Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Padaugėjo užkardytos kontrabandos atvejų ir sulaikytų kontrabandininkų

Lietuvos valstybės siena
VSAT nuotr. / Lietuvos valstybės siena
Šaltinis: 15min
0
A A

Praėjusiais metais Lietuvos pasieniečiai išaiškino šeštadaliu daugiau kontrabandos atvejų ir sulaikė 18 proc. daugiau asmenų, gabenusių neteisėtus krovinius. Tačiau 8 proc. sumažėjo sulaikytos tabako kontrabandos kiekis.

Tai liudija, kad per vadinamąją „žaliąją“ sieną neteisėtai rūkalus bandę gabenti asmenys stengėsi išvengti baudžiamosios atsakomybės ir gabeno mažesnius nelegalius krovinius, teigiama pranešime spaudai.

Ši tendencija gali būti netaikytina pasienio kontrolės punktuose, kur už kontrabandos užkardymą atsakingi muitinės pareigūnai ir per kuriuos žymiai didesnius kontrabandos krovinius mėginama gabenti krovininiais automobiliais.

2009 m. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai iš viso užfiksavo 646 kontrabandos atvejus. Tai beveik 17 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį 2008 m., kai buvo užfiksuoti 539 tokie atvejai.

Daugiausiai kontrabandos gabenimo atvejų fiksuojama prie Europos Sąjungos (ES) ir Šengeno išorės sienų su Rusijos Kaliningrado sritimi ir Baltarusija. Čia pernai užkardyti atitinkamai 245 ir 209 neteisėto įvairių prekių gabenimo atvejai.

Praėjusiais metais pasieniečiams įkliuvo 713 asmenų, gabenusių įvairias kontrabandines prekes, dažniausiai – cigaretes. 2008 m. tokių asmenų VSAT pareigūnai buvo sulaikę 587, arba beveik 18 proc. mažiau.Pasienyje su Rusija ir Baltarusija taip pat sulaikyta ir daugiausiai asmenų, gabenusių kontrabandinį turtą. Prie sienos su Kaliningrado sritimi įkliuvo 235 tokie pažeidėjai, prie sienos su Baltarusija – 230.

Pernai padaugėjus užfiksuotų kontrabandos atvejų ir sulaikytų ją gabenusių asmenų, šiek tiek sumažėjo sulaikytų populiariausių kontrabandinių prekių – cigarečių – kiekiai.

2009 m. Lietuvos pasieniečiai iš viso sulaikė 2 mln. 164 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, arba 8 proc. mažiau nei 2008-aisiais, kai buvo sulaikyti 2 mln. 332 tūkst. pakelių.

VSAT duomenimis, apie 53 proc. visų pernai pasieniečių sulaikytų cigarečių į Lietuvą neteisėtai buvo bandoma įvežti iš Kaliningrado srities, po 19 proc. – iš Baltarusijos ir Latvijos. Beje, iš pastarosios valstybės į Lietuvą neteisėtai įvežamų cigarečių procentinis santykis, kaip liudija VSAT turima statistika, sumažėjo dvigubai.

2009 m. daugiausiai kontrabandinių cigarečių – 920 tūkst. pakelių – buvo sulaikyta prie valstybės sienos su Rusija.

Pernai fiksuotas ženklus šalies viduje sulaikomų rūkalų skaičiaus didėjimas. 2009 m. įvairių VSAT padalinių pareigūnai šalies gilumoje iš viso sulaikė daugiau kaip 796 tūkst. pakelių cigarečių, užpernai šis skaičius buvo mažesnis – tuomet sulaikyti 169 tūkst. pakelių kontrabandinių rūkalų.

Pagrindine cigarečių kontrabandos gabenimo priežastimi ir toliau lieka didelis šių akcizinių prekių kainų skirtumas Lietuvoje, ES valstybėje, ir kaimyninėse šalyse Rusijoje bei Baltarusijoje, kur rūkalai gerokai pigesni.

Pavyzdžiui, Rusijoje pastaruoju metu išpopuliarėjusių cigarečių „Jing Ling“ blokas (10 pakelių) kainuoja apie 10 Lt. Kontrabandos būdu atgabentas toks pat kiekis šių rūkalų Lietuvos „juodojoje“ rinkoje „iš pirmų rankų“ parduodamas už maždaug 25 Lt, o nelegaliai išgabentas ir perparduodamas Jungtinėje Karalystėje – už 55 Lt.

Pastebimas itin suintensyvėjęs didelių kiekių cigarečių siuntų neteisėtas vežimas per pasienio kontrolės punktus arba per Lietuvą tranzitu į Vakarų Europos šalis. Šią tendenciją patvirtina ir muitinės pareigūnų surengti didelių kiekių kontrabandinių cigarečių sulaikymai. Pažymėtina, kad tos pačios organizuotos grupuotės, užsiimančios rūkalų kontrabanda į Europos Sąjungos šalis, reaguodamos į poreikį užpildyti Lietuvos „juodąją“ rinką, persiorientuoja bei užsiima cigarečių gabenimu į šalį.

Prognozuojama, kad ateityje daugės atvejų, kai bus sulaikomi didesni kiekiai kontrabandinių cigarečių, atgabentų iš Latvijos bei Baltarusijos, skirtų Lietuvos „juodajai“ rinkai, taip pat paruoštų išgabenti į Vakarų Europą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Kontrabanda
Parašykite atsiliepimą apie 15min