Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 14d. 13:02

Palangos paplūdimyje poilsiautojai pasigenda šilumos, bet džiaugiasi saujomis gintaro

Palangoje poilsiautojai renka gintarą
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Palangoje poilsiautojai renka gintarą

Dar prieš savaitę Palangoje iš visų pusių zujo žmonės, gatvėse netrūko veiksmo, o paplūdimyje surasti laisvą plotą prigulti pasikaitinti saulėje tapo kone misija neįmanoma. Dėl staiga atvėsusių orų kurortas šiomis dienomis tapo neatpažįstamas: gerokai ištuštėjęs, tylesnis ir ramesnis.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Palangoje poilsiautojai renka Gintarą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Palangoje poilsiautojai renka gintarą

Antradienį Palangoje vėl šviečia saulė, nurimo vėjas, poilsiautojai mėgaujasi šiluma ir maudynėmis. Tačiau pastarosiomis dienomis viskas buvo kitaip:  paplūdimyje – vos vienas kitas poilsiautojas, o ir tų dauguma nuo visai ne vasariško vėjo slėpėsi kopose.

Tačiau kol vieni keikia permainingą lietuvišką klimatą, kiti džiaugiasi Baltijos jūros privalumais. Po rekordiniais karščiais stebinusių Mindauginių Palangoje praūžusi audra į krantą išmetė nemažai gintaro. Dalį jo – prie centrinės gelbėjimo stoties.

Einant paplūdimiu jau iš tolo matyti būrelis susilenkusių, į žemę įsistebeilijusių žmonių. Atsiraitoję rankoves jie įnirtingai rausia išmestas žoles bandydami jose atrasti pasislėpusį gabalėlį vadinamo lietuviškojo aukso. Ir gana sėkmingai. Nepraėjus nei dešimčiai minučių ne vienas jų jau spaudžia pilną saują gintaro.

Vieni jį renka dėl savęs, planuoja parsivežti namo kaip suvenyrą, kiti – iš to gyvena ir mintyse jau skaičiuoja būsimą pelną.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Palangoje poilsiautojai renka Gintarą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Palangoje poilsiautojai renka gintarą

Už kilogramą gintaro žaliavos jį superkantys pardavėjai moka nuo 60 iki 3 tūkst. eurų. Tačiau dažniausiai kaina svyruoja apie porą šimtų eurų. Konkrečius įkainius lemia daugybė faktorių: gintaro dydis, spalva, vadinami inkliuzai su viduje amžiams užkoncertuotais įvairiais augalais ar vabalais.

„Jau supirkdami žaliavą žinome, kokiam gaminiui ją panaudosime, iškart matome, ar tas gintaras taps sege, ar medalionu, ar puošniais karoliais“, – 15min.lt sakė Palangos Vytauto gatvėje gintaru prekiaujanti Zuzana Lubienė.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Pardavėja Zenona
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Gintaro apdirbimo meistrė Zuzana Lubienė

Moteris jau kelis dešimtmečius dirba šioje srityje: pati superka gintarą, namuose jį apdoroja, vėliau išstato pardavimui: prekių kainos jos stende labai įvairios – nuo eurą kainuojančio raktų pakabuko su gintaru iki solidžios, 750 eurų siekiančios sumos, kurią pirkėjai pakloja už masyvius gintarinius karolius.

Zuzana į šį verslą įsiliejo nuo 16-kos. Jos akimis žiūrint, bėgant metams keičiasi ir žmonių požiūris į gintarą. Šiandien didžioji dalis jos klientų – lietuviai. Tačiau taip buvo ne visada – anksčiau gintarą nuo prekystalių iššluodavo rusų turistai, kurių šią vasarą Palangoje akivaizdžiai sumažėjo.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Gintaro dirbiniai
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Gintaro dirbiniai

„Apskritai nelabai užsieniečių čia bėra, nors ir euro įvedimas davė savo. Baltarusiai gintaro neįperka, o rusai tiesiog nebeatvažiuoja. Rusai būdavo kavinėse, viešbučiuose, gintaro norėdavo parsivežti. Atvykdavo iš Maskvos, Peterburgo. Jie žinojo gintaro vertę ir pirkdavo jį. Dabar viskas kardinaliai pasikeitė ir prie to prisidėjo politikų liežuviai“, – kalbėjo Zuzana.

Oranžinis, juodas, skaidrus, matinis, pusiau vienoks, kitoks, maišytas, karališkuoju vadinamas baltas ir itin retas – aguoninis. Gintaro rūšių Baltijos jūroje apstu. Kartais juos atnešančios bangos tenka laukti kelis mėnesius, o kartais tereikia žinoti vietas, kuriose akylesni ieškotojai sugeba atrasti gintaro ištisus metus.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Palangoje poilsiautojai renka Gintarą
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Palangoje poilsiautojai renka gintarą

Žinovė sako panaudojanti ir pačius smulkiausius gintaro gabaliukus ar nušlifuoto gintaro dulkes. Jas mielai priima bažnyčia ir naudoja smilkalams. Gintaro dulkės pastaruoju metu tapo ir populiariu vestuvių atributu – linkėdami vieni kitiems laimės jaunavedžiai ir šventės svečiai pila gintaro dulkes į laužą taip sukeldami didžiulius ugnies kamuolius.

„Visuomet laukiame tinkamo vėjo, tinkamos srovės. Būna, kad žvejai mato jūros gilumoje, sako, jau tuoj turėtų atplukdyti banga, tačiau neatneša ir viskas. Vietiniai žino vietas. Populiariausios jų – Karklė, Šaipių kaimas, Palangos tiltas“, – pasakojo Zuzana.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Gintaro dirbiniai
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Gintaro dirbiniai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min