Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 8d. 14:09

Palangos observatorijos bokštui ieškos naujo kupolo

Kupolas nebuvo atvertas nuo jo pastatymo – 1984 metų.
Palangos savivaldybės nuotr. / Kupolas nebuvo atvertas nuo jo pastatymo – 1984 metų.

Palangoje apsilankę bei observatorijos pastatą apžiūrėję specialistai konstatavo, kad bokšto kupolas yra pasenęs, ir norint čia įrengti teleskopą, Palangai teks imtis rimto remonto arba esamą kupolą keisti nauju. Antrasis variantas, specialistų teigimu, kurortui atsieitų pigiau.

„IDD“ vadovas Dalius Aleksandravičius bei projektų vadovas Martynas Laužikas ketvirtadienį kartu su Palangos meru Šarūnu Vaitkumi lankėsi Pradinėje mokykloje įrengtos observatorijos bokšte bei įvertino jo būklę. Po apžiūros konstatuota – patalpos yra kur kas rimtesnė problema, nei rūpestis, kur ir už kokią sumą įsigyti bei įrengti teleskopą.

„Pats kupolas pastatytas teisingai, tačiau jo būklė kelia abejonių“, – sakė D.Aleksandravičius.

Kupolas nebuvo atvertas nuo jo pastatymo 1984 metais. Įrengus observatoriją, jis turėtų suktis sinchroniškai su teleskopu, antraip pramogautojams ženkliai sumažėtų galimybių stebėti įdomius dangaus objektus.

„IDD“ atstovai pripažino, jog Palangos observatorijai pagaminti naują kupolą atsieitų nemažai – maždaug 200 tūkst. litų. Tačiau galimas kitas problemos sprendimas – pirkti serijinės gamybos kupolą, kuris kainuotų gerokai pigiau. D.Aleksandravičius ir M.Laužikas pažadėjo išsamiau pasidomėti kupolų kainomis, o palangiškiai observatorijos bokšto remonto klausimus turės aptarti su statybininkais – reikia įvertinti, ar patikima bokšto konstrukcija.

Turistų poreikius tenkinantis teleskopas, anot specialistų, kainuoja nuo 25 tūkst. litų.

„Jis turi būti galingas, kad stebėti žvaigždes netrukdytų apšvietimas, automobilių žibintų bei kitų objektų skleidžiama tarša“, – sakė D.Aleksandravičius.

„IDD“ atstovai palangiškiams pasiūlė pasidomėti ir galimybe įsigyti ir vadinamąjį Saulės teleskopą, kuriuo arčiausiai Žemės esančią žvaigždę būtų galima stebėti ir dieną.

Observatoriją norima įkurti Pradinės mokyklos patalpose – ten dar prieš keletą dešimtmečių buvo įrengtas šioms reikmėms pritaikytas bokštas. Tačiau iš Švedijos gabentas teleskopas Palangos nepasiekė, tad patalpos pagal paskirtį taip ir nebuvo panaudotos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min