Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gruodžio 31d. 18:53

Palydint 2017-uosius: ryškiausi Lietuvos laimėjimai žmogaus teisių srityje

Julija Steponaitytė
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr. / Julija Steponaitytė

Palydint besibaigiančius 2017-uosius, 15min prisimena svarbiausius metų įvykius žmogaus teisių srityje. Štai devyni proveržiai, kuriuos pavyko padaryti per šiuos metus.

1. Vadinamoji „Mato reforma“ arba kitaip – Vaiko teisių revoliucija

Po tragedijos Kėdainiuose, kai smurto protrūkis pasibaigė keturmečio mirtimi, o dėl jo nužudymo teisiami motina ir patėvis, Seimas patvirtino vaiko teisių apsaugos sistemos reformą. Ją įgyvendinus, vaiko teisių apsaugos skyriai bus pavaldūs ne savivaldybėms, o įstaigai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Nustatyta bendra schema, kaip turi elgtis institucijos, gavusios pranešimą apie, kaip įtariama, pažeidžiamas vaiko teises. Įstatymu pirmą kartą numatyta riba, kokio amžiaus vaikų negalima palikti be vyresniųjų priežiūros. Tėvai ar atsakingi suaugusieji turėtų pasirūpinti, kad vaikas iki šešerių metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14-os metų asmenų priežiūros.

Po tragedijos Kėdainiuose, kai smurto protrūkis pasibaigė keturmečio mirtimi, o dėl jo nužudymo teisiami motina ir patėvis, Seimas patvirtino vaiko teisių apsaugos sistemos reformą.

Įstatymas įpareigoja su vaikais dirbančius žmones pranešti pastebėtus vaiko teisių pažeidimus, priešingu atveju jiems grės atsakomybė. Išskirti grėsmės vaikui lygiai, pagal kuriuos tarnybos privalės imtis tam tikrų veiksmų. Įstatymas taip pat įtvirtina mobiliųjų komandų, kurios skirtos dirbti su šeima, veiklą.

Tarkime, teritorinis vaiko teisių apsaugos skyrius nustato realų pavojų vaiko saugumui, sveikatai, gyvybei jo gyvenamojoje aplinkoje. Tokiu atveju jis nedelsdamas turi laikinai paimti vaiką iš jam nesaugios aplinkos. Be abejo, specialistas kiekvienu individualiu atveju turės įvertinti, ar įmanoma apsaugoti vaiko interesus šeimoje, suteikiant šiai šeimai atitinkamą pagalbą – tai gali būti socialinės paslaugos, psichologinė pagalba ir pan. Įstatymu numatyta, kad vaikas nuo šeimos galės būti atskirtas tik taip nusprendus teismui. Jei tarnybos konstatuotų, kad vaiko interesų šeimoje užtikrinti neįmanoma net ir teikiant jai atitinkamą pagalbą, ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo vaiko paėmimo turės kreiptis į teismą, kad šis leistų nustatyti vaikui laikinąją globą. Įstatymas taip pat numato, kad tarnybos, gavusios pranešimą apie pažeistas vaiko teises, šią informaciją privalo patikrinti nedelsdamos. Tai reiškia, kad, jeigu tarnybos sulaukė pranešimo, kad prieš vaiką galimai smurtaujama, jis šeimoje esą nesaugus, vaiko teisių apsaugos tarnyba šį pranešimą privalo patikrinti tą pačią dieną. Pranešimai apie kitus vaiko teisių pažeidimus turėtų būti patikrinti per tris dienas.

2. Pradėta garsiai kalbėti apie seksualinį priekabiavimą

Lietuvoje dar niekada apie seksualinį priekabiavimą nebuvo kalbėta taip garsiai ir plačiai. Vis dėlto metų pradžioje kilęs seksualinio priekabiavimo skandalas dėl Seimo nario Kęstučio Pūko elgesio sukėlė daugybę diskusijų ir paskatino prabilti kitas moteris, išgyvenusias panašias situacijas. Netrukus, užtaisant įstatymų spragas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ir Seimo narės Aušrinės Armonaitės iniciatyva buvo pakeisti teisės aktai, įtraukiant draudimą seksualiai priekabiauti ne tik esant darbo santykiams, bet ir įsidarbinimo laikotarpiu, pavyzdžiui, darbo pokalbio metu.

Maža to, Konstitucinis Teismas paskelbė, kad parlamentaras K.Pūkas šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką. Po šio sprendimo dėl K.Pūko ateities parlamente turės balsuoti Seimas. Nors K.Pūko advokatė teigė, jog yra apsispręsta kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT), konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius sako, jog tai nieko neduos – EŽTT nepakeis KT sprendimo.

Viešai prabilta ir apie kitą atvejį, kai lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad Juozo Miltinio dramos teatro vadovas Linas Zaikauskas seksualiai priekabiavo prie teatro darbuotojos. Paaiškėjus šiam faktui, kultūros ministrė vadovą atleido iš pareigų. Paviešinti seksualinio priekabiavimo skandalai, pasklidusi socialinių tinklų kampanija „#metoo“ paskatino daugybę moterų atsiverti ir prabilti apie savo patirtis atvirai.

Maža to, iš pradžių viena, o po kurio laiko ir antra jauna moteris pranešė, kad turbūt garsiausias šių dienų Lietuvos kino režisierius Šarūnas Bartas prieš penkerius metus seksualiai priekabiavo. Istorijos ir panašios, ir skiriasi – visur buvo bendravimo, alkoholio, intymaus veiksmo, tik viena – aktorė ir kino koloristė Julija Steponaitytė – tylėjo iki šių metų lapkričio 10-osios, o kita – dailininkė Paulė Boculaitė – tą pačią naktį, prieš penkerius metus, kreipėsi į policiją. Vis dėlto šiandien jos abi kalba apie šias patirtis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Bartas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Šarūnas Bartas

3. Kauno apygardos teismo sprendimas, pripažinęs neapykantos nusikaltimą, kai parduotuvėje buvo grasinama nėščiai moteriai ir jos vyrui indų kilmės Airijos piliečiui

Kauno apygardos teismas pakeitė Kauno miesto apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo buvo nustatyta, kad du jaunuoliai Kaune prie parduotuvės kasos nėščiai moteriai grasinę, kad „uždarys ją į bagažinę ir jos laukia Strazdauskaitės likimas“, o jos vyrą, indų kilmės Airijos pilietį, pravardžiavę „babajumi“ ir liepę jam vykti į savo šalį, padarė tik viešosios tvarkos pažeidimą.

Aukštesnės instancijos teismas, įvertinęs faktines aplinkybes ir teisinius argumentus, nusprendė, kad kaltinamieji viešoje vietoje tyčiodamiesi iš nukentėjusiojo dėl jo rasės, vartodami necenzūrinius žodžius bei bandydami jam suduoti smūgius, turėjo tikslą pažeminti, pasityčioti iš nukentėjusiojo dėl jo rasės. Apygardos teismas jų veiksmus kvalifikavo kaip viešosios tvarkos pažeidimo (BK 284 str.) ir kurstymo diskriminuoti (BK 170 str. 2 d.) nusikaltimų idealiąją sutaptį.

4. Leista translyčiams žmonėms Lietuvoje pasikeisti asmens tapatybės dokumentus, neatlikus pilnos lyties keitimo operacijos

Teisingumo ministerija parengė įstatymo projektą, kuris leistų translyčiams asmenims be teismo dokumentuose pakeisti nuorodą į lytį, vardą, pavardę ir asmens kodą.

Pagal Asmens lytinės tapatybės pripažinimo įstatymo projektą, ši teisė asmenims, kuriems diagnozuotas transseksualumas, būtų suteikiama nepriklausomai nuo to, ar atlikta chirurginė lyties požymių pakeitimo procedūra. Šiuo metu žmonės, kurie tapatinasi su kita lytimi nei yra jų biologiniai lyties požymiai, pasikeisti dokumentus gali tik teismo tvarka.

TAIP PAT SKAITYKITE: Išskirtinis translyčio, gavusio teisę į naujus dokumentus, interviu: apie teismą, atsiskleidimą, meilę ir ateitį

5. EŽTT priėmė nagrinėti P.Beizaro ir M.Levicko skundą dėl teisėsaugos institucijų neveiksnumo, tiriant homofobinės neapykantos kalbos atvejus internete

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) informavo Lietuvos Respublikos Vyriausybę, kad nagrinės Pijaus Beizaro ir Mangirdo Levicko skundą dėl teisėsaugos institucijų neveikimo tiriant homofobinės neapykantos kalbos atvejus internetinėje erdvėje. Didžiausias pasiekimas, ko gero, bus kitąmet – mat greičiausiai bus priimtas nepalankus Lietuvai sprendimas.

6. Pastatyta ir pristatyta G.Labanauskaitės-Dienos pjesė „Žalgirės“

Gabrielė Labanauskaitė-Diena kartu su režisieriumi Vidu Bareikiu pristatė feministinę pjesę „Žalgirės“. Joje pasirodė ir pirmieji trans veikėjai lietuvių dramaturgijos istorijoje. Be to, pjesė apkeliavo ir nemažai Lietuvos miestų.

 Donato Stankevičiaus nuotr./„Žalgirės“ plakatas
Donato Stankevičiaus nuotr./„Žalgirės“ plakatas

7. Naujas reikalavimas darbdaviams – turėti lygių galimybių politikos priemones

Didelis žingsnis į priekį, gerinant lygių galimybių situaciją darbo rinkoje, yra susijęs su naujomis darbdavio pareigomis, numatytomis Darbo kodekse. Nuo liepos darbdaviams priskirta pareiga priimti ir darbovietėje paskelbti lygių galimybių politikos priemones, užtikrinant jų vykdymo priežiūrą. Ši nuostata taikoma tik toms įmonėms, kurių vidutinis darbuotojų skaičius yra didesnis kaip penkiasdešimt.

Naujoji pareiga įtvirtina principą, kad darbdaviai ne tik turi užtikrinti lygias galimybes, bet ir imtis aktyvaus lygių galimybių skatinimo įvairiomis priemonėmis. Reaguodama į įmonių ir įstaigų paklausimus, kaip šį principą reikėtų įgyvendinti, Tarnyba sukūrė Lygių galimybių politikos priemonių rekomendacijas.

8. Pilietybė įtraukta į sąrašą pagrindų, dėl kurių diskriminuoti draudžiama

Liepos mėnesį Seimas priėmė Lygių galimybių įstatymo pakeitimą, kuriuo papildytas diskriminacijos pagrindų sąrašas įtraukiant pilietybę. Šis reikšmingas pakeitimas sudarys sąlygas ginti savo teises dar didesnei visuomenės daliai.

Tačiau pakeitimai nėra vienareikšmiškai teigiami. Pilietybė įstatyme apibrėžta kaip Europos Sąjungos valstybių narių ir Europos ekonominės erdvės valstybių piliečių ir jų šeimos narių pilietybė, atsisakant šeimos nariais laikyti asmenis, su kuriais sudaryta registruota partnerystės sutartis. Tokiu būdu užkertamas kelias tinkamam Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl priemonių, kad darbuotojai galėtų lengviau naudotis laisvo darbuotojų judėjimo teisėmis, perkėlimui į Lietuvos teisės sistemą.

9. Prasta šalies padėtis tarptautiniuose lygių galimybių indeksuose

Šįmet paskelbus atnaujintą Lyčių lygybės indeksą paaiškėjo, kad Lietuva, lyčių lygybės užtikrinimo srityje pastaraisiais metais judanti sraigės greičiu, vis dėlto pasistūmėjo į priekį. Tačiau vertinant dešimties metų laikotarpį, lyčių lygybės principo užtikrinimas pagerėjo tik vienu procentu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lyčių lygybės instituto vadovė: dauguma Lietuvos moterų po darbo turi dar vieną etatą – prie puodų

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Sportas

„Žalgirio“ trenerį prieš mūšį su „Sevilla“ nustebino diskusijos apie varžovų sudėtį

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Aktualu

Stumbras LDK: aukščiausio lygmens, valdovo vertas trofėjus

Pasaulis kišenėje

Palangos simbolis poilsiautojus vilioja ir per kaitrą, ir per liūtį

24sek

Naujajame Dainiaus Adomaičio trenerių štabe „Ryte“ – pokyčiai

Maistas

Kosminiai desertai: talentingas konditeris kuria fantastiškas skulptūras iš šokolado

Pasaulis kišenėje

Savaitė pietų Norvegijoje: ką galima spėti pamatyti?

Sportas

UEFA Supertaurė – pirmas „Real“ iššūkis be Cristiano Ronaldo

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Gyvenimas

7 nejaukios situacijos, kurių nebūdavo prieš 30 metų

24sek

Broliai Kuzminskai valdys Molėtų krepšinio klubą

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Pasaulis kišenėje

Barselonoje užstrigęs „WizzAir“ lėktuvas pagaliau pakilo skrydžiui į Vilnių

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

24sek

Blokas paskutinę sekundę – jaunųjų lietuvių svajones sudaužė kroatai

Naujienos

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Sportas

„Žalgirio“ trenerį prieš mūšį su „Sevilla“ nustebino diskusijos apie varžovų sudėtį

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Aktualu

Stumbras LDK: aukščiausio lygmens, valdovo vertas trofėjus

Pasaulis kišenėje

Palangos simbolis poilsiautojus vilioja ir per kaitrą, ir per liūtį

24sek

Naujajame Dainiaus Adomaičio trenerių štabe „Ryte“ – pokyčiai

Maistas

Kosminiai desertai: talentingas konditeris kuria fantastiškas skulptūras iš šokolado

Pasaulis kišenėje

Savaitė pietų Norvegijoje: ką galima spėti pamatyti?

Sportas

UEFA Supertaurė – pirmas „Real“ iššūkis be Cristiano Ronaldo

15min iš Talino Sportas

Per 300 metrų Talino centre apgyvendinti „Real“ ir „Atletico“ galanda ginklus

Gyvenimas

7 nejaukios situacijos, kurių nebūdavo prieš 30 metų

24sek

Broliai Kuzminskai valdys Molėtų krepšinio klubą

Vardai

Rūtos Elžbietos Mazurevičiūtės mergvakaris: „Tiek įspūdžių per pusę gyvenimo nebuvau patyrusi“

Pasaulis kišenėje

Barselonoje užstrigęs „WizzAir“ lėktuvas pagaliau pakilo skrydžiui į Vilnių

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

24sek

Blokas paskutinę sekundę – jaunųjų lietuvių svajones sudaužė kroatai

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min