Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 2d. 12:33

Padėtis Kauno izoliatoriuje nesikeičia – „nauji seni“ vadovai dangsto ir tęsia pažeidimus

Kauno tardymo izoliatorius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno tardymo izoliatorius
Neseniai net kelių kontrolės institucijų purtytas ir Teisingumo ministerijos tikrintas Kauno tardymo izoliatorius (KTI) sulaukė naujų patikrinimų. Izoliatoriaus vyriausioji buhalterė Rasa Kazėnienė vėl kreipėsi į Teisingumo ministeriją. Ji teigia, kad laikinoji įstaigos vadovybė ne tik neskuba taisyti nustatytų pažeidimų, bet kai kuriuos bando užglaistyti.

Ignoruodama Valstybės kontrolės ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) nurodymus, dabartinė KTI vadovybė pratęsė negaliojančią nekilnojamojo turto nuomos sutartį, taip pat delsia nutraukti maitinimo paslaugų sutartį su bendrove „Niklita“, kurios akcininko sutuoktinė dirba KTI ir kuriai buvę vadovai buvo sudarę išskirtines sąlygas laimėti pirkimus.

Tuo metu KTI interesams teisme atstovauti paskirtas teisininkas, kurio pavardė taip pat mirgėjo ankstesnių patikrinimų išvadose. Jis įtariamas nevykdęs tiesioginių pareigų ir galbūt sąmoningai pamiršo laiku pateikti dokumentus teismams – šiuos galimus pažeidimus imasi nagrinėti Kalėjimų departamentas.

KTI laikinasis vadovas Arvydas Venclovas tikina, kad Valstybės kontrolės teiginiai apie sutarties neteisėtumą jam kelia abejonių, o nuomos ir maitinimo paslaugos su „Niklita“ tęsiamos, siekiant užtikrinti nenutrūkstamą maisto tiekimą kaliniams. Šiuo metu vadovavimą izoliatoriui laikinai perėmęs A.Venclovas KTI direktoriaus pavaduotoju dirba nuo 2004 metų.

Be to, kai kurie įstaigos darbuotojai BNS pranešė, kad anksčiau tarnybine padėtimi piktnaudžiavusi ir savo šeimos įmonių gerove besirūpinusi buvusi KTI sandėlio vedėja prieš pat vykstant neeilinei inventorizacijai šią savaitę vadovo leidimu atvyko į griežtai saugomą izoliatoriaus teritoriją. KTI vadovas teigia, kad Virginija Pavėsienė į izoliatorių atvyko padėti bibliotekininkei.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Rasa Kazėnienė
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Rasa Kazėnienė

R.Kazėnienė: permainų nepadarys iki šiol toleravusieji pažeidimus

Po R.Kazėnienės skundo teisėsaugai ir kitoms institucijoms pavasarį Teisingumo ministerijoje buvo atliktas vidaus tyrimas – jo metu atsistatydino Kalėjimų departamentui vadovavusi Živilė Mikėnaitė, o, patikrinimui pasibaigus, buvo atleistas Kauno tardymo izoliatoriaus direktorius Edvardas Kviatkauskas.

Ministerijos komisija, taip pat Valstybės kontrolė bei Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė daug pažeidimų KTI ir Kalėjimų departamento vadovybės veikloje, daugiausia – vykdant viešuosius pirkimus ir netinkamai derinant viešuosius ir privačius interesus. Kai kurie pažeidimai pripažinti šiurkščiais.

Tačiau tąkart apie negeroves kalėjimų sistemoje pranešusi R.Kazėnienė teigia, kad padėtis įstaigoje iš esmės nepasikeitė, o tai skatina ją galvoti apie išėjimą iš darbo.

Kauno tardymo izoliatoriaus Buhalterinės apskaitos skyriaus viršininkė į Teisingumo ministeriją dėl besitęsiančių pažeidimų kreipėsi praėjusią savaitę.

„Žmonės, kurie toliau vadovauja įstaigai, jie yra ilgamečiai kalėjimų sistemos darbuotojai. Pats izoliatoriaus vadovas toleravo tą santvarką iki tol. Tam, kad kažkas keistųsi, turi ateiti vadovauti žmonės, kurie niekaip nepersipynę su šita sistema, verslu, neturintys jokių praeities šleifų. O kada ateina tie patys žmonės, tik įsivilkę į kitus marškinius, tai yra labai sudėtinga. Tada jie prieš tave veidmainiauja, tačiau veikia taip, kaip jiems reikia“, – BNS sakė pareigūnė.

„Aš manau, kad yra imituojamas tvarkingas darbas, tačiau toliau bandoma užglaistyti interesų veikimą“, – pridūrė ji.

Teisingumo ministerija BNS patvirtino gavusi R.Kazėnienės pranešimą ir informavo, kad jame pateiktą informaciją šiuo metu nagrinėja Kalėjimų departamentas.

Pratęsė negaliojančią sutartį

Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterė teigia, kad liepą įstaiga pratęsė negaliojantį susitarimą su įmone „Niklita“ dėl nekilnojamojo turto nuomos, nors tai, pasak jos, tai yra neteisėta.

Izoliatoriaus vadovas A.Venclovas liepos pradžioje pasirašė sutartį su „Niklita“, kuria iki 2018 metų vasaros pratęsė negaliojančią sutartį ir išnuomojo patalpas įmonės parduotuvei.

A.Venclovas BNS pripažino, kad 2016 metais liepą sutartis dėl nuomos pratęsimo pasirašyta nebuvo. Jo teigimu, dėl sutarties pratęsimo tuomet susitarta „susirašinėjimu“, o Valstybės kontrolės teiginiai apie negaliojančią sutartį yra ginčytini ir nebūtinai teisingi.

Tai, kad nuomos sutartis su „Niklita“ negalioja nuo praėjusių metų, fiksavo ir valstybiniai auditoriai.

„Sutartis buvo pasirašyta iki tam tikro laiko ir mes fiksavome, kad ji nėra pratęsta, o teisės aktai neleidžia naudoti valstybės turto privačių asmenų naudai gauti, – BNS sakė Valstybės kontrolės ketvirtojo audito departamento direktorius Rimvidas Aleliūnas. – Visi sutarties pakeitimai, papildymai ir priedai turi būti sudaryti raštu ir pasirašyti sutarties šalių“.

Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterė R.Kazėnienė teigė, kad įstaigos vadovas buvo sutikęs nepratęsti negaliojančios sutarties su „Niklita“, tačiau galop tai padarė jos atostogų metu, ignoruodamas pastabas apie galimą pažeidimą.

„Yra absurdiška, kada išėjus į atostogas yra pasinaudojama situacija ir tokiu būdu daromi neteisėti sandoriai“, – BNS sakė izoliatoriaus buhalterė.

KTI veiklą tyrusi Teisingumo ministerijos komisija yra nustačiusi, kad bendrovės „Niklita“ akcininkas yra KTI Personalo skyriaus vadovės Ingridos Kuktienės sutuoktinis. Šiai bendrovei buvo sudaromos išskirtinės sąlygos laimėti ir patalpų nuomos, ir maitinimo paslaugų pirkimus.

Kauno tardymo izoliatoriaus laikinasis vadovas A.Venclovas iš pradžių teigė, kad pažeidimas dėl patalpų nuomos „Niklitai“ yra nerimtas. Jis tvirtino, kad izoliatoriui svarbu užtikrinti, jog kaliniai nepertraukiamai turėtų parduotuvę, ir todėl sutartis nebus nutraukiama.

Tačiau BNS pradėjus domėtis situacija, pareigūnas vėliau šią savaitę pranešė, kad įstaiga svarsto nutraukti sutartį.

„Mes greičiausiai dabar bandysime su jais tartis ir iki tol, kol paaiškės naujas nuomininkas, nutraukti sutartį“, – sakė A.Venclovas.

4 mėnesius nepaskelbia konkurso

R.Kazėnienė Teisingumo ministerijai taip pat pranešė, kad Kauno tardymo izoliatorius beveik keturis mėnesius nesugebėjo paskelbti naujo konkurso maitinimo paslaugoms. Maistą kaliniams šiuo metu tiekia ta pati bendrovė „Niklita“.

Arvydas Venclovas
Arvydas Venclovas

Viešųjų pirkimų tarnyba balandžio pradžioje įpareigojo izoliatorių nutraukti sutartį su šia įmone.

Įstaigos direktorius A.Venclovas teigė, kad nutraukimo procedūra yra pradėta, tačiau „Niklita“ toliau tieks maistą nuteistiesiems ir suimtiesiems, kol nebus atrinktas naujas tiekėjas.

Pareigūnas tvirtino, kad konkursas naujam tiekėjui kol kas nepaskelbtas, nes tam nebuvo laiko dėl izoliatoriuje vykstančių pertvarkų, pasikeitusios viešųjų pirkimų komisijos sudėties.

„Tikimės, kad jau šį rudenį turėsime naują tiekėją“, – sakė A.Venclovas.

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė BNS teigė, kad paprastai paskelbti tokį konkursą įmanoma per savaitę.

„Turint omenyje, kad maitinimo paslaugas Kauno tardymo izoliatorius teikia jau seniai, atsižvelgus į patikrinimą atlikusių institucijų rekomendacijas, tokį konkursą buvo galima paskelbti per savaitę“, – kalbėjo D.Vilytė.

Teisininko atžvilgiu – tarnybinis patikrinimas

Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterė nurodė, kad įstaigos teisininkas Algimantas Pliauga galimai perduoda informaciją ir tarpininkauja apskundžiant išvadas tyrimų izoliatoriaus darbuotojų atžvilgiu.

Praėjusią savaitę A.Pliauga nepasirodė Vilniaus apygardos administraciniame teisme, kur nagrinėjamas buvusio izoliatoriaus vyriausiojo ūkvedžio bei artimo Ž.Mikėnaitės bendražygio Prano Vaškio prašymas panaikinti jam nepalankų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimą.

Kauno tardymo izoliatorius į šią bylą buvo įtrauktas kaip trečiasis suinteresuotas asmuo. A.Pliauga teismui taip pat nepateikė ir izoliatoriaus atsiliepimo į P.Vaškio skundą.

Įstaigos vadovas A.Venclovas sakė, kad teisininko atžvilgiu jau pradėtas tarnybinis patikrinimas.

„Buvo sudaryta komisija tarnybiniam tyrimui ir bus vertinama Pliaugos veikla šioje situacijoje“, – teigė pareigūnas.

Pasak A.Venclovo, izoliatoriaus teisininkas turėjo informuoti jį apie teismo prašymą pateikti atsiliepimą ir šaukimą atvykti į posėdį, tačiau to nepadarė.

A.Pliauga yra ne kartą minėtas pavasarį tarnybinį patikrinimą atlikusios Teisingumo ministerijos komisijos išvadose. Jose konstatuota, kad izoliatoriaus teisininkas yra rengęs kai kurių neteisėtų viešųjų pirkimų sutartis, taip pat vadovavo įstaigos viešųjų pirkimų komisijai, priėmusiai pirkimų tvarkoms prieštaraujančius sprendimus. Pažymima, kad Viešųjų pirkimų komisijos veikla Kauno tardymo izoliatoriuje dažnai tebūdavo imituojama, komisija net nesurinkdavo į posėdžius.

Teisingumo ministerijos komisijos išvadose taip pat yra paskelbta, kad A.Pliauga yra teikęs tikrovės neatitinkančią informaciją apie vieną iš įmonių, kuriai buvo sudarytos išskirtinės sąlygos laimėti viešąjį Kauno tardymo izoliatoriaus pirkimą.

Prieš inventorizaciją – buvusios sandėlio vedėjos vizitas „išgerti kavos“

Pirmadienį, likus kelioms dienoms iki trečiadienį prasidedančios neeilinės Kauno tardymo izoliatoriaus inventorizacijos, įstaigos darbuotojai griežtai saugomoje izoliatoriaus teritorijoje pastebėjo besilankant buvusią šios įstaigos Ūkio skyriaus sandėlio vedėją Virginiją Pavėsienę. Ji taip pat ne kartą minėta Teisingumo ministerijos išvadose.

Patikrinimą atlikusi komisija pavasarį nustatė, kad izoliatoriaus sandėliui vadovavusios V.Pavėsienės įmonei „Rodasė“ ir jos sūnaus bendrovei „Globinta“ buvo sudaromos išskirtinės sąlygos laimėti įstaigos organizuojamus viešuosius pirkimus, o tai tęsėsi ne vienerius metus. Kartais įmonės dirbtinai neva konkuruodavo tarpusavyje.

Jos dideliais kiekiais izoliatoriui tiekdavo įvairias buities, sporto, maisto, higienos prekes – nuo Kalifornijos sliekų iki sūrių ir skilandžių.

Ūkio ir buities prekių poreikius Kauno tardymo izoliatoriui formuodavo pati V.Pavėsienė. Ministerijos komisijos išvadoje pažymima, kad ji naudojosi tarnybine padėtimi, nes norėjo „kad sūnus turėtų darbą“.

Be to, Teisingumo ministerijos komisijos duomenimis, 100 procentų „Globintos“ ir „Rodasės“ apyvartos sudarė pajamos iš Kauno tardymo izoliatoriaus.

Pirmadienį BNS paklausta, kokiu tikslu lankėsi Kauno tardymo izoliatoriuje, V.Pavėsienė užsiminė, kad buvo užėjusi pas koleges iš sandėlio, su kuriomis gėrė kavą. Paprašyta detaliau nurodyti apsilankymo izoliatoriuje motyvus, V.Pavėsienė pareiškė, jog negali tęsti pokalbio.

Kiek vėliau paskambinusi V.Pavėsienė nurodė tą pačią informaciją, kurią prieš tai BNS buvo nurodęs ir izoliatoriaus laikinasis vadovas A.Venclovas – buvusi sandėlininkė buvo atvykusi padėti buvusiai savo kolegei bibliotekininkei prieš numatomą inventorizaciją, nes izoliatoriuje ketvirčiu etato yra dirbusi ir įstaigos bibliotekininke.

V.Pavėsienė ir A.Venclovas aiškino, kad kitai tardymo izoliatoriaus bibliotekininkei ji perdavė knygų apskaitos patirtį.

„Kadangi ji dirbo bibliotekininke ketvirčiu etato, ji knygas pajamuodavo ir vesdavo į kompiuterine sistemą. Tuo metu, kai ji išėjo iš darbo, esama bibliotekininkė sirgo. Ir dabar, norint sutvarkyti visus galus, nes žinome, kad bus kruopštus žiūrėjimas, reikėjo kompiuterinėje bazėje sutikrinti, suvesti knygas“, – aiškino A.Venclovas.

Klausiamas, kokie „galai“ prieš pat inventorizaciją galėjo būti tvarkomi geriant kavą su sandėlio darbuotojomis, A.Venclovas teigė neturįs pagrindo nepasitikėti izoliatoriaus personalu.

„Slėpti galų po kažkiek laiko? Įdomu, ką ji galėtų paslėpt?“, – kalbėjo įstaigos vadovas.

Ministerija: tai „rimtas signalas“

Teisingumo ministerija BNS nurodė pavedusi Kalėjimų departamentui išnagrinėti R.Kazėnienės pranešimą apie pažeidimus.

„Kalėjimų departamentui, kuris vadovauja, prižiūri ir kontroliuoja jam pavaldžių įstaigų ūkinę ir finansinę veiklą, pavesta iki rugpjūčio 16 dienos išnagrinėti pranešime pateiktą informaciją (...) ir apie tai informuoti Teisingumo ministeriją“, – BNS sakė teisingumo ministrės atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

Ji teigė, kad izoliatoriaus buhalterės pranešimas „yra rimtas signalas, keliantis klausimų, ar Kauno tardymo izoliatoriaus veikloje laikomasi teisėtumo, skaidrumo ir viešumo kriterijų“.

„Gavusi patikrinimo išvadas, ministrė reikliai įvertins atsakingų pareigūnų veiksmus“, – kalbėjo ministrės Mildos Vainiutės atstovė.

Tyrimą dėl galimos korupcijos Kauno tardymo izoliatoriuje ir Kalėjimų departamente nuo pavasario atlieka ir teisėsauga.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:20
02:37
01:14:11

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

15MAX
Parašykite atsiliepimą apie 15min