Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pagėgių pasieniečiai iš užmaršties prikėlė Mažosios Lietuvos laikų kapines (nuotraukos)

Projekto idėjos autorius ir koordinatorius A. Šveikauskas
VSAT nuotr. / Projekto idėjos autorius ir koordinatorius A. Šveikauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės Plaškių užkardos pasieniečiai ir darbuotojai sutvarkė istorines kapinaites, esančias pasienyje su Rusija, Pagėgių savivaldybės Plaškių kaime.

Kad šios anksčiau apleistos Mažosios Lietuvos laikus menančios kapinės būtų tvarkingos ir lapkričio 1-ąją spindėtų Vėlinių žvakutėmis, Plaškių pasieniečiai rūpinosi organizuodami talkas jau nuo birželio, teigiama VSAT pranešime.

Antradienį šios užkardos pasieniečiai ir darbuotojai šveitė ir dažė kapinių kryžius bei antkapius. Kaip išsaugoti metalinius kryžius, turinčius istorinę vertę, dar rugsėjį atvykęs į Plaškius VSAT pareigūnams pasakojo liuteroniškų kryžių entuziastas Algis Šveikauskas. Siekdamas išsaugoti senuosius liuteroniškus kryžius, jis ėmėsi veiklos: Kultūros ministerijos Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo programai pateikė projektą ir gavo finansavimą.

Projekto idėjos autorius ir koordinatorius A. Šveikauskas siekia, kad metaliniai kryžiai būtų išsaugoti juos konservuojant ir išsamiai aprašant, nufotografuojant. Informacija apie juos būtų kaupiama kryžių informacinėje sistemoje, kuria galėtų naudotis visi norintieji. Prie projekto įgyvendinimo iniciatorius kvietė prisijungti tuos, kurie turi galimybę aprašyti laiko dar neįveiktus ir vandalų nenuniokotus kryžius.

Kai dar birželį Pagėgių pasieniečiai pasiryžo kilniam darbui – sutvarkyti senas ir visiškai apleistas kapines pasienyje su Rusija, vaizdas jose buvo katastrofiškas. Unikalūs XIX amžių ir Mažosios Lietuvos laikus menantys kryžiai gulėjo nuvirtę, juos šakomis apraizgę alyvų krūmai bujojo ne vieną dešimtmetį.

Lentelės su samanomis apaugusiais užrašais vokiečių ir lietuvių kalbomis kapinių teritorijoje mėtėsi ant žemės, ant jos taip pat gulėjo laiko ir gamtos paliesti unikalūs paminklai. Reto grožio ten aptikti iš metalo iškalti angelai sukėlė kapinėse besidarbavusių pasieniečių nuostabą.

Plaškių kapinaitėse VSAT pareigūnai iškirto krūmus, krūmokšnius ir medelius palikdami jose tik ąžuolus ir beržus. Darbų metu pasieniečiai aptiko ir iškasė jau žemėse buvusius kryžius, aptvarkė aplinką.

Šiandien Pagėgių rinktinės pasieniečių dėka Plaškių kapinės pasikeitusios neatpažįstamai. Nebeliko krūmynų, apravėtos kapavietės, dar neseniai iškrypę ar visai nugriuvę unikalūs kryžiai atstatyti, pasodintos gėlės.

Ir metaliniai angelai dabar vėl liudija, kad čia yra senosios kapinės, kad jos saugomos ir prižiūrimos. Nuo šiol kiekvienas čia užklysiantis gali pasidžiaugti šiuo istoriniu paveldu, padėti gėlę ar uždegti žvakutę tiems palaidotiems Plaškių kapinėse, kurių kapo lankyti nebėra kam.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Kapinės Alyva
Parašykite atsiliepimą apie 15min