Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 7d. 21:26

Paaugliai paaiškino, kas jų kalba yra „vėžys“, kodėl kuria memus apie savižudybes

Memai – juodasis humoras internete
Memų kūrėjai ėmėsi 15min

Taip jau nutiko, kad šią savaitę 15min portalas netikėtai įgijo kelis tūkstančius jauniausios kartos skaitytojų. Tuo pat metu vienos „Facebook“ grupės apimtys padvigubėjo. Viskas įvyko dėl straipsnio apie paauglius, kurie neva „po vėžio vėliava“ kalba apie savižudybes. Niekas jų neužblokavo, tačiau administratoriai patys nusprendė grupę ištrinti.

Trečiadienį uždara „Facebook“ grupė „Paskutinė vėžio stadija“ turėjo apie 2800 narių, o penktadienio rytą – apie 6000. Grupės administratoriai nusprendė šį juodojo humoro rezervatą uždaryti – taip visiems bus geriau.

Memai – juodasis humoras internete
Memai – juodasis humoras internete

Viskas prasidėjo po Ingos Saukienės straipsnio 15min portale, kuriame ji išdėstė vieno tėvo nuogąstavimus dėl grupės „Paskutinė vėžio stadija“ turinio. „Situacija grėsminga, kadangi dauguma jų – paaugliai, o grupė skirta skatinti savižudybei“, – persakė žurnalistė vyro žodžius.

Vienas iš susitarimų buvo kuo plačiau skleisti anglišką frazę „Hitleris nieko blogo nepadarė“.

Po straipsnio grupė nė nemanė ką nors keisti savo veikloje. O kodėl turėtų? Juk kiekvienas su savo baimėmis lai tvarkosi pats? Tik skubėjo priimti naujus narius, kurie tiesiog užgriuvo grupę.

Tiesa, priėmė į grupę ir keletą 15min darbuotojų, kurie savo profilių nuotraukose neturėjo kompiuterio su redakcijos logotipu.

Kaip ir pridera tikriems juodojo humoro atstovams, grupės nariai nusprendė šį straipsnį, o ir pačią 15min „užtrolinti“ – užmėtyti redakciją pašaipiais memais. Vienas iš susitarimų buvo kuo plačiau skleisti anglišką frazę „Hitleris nieko blogo nepadarė“. Na, ir prasidėjo – pasipylė memai.

Memai – juodasis humoras internete
Memai – juodasis humoras internete

Kas yra memai? Laisvoji internetinė enciklopedija „Wikipedia“ aiškina, jog tai kultūrinės informacijos vienetas, vieno proto perduodamas kitam. Tokią sąvoką 1976 m. sukūrė biologas-evoliucinionistas R.Dokinsas.

Memuose gili mintis yra tik granata be sprogstamosios medžiagos. Visas parakas, dinamitas ir trotilas yra – humoras. Kartais jis būna labai juodas.

Jei jau pokštaujame, tai pacituokime ir „Pipediją“ – dar vieną internetinį šaltinį, kuriame dažnai teisybė pateikiama su sarkazmu ir ironija.

Ten rašoma: „Jums bet kuri davatka patvirtins, kad memų platintojams – tiesus kelias į pragarą. Išlieka tie memai, kurie sugeba daugintis geriausiai, bet yra nebūtinai naudingi žmonėms, o kartais net žalingi.“

Memai turi savo mados tendencijas

Ne kiekviena redakcija gali pasigirti tokiu dėmesiu iš paauglių, turinčių kiek kitokį humoro jausmą. Dabar belieka kiekvienam asmeniškai nuspręsti, ar tai geri memai, ar pajėgs daugintis ir neišnykti?

Memai – juodasis humoras internete
Memai – juodasis humoras internete

Viena memų mėgėja paauglė Meda paaiškino, kad ne visi memai yra geri. Kritika labiausiai liečia juodąjį humorą. Memai turi daug stilių. Jei šį stilių kurį laiką lydės prasto skonio humoras, tokiais niekas nebesidalins ir jie numirs. Tiksliau – nusižudys. Juk, humoras galėjo būti ir geras.

Jei meme pavaizduotas humoras yra neatsibodęs, ironiškas – jis nemirs ir toliau keliaus.

Pavyzdžiui, memai su paveikslėliu ir baltu užrašu juodame fone – atgyvena. Anksčiau mes tokius memus vadindavome „demotyvacijomis“.

Dabar toks memo stilius iš pirmo žvilgsnio reiškia prastą skonį ir tendencijų neišmanymą.

Meda sako, kad neseniai buvo populiarūs memai su Kempiniuku Plačiakelniu. Tikėtina, kad ypač madingi kūrėjai naudos būtent tą personažą, kuris yra ant bangos.

Memų mados greitai keičiasi, tačiau, jei jame pavaizduotas humoras yra neatsibodęs, ironiškas – jis nemirs ir toliau keliaus. Tokie memai vadinami „old but gold“. Angliškai tai reiškia – seni, bet auksiniai.

Kaip sako Meda, originalumo memų pasaulyje labai ieškoti nereikia – visi vienas iš kito juos vagia ir perdarinėja kaip tik išmano. Kai kurie tiesiog verčia iš kitų kalbų.

Nesusikalbėjimas tarp kartų

Penkiolikmetė paaiškino, ką paauglių kalboje reiškia taip suaugusiuosius sukrėtęs žodis „vėžys“. Tai – žargoninis terminas, apibūdinantis žmones, kurie vaikosi populiarumo. Jie elgiasi madingai, bet iš tiesų – kvailai.

„Vėžys“ – žargoninis terminas, apibūdinantis žmones, kurie vaikosi populiarumo. Jie elgiasi madingai, bet iš tiesų – kvailai.

Vėžiai yra visi, kuriuos kaip pašėlę stengiasi kopijuoti paaugliai. Taip pat tokie yra ir patys kopijuotojai.

Lygiaverčiai „vėžiai“ yra „marozai“ su prabangiais treningais ir paaugliai, kurie dalinasi nuotraukomis su „protingomis mintimis“. Šiame pasaulyje „vėžys“ yra ironiškas pašiepiantis terminas.

Savižudybė – taip pat dažna memų tema. Taip pat kaip ir homofobija, karas, politika. Keiksmažodžiai memuose gali būti tik vienu atveju – jei jie iš tiesų pateisinamai paryškina pokštą.

Meda į grupę buvo priimta per kelias sekundes. Kiekvienas norintis užsiregistruoti, turėjo atsakyti į kelis klausimus: kas yra memai, kur juos randi? Paauglė nurodė kelis šaltinius ir parašė „žiūrėjau čia, kol miriau“.

Merginos nuomone, visuomenės peršama mintis, kad savižudybė yra didžiulis blogis, nėra labai taikli ir įtaigi. Tai duoda mažai naudos, prasta prevencija ir savo pateikimu netraukia paauglių. Kartais tamsus humoras ir ironija šioje vietoje turi daug pranašumų.

Nelaimes su humoru išverti lengviau

Studentas Modestas, taip pat mėgstantis tamsesnį humorą, teigia, kad jau ištrintoje minėtoje grupėje nieko baisaus nerado.

„Ten tikrai niekas nieko neagitavo žudytis, tačiau pats humoras – prastas. Man patinka kitoks. Panašu, kad čia reiškiasi vaikai, kurie yra ištroškę dėmesio“, – tvirtina Modestas.

Memas
Memas

Jo manymu, juodas humoras kartais padeda iškęsti didžiules nelaimes: „Žinau žmogų su keliais augliais galvoje. Jis moka džiaugtis gyvenimu ir sugeba iš to pasijuokti, neprašydamas jokio gailesčio.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min