Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 2d. 09:06

Padėtis be išeities: Kultūros ministerija į galimybes organizuoti naują paminklo A.Smetonai konkursą žiūri „labai rezervuotai“

Simonas Kairys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Simonas Kairys

Vilniaus miesto savivaldybės taryba priėmė rezoliuciją, kuria prašo stabdyti prezidento Antano Smetonos paminklo statybas Vilniuje ir projekto „622522“ įgyvendinimą. Kultūros ministerija sveikina savivaldybės žingsnį, kad ši suformavo oficialią poziciją dėl paminklo, tačiau į galimybes stabdyti jo statybas ir skelbti naują paminklo idėjos konkursą nurodo žiūrinti rezervuotai. Kita vertus, ministerija pažymi, kad be pozityvaus savivaldybės nusiteikimo jokie procesai nejudės.

Rezoliuciją „Dėl Antano Smetonos paminklo“ Vilniaus miesto savivaldybės taryba balsų dauguma patvirtino trečiadienį.

Joje taryba išreiškė poziciją, kad pritaria idėjai Vilniuje statyti šį paminklą, tačiau tuo pačiu prašo Vyriausybės stabdyti praėjusiais metais organizuoto A.Smetonos paminklo sukūrimui skirto konkurso rezultatų įgyvendinimą ir nesudaryti viešojo paslaugų pirkimo sutarties su jo laimėtojais, tai yra projekto „622522“ autoriais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vilniaus savivaldybės taryba prašo stabdyti A.Smetonos paminklo statybas ir jo atminimui rinktis kitą vietą

„Kultūros ministras Simonas Kairys sveikina pagaliau Vilniaus miesto savivaldybės taryboje įvykusią diskusiją dėl A.Smetonos paminklo, tačiau apgailestauja, kad ji neįvyko gerokai anksčiau“, – atsakyme 15min nurodė ministro atstovė spaudai Viktorija Vitkauskaitė.

Ji teigė, kad ministerija dabar laukia šios rezoliucijos, kad galėtų ją įvertinti.

„Šiuo metu pirmiausia norime sulaukti oficialaus Vilniaus miesto savivaldybės dokumento tam, kad galėtume analizuoti priimtą rezoliuciją ne vien iš žiniasklaidoje pateikiamų komentarų ir nuomonių, o matyti aiškiai argumentuotą savivaldybės poziciją“, – komentavo V.Vitkauskaitė.

Į galimybes skelbti naują A.Smetonos paminklo idėjos konkursą ministerija, pasak jos, žiūri rezervuotai, nes tai esą būtų nesolidu ir rodytų nepagarbą menininkams bei meno ekspertams.

Be to, V.Vitkauskaitė darė prielaidą, kad paskelbus naują konkursą, norinčiųjų jame dalyvauti būtų mažiau.

„Į galimybes organizuoti naują paminklo prezidentui A.Smetonai konkursą žvelgiame labai rezervuotai dėl tų pačių priežasčių, kurias ne kartą esame minėję anksčiau: menkinamo menininkų pasitikėjimo valstybe, nepagarbos kūrėjams ir meno ekspertams.

Taip pat įžvelgiame grėsmes, jog dėl minėtų priežasčių naujas konkursas gali sulaukti mažiau aukšto lygio kūrėjų pasiūlymų, o visas procesas – užstrigti tame pačiame taške.

Be to, ministerijai vieną po kito organizuoti vis naujus konkursus ir tikėtis, kad kažkuris laimėtojas pagaliau patiks ir kažkam Vilniaus miesto savivaldybėje, nebūtų solidu“, – priežastis, kodėl naujo konkurso nederėtų skelbti, vardijo ministro atstovė.

Ministerijai vieną po kito organizuoti vis naujus konkursus ir tikėtis, kad kažkuris laimėtojas pagaliau patiks ir kažkam Vilniaus miesto savivaldybėje, nebūtų solidu.

Jei būtų skelbiamas naujas paminklo idėjos konkursas, tam numatytos lėšos turėtų būti grąžinamos į valstybės biudžetą.

„Pakartotinai skelbiamas konkursas taip pat reikštų, kad jokie realūs paminklo statybos darbai šiemet nebus pradėti, tikslinės tam skirtos lėšos nebus panaudotos ir turės būti grąžinamos į valstybės biudžetą“, – teigė V.Vitkauskaitė.

Tiesa, ji pripažino, kad ir be atitinkamo Vilniaus miesto savivaldybės nusiteikimo konkursą laimėjusio projekto įgyvendinti nepavyks:

„Bet kuriuo atveju norime priminti, kad paminklo statybos darbus turi įgyvendinti Vilniaus miesto savivaldybė, todėl be pozityvaus ir konstruktyvaus savivaldybės nusiteikimo šie procesai tiesiog negalės pajudėti.“

V.Vitkauskaitė tikino, kad kultūros ministras ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius prie A.Smetonos paminklo klausimo dar grįš.

„Trečiadienį kultūros ministras Simonas Kairys trumpai susiklosčiusią situaciją telefonu aptarė su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi ir sutarė po Velykų grįžti prie nuodugnaus šio klausimo nagrinėjimo“, – teigė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Konkursą A.Smetonos paminklo sukūrimui inicijavo dar praėjusi Vyriausybė, jį laimėjo projektas „622522“.

Paminklo statybas šįmet ketinta pradėti Vilniuje prie Gedimino prospekte 13-uoju numeriu pažymėto pastato, kitapus Vinco Kudirkos aikštės.

Kultūros ministerija Vilniaus miesto savivaldybei tam iš viso paskyrė 250 tūkst. eurų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

01:54
01:53
27:22

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min