, – pasakoja šešiolikmetė.

Šiuo metu su dvyne seserimi ji gyvena Panevėžio bendruomeniniuose vaikų globos namuose.

„Man ir mano sesei atsibodo visas melas ir išnaudojimas, stumdymai, kambaryje užrakina visai dienai – tik pavalgyti leidžia, pastoviai grasina, kad jei neplausim laiptinės, neduos pinigų ir t.t. Šiandien man atsiuntė vaizdo įrašą ir mačiau, kiek laisvų vietų yra Tauragės vaikų namuose – mano lova kaip buvo, taip ir liko tuščia. Visi melagiai ir niekas nenori mums padėti“, – guodėsi mergina.

Teismas: globėjai naudojo smurtą

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai (VTAĮT) situacija yra žinoma. „Šiandien skubiai Tauragės VTAS rengia posėdį su savivaldybės, Tauragės globos namų atstovais. Ieškoma išeities, kad vaiko noras būtų prioritetu, netgi jei nuomonė ir keičiasi“, – pirmadienį 15min sakė tarnybos Komunikacijos skyriaus vadovas Arūnas Malinovskis.

Ieškoma išeities, kad vaiko noras būtų prioritetu, netgi jei nuomonė ir keičiasi.

Iš 30 metų veikusios Jono ir Seliutės Puodžiuvių šeimynos prieš kelias savaites buvo paimti keturi globotiniai. Vaikai iš šeimynos paimti, remiantis teismo sprendimu baudžiamojoje byloje dėl smurto, bei apgyvendinti saugioje aplinkoje.

15min žiniomis, 2018-ųjų lapkričio 21 d. Tauragės apylinkės teismas priėmė sprendimą baudžiamojoje byloje, abu šeimynos įkūrėjai nuteisti pagal baudžiamojo kodekso 163 straipsnį – piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis.

Tarpininkauja, kiek leidžia mandatas

Buvęs Puodžiuvių globotinis dėl susiklosčiusios situacijos kreipėsi į Seimo narę Dovilę Šakalienę.

Ji išsiaiškino, kad šešiolikmetė iš Tauragės buvo atvežta į Panevėžį, nes čia gyvena ne tik jos sesuo dvynė, bet ir pilnametė sesuo, su kuria palaiko ryšį.

„Vaiko teisių tarnyba manė, kad mergaitė norės būti arčiau savo šeimos narių“, – komentavo D.Šakalienė.

Su G.T. jis bendrauja nuo praėjusios savaitės pradžios. „Taip pat su buvusiu Puodžiuvių šeimynos globotiniu, kuris stengiasi padėti išspręsti šią sudėtingą situaciją. Viena vertus, suprantu VTAĮT sprendimą atvežti merginą į Panevėžį, kur gyvena jos dvynė sesuo ir pilnametė sesuo. Mergina apgyvendinta viename kambaryje su savo dvyne seserimi, sąlygos atrodo tikrai geros. Bendravau su globos namų vadove, kuri, atrodo, nuoširdžiai stengiasi padėti adaptuotis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dovilė Šakalienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dovilė Šakalienė

Kita vertus, suprantu paauglės tvirtą nusistatymą grįžti į Tauragę, kur jos klasės draugai, mokykla, įprastas miestas“, – 15min pasakojo D.Šakalienė.

Diplomatiškai, kiek leidžia jos mandato ribos, politikė kreipėsi į VTAĮT vadovybę, prašydama atsižvelgti į jau 16 metų turinčios merginos nuomonę ir surasti globos variantą jai Tauragėje.

„Visi suprantame, kad po įsiteisėjusio apkaltinamojo teismo nuosprendžio dėl daugkartinių smurto prieš vaikus epizodų Puodžiuviai nebegali vykdyti šeimynos veiklos. Mergaitė sutinka, kad pas juos gyventi negrįš. Bet tikrai turėtų būti galimybė surasti sprendimą jai gyventi Tauragėje: jei nėra laisvų vietų vaikų globos namuose „Šaltinėlis“, gaunant palydimosios globos paslaugą ar suradus kitus globėjus“, – svarstė D.Šakalienė.

Grasina gaisru

Iš susirašinėjimo su paaugle D.Šakalienė jaučia, kad mergaitė maištauja ir jautriai išgyvena iškeldinimą: „Todėl labai tikiuosi žmogiško jautraus požiūrio ir konstruktyvaus sprendimo.“

Tuo metu paauglė įspėja, kad jos gyvenamosios vietos klausimą būtina spęsti dar ir labai greitai.

„Jau gana šito viso, nes niekas mūsų nebegirdi. Mes ne šunys ir ne katės – pastoviai nelosime ir nekniauksime, kaip mums sunku. Jei mes nebūsime išgirstos, ateinančią savaitę padegsime savo čiužinius ir taip sukelsime labai didelį gaisrą – visi vaikai mirs ir mes mirsime, taip bus mums lengviau, nes mes čia ir taip esame kaip kalėjime, nebenorim gyventi.

Lietuvos žmonės pamatys, kiek mes laiškų visur išsiuntinėjome ir kiek prašymų prirašėm, bet niekas nereagavo.

Tada gal Lietuvos žmonės pamatys, kiek mes laiškų visur išsiuntinėjome ir kiek prašymų prirašėm, bet niekas nereagavo. Gražios dienos. Uždėkite už mus žvakutę, mes nebenorim gyventi. Mūsų didžiausias noras buvo likti Tauragėje!“ – laiške redakcijai dėstė mergina.

D.Šakalienę ji irgi patikino, kad dvynė sesuo taip pat paliktų savo gyvenamąją vietą ir mokyklą Panevėžyje bei vyktų kartu: „Viliuosi, kad su merginomis bus atvirai, geranoriškai pasikalbėta, jos bus įtrauktos į sprendimų priėmimą ir surastas geriausias variantas.“

Laikinai Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos pareigas einanti Birutė Sragauskienė pripažino: situacija nekasdienė.

Problema palikta savivaldybei

„Pirmiausia, nepilnametė apie savo išvykimą į Panevėžį žinojo, su nepilnamete kitą rytą po apgyvendinimo globos namuose „Šaltinėlis“ buvo bendraujama skyriuje, kur ji atvyko kartu su globos namų direktore. Nepilnametei buvo paaiškinta, kad Panavėžyje gyvena jos artimieji, jos sesuo dvynė ir kad skyrius bendrauja su Panevėžio apskrities VTAS dėl jos apgyvendinimo su seserimi.

Pati mergina pateikė savo dviejų pilnamečių seserų telefonus, kurie buvo perduoti VTAS Panevėžio miesto patarėjai Ž.Ginaitei, kad susisiektų su seserimis, kad nepilnametę palaikytų, padėtų psichologiškai. Ji taip pat buvo informuota, kad jos atvyks pasiimti VTAS Panevėžio specialistai. Nepilnametė neprieštaravo“, – įvykių seką nupasakojo B.Sragauskienė.

Bendraujant su Panevėžio patarėja, paaiškėjo, kad kita sesuo nelabai nori išvykti iš Panevėžio.

Tačiau vėliau mergina apsigalvojo. „Gavus naują prašymą, kurį mergina išplatino viešai, pirmadienį, vasario 25 d., nuspręsta sukviesti pasitarimą atsakingų institucijų atstovų ir dar kartą išaiškinti galimybes sugrįžti vaikui į Tauragę. Globos namų direktorė pateikė informaciją, jog „Šaltinėlyje“, kur nori grįžti nepilnametė, nėra vietų. Beje, bendraujant su Panevėžio patarėja, paaiškėjo, kad kita sesuo nelabai nori išvykti iš Panevėžio”, – komentavo B.Sragauskienė.

Jame pažymima, kad savivaldybės teritorijoje už paslaugų teikimą atsakinga savivaldybė: „Todėl skyrius kreipėsi į Tauragės savivaldybės administracijos direktorių ir Socialinės paramos skyriaus vedėją dėl informacijos gavimo apie galimybę merginas apgyvendinti globos institucijoje/šeimoje/šeimynoje Tauragėje“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

08:17
00:52
08:29

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min