Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Padrikas Vilniaus kaštonų gelbėjimo planas

Kaštonų lapus reikėtų rūpestingai sugrėbti ir vežti į Vilniaus nuotekų valyklą.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Kaštonų lapus reikėtų rūpestingai sugrėbti ir vežti į Vilniaus nuotekų valyklą.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sostinės savivaldybė dar rugsėjo viduryje pakvietė keršakandžių puolamų kaštonų lapus vežti į vieną vietą – Vilniaus nuotekų valyklos teritoriją. Lapų atvežta, tačiau ne tiek daug, kad galima būtų tikėtis įveikti šiuos kenkėjus.

Gamtininkai spėjo, kad keršakandės išplito visoje Lietuvoje. Jų vikšrai lieka kaštonų lapuose, juos pažeidžia. Dėl to jie anksti nuruduoja ir nukrenta, o medžiai džiūsta.

Žūsta karštyje

Cheminių preparatų, efektyviai naikinančių šiuos kenkėjus, gamtininkų teigimu, nėra, o jų nenaikinant kaštonai Lietuvoje gali sunykti per penkerius metus.

Todėl tiek miestą tvarkančios įmonės, tiek patys gyventojai buvo raginami kaštonų lapus vežti į Vilniaus nuotekų valyklos teritoriją, kur jie kompostuojami. Kompostavimo metu temperatūra pasiekia apie 70–72 laipsnius karščio. To užtenka, kad kaštoninės keršakandės lervos žūtų.

Jokios kontrolės

Anot bendrovės „Biastra Plius“, kuri užsiima dumblo, lapų, žolės kompostavimu Vilniaus nuotekų valykloje, direktoriaus Stanislavo Tracevičiaus, tik jie turi galimybes taip apdoroti kaštonų lapus, kad kenkėjai būtų sunaikinti. Tačiau nustatyti, ar visi kaštonų lapai atvežami būtent pas juos, neįmanoma.

„Tai yra viešoji paslauga, kiekviena mašina atvažiuoja su atskira deklaracija, kiekvieną sveriame, tačiau neskirstome, ar tai kaštonų, ar kitų medžių lapai. Gal reikėtų tokias akcijas daryti 2–3 metus, griežtai kontroliuoti, kad surinkti kaštonų lapai keliautų tik į mūsų bendrovę. Tada galėtume skaičiuoti, kiek atvežama ir galbūt sumažintume ligos platintojų“, – teigė S.Tracevičius.

Vis dėlto direktorius pripažįsta, kad lapų į bendrovę atvežta pakankamai daug. Jie kraunami į kaupus, kuriuose temperatūra siekia ne mažiau nei 70 laipsnių. Per du mėnesius specialiomis proporcijomis sumaišytos žaliosios atliekos virsta kompostu.

Gamina kompostą

Bendrovė buvo įsteigta tam, kad apdorotų Vilniaus nuotekų valyklos dumblą. Kadangi Europos Sąjungos reikalavimai draudžia neapdorotą dumblą vežti į laukus, jis, anot S.Tracevičiaus, taip pat kompostuojamas. Vėliau čia pagamintas kompostas yra dalinamas savivaldybės įmonėms, gyventojams nemokamai, kelių priežiūros bendrovėms – už gana nedidelę kainą.

Medžių lapus nemokamai priima ir dar viena Vilniaus bendrovė „Juknevičiaus kompostas“. Čia pagamintas kompostas vėliau virsta prekybos centruose parduodamais mišiniais naminėms gėlėms auginti. Liepkalnio kompostavimo aikštelėje priimama ir žolė, šienas, ravėjimo atliekos. Svarbiausia, kad jose nebūtų stiklo, plastiko, akmenų, buitinių ar statybinių atliekų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min