Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 27d. 13:06 , Atnaujinta: 2019 birželio 27d. 14:42

Pajuodęs dangus virš Palemono: gyventojų gerkles graužė juodi keramikos dūmai

Palemono gyventojai skundžiasi juodais dūmais
15min skaitytojo nuotr. / Palemono gyventojai skundžiasi juodais dūmais

Birželio 26 d., užkūrus krosnį ir iš AB „Palemono keramikos“ 150 metrų aukščio kamino pasklidus tankiems juodiems dūmams, pasipylė vietinių gyventojų skundai. „Graužia akis ir gerklę“, – tikino į 15min besikreipę palemoniečiai. Į įmonę matuoti taršos skubėjo aplinkosaugininkai. Pranešimo sulaukė ir gaisrininkai. „Palemono keramikos“ atstovai tikina, kad visa tai – įprasta ir teisėta.

„Kauno „Palemono keramika“ kūrena visiškus nuodus. Dienos metu. Pajuodęs dangus. Kvėpuojant gerklę graužia. Smirdi. Juk čia gyvenamasis rajonas. Kaimynai net gaisrininkus iškvietė. Trys mašinos atvažiavo. Tuomet prigeso tie dūmai. Dabar vėl užkūrė pečių. Toliau degina“, – trečiadienio popietę piktinosi į 15min besikreipęs palemonietis.

Dar viena vietos gyventoja naujienų portalo žurnalistei tikino, kad apie 11 val. ryto ėmus sklisti tankiems juodiems dūmams net burnoje pasidarė kartu. Dūmino keletą valandų. Vėliau aprimo – jau buvo galima kentėti.

„Langus buvome priversti užsidaryt. Gyvename nuo keramikos mažiau nei kilometro atstumu. Yra ir arčiau gyvenančių žmonių. Skambinau 112, aplinkosaugininkams. Tai šie teigė gavę jau keturis pranešimus iki mano skambučio“, – ketvirtadienio rytą 15min informavo Palemono gyventoja.

Apie iškvietimą užsimenama ir Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos paros įvykių suvestinėje. Birželio 26 d. 12.07 val. gautas pranešimas, kad pranešėjas mato juodus dūmus, kylančius iš „Palemono keramikos“. Atvykus į įvykio vietą, iš kamino veržėsi juodi dūmai – vyko gamybinis procesas, gaisro požymių nebuvo.

Krosnį užkuria tik dukart metuose

Pasak „Palemono keramikos“ atstovų, keramzitą gaminančio cecho krosnis užkuriama dukart per metus – birželį ir rudenį. Įsidegimo metu keletą valandų iš kamino sklinda juodi dūmai, tačiau tokia tarša yra įtvirtinta leidime.

„Mes turime leidimą suderintą, kad galime. Juk laužo be dūmų nebūna. Nori šašlykų, užkuri, turi pakentėti kurį laiką, kol įsidegs. Po to švari ugnis jau būna. Tai taip ir čia. Kūrename regeneruotu skystu kuru. Ir kurį laiką technologiškai dūmina. Apie porą pirmų valandų sklinda juodi dūmai, vėliau, įsidegus, dūmelis jau baltas. Atvykit, įsitikinsite. Skundai visuomet pasipila tik užkūrus“, – ketvirtadienį tikino „Palemono keramikos“ direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas, Albertas Drūlia.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Palemono keramikos teritorijoje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Palemono keramikos teritorijoje

Įmonės atstovai stebisi, kad palemoniečiams tokie procesai netapo dar įprastu reiškiniu. Dukart metuose vykstantys pakūrimai tęsiasi jau apie penkerius metus. Paklaustas, ar netrūksta su gyventojais tuomet komunikavimo, A.Drūlia atkirto, kad komunikaciją vykdo žiniasklaida, jie resursų pasikalbėti su kiekvienu asmeniškai žmogumi neturi.

„Viskas leidime nurodyta: kuo ir kaip mes kūrename. CO2 matavimai daromi, išmetimai. Kasmet teikiame institucijoms ataskaitas. Esame tiek kontroliuojami, kad vos spėjame dirbti, atsišaudydami nuo visų kontrolių.

Šis cechas dirba nuo 1964 metų. Be proto senas. Mes vieninteliai Lietuvoje gaminame keramzitą, iš kurio pastatyta didžioji dalis Lietuvos daugiaaukščių. Šiemet Rokai neužsikūrė, pernai bankrutavo „Švenčionėlių keramika“. Užsidarė ir „Alytaus keramika“ neseniai. Mes likome vieninteliai, kurie gaminame keramines plytas, atsiradusias prieš 5 tūkst. metų. Ir niekam tai neįdomu. Klausimas, kiek mes išliksime dar laiko“, – realybę brėžė A.Drūlia.

Atliks neplaninį patikrinimą

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių specialistė Ieva Krikštopaitytė 15min patvirtino, kad buvo gauti keli pranešimai apie iš AB „Palemono keramikos gamykla“ sklindančius dūmus.

„Vakar, iškart po šio pranešimo, buvo susisiekta su įmone, kuri atsiųstame paaiškinime nurodė, kad birželio 26 d. 11 val. Palemono keramikos gamykla pradėjo keramzito gamybą. Gamykla keramzito gamyba užsiima jau daugiau kaip 12 metų. Keramzito gamyba vyksta periodiškai, ciklais (po 2–4 savaites). Įprastai tai 1 arba 2 ciklai, atskirais atvejais 3 arba 4 ciklai per metus. 2019 metais tai yra pirmasis ciklas.

Aplinkos apsaugos departamento nuotr./Tokį vaizdą prie „Palemono keramikos“ pamatė atvykę aplinkosaugininkai
Aplinkos apsaugos departamento nuotr./Tokį vaizdą prie „Palemono keramikos“ pamatė atvykę aplinkosaugininkai

„Palemono keramikos gamyklos TIPK leidime numatyti neatitiktiniai teršalų išmetimai į aplinkos orą sukamosios keramzito gamybos krosnies paleidimo metu. Jų trukmė – iki 6 valandų, periodiškumas – iki 4 kartų. Kadangi kuriama krosnis ilgą laiką nedirba, tad kuriant ją šaltą tuo metu gali rūkti dūmai tiek iš pačio kamino, tiek iš krosnies šaltojo galo. Keičiantis temperatūriniam režimui, sureguliavus paleidimo metu traukas, šie požymiai išnyksta. Optimalų technologinį režimą sukamoji krosnis pasiekia per 48 val.“, – paaiškino I.Krikštopaitytė.

Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos pareigūnai trečiadienį apie 15 val. nuvyko į vietą, tuo metu dūmų jau nebebuvo matyti.

„Tačiau atsižvelgdami į skundus, Aplinkos apsaugos departamentas ketina atlikti neplaninį įmonės patikrinimą“, – patikino šios įstaigos atstovė spaudai.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min