TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Paminklas broliams Vileišiams Vilnių papuoš 2012 metais

Paminklas broliams Vileišiams
„15min“ nuotr. / Paminklas broliams Vileišiams
Šaltinis: 15min
0
A A

Po kelerių metų Vilniaus panoramą papuoš paminklas, skirtas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Vileišiams.

T.Kosciuškos gatvėje esančiame skvere iškilsiantis paminklas bus statomas pagal bendrą skulptoriaus Regimanto Midvikio bei architektų Lino Krūgelio ir Ričardo Krištapavičiaus projektą. Planuojama, kad paminklas bus pastatytas 2012 metais.

Bendras trijų autorių projektas, vaizduojantis už stalo sėdinčius brolius Petrą, Antaną ir Joną Vileišius, buvo pripažintas geriausiu bendrame Všį „Vileišių kolegija“, Lietuvos architektų sąjungos ir Vilniaus miesto savivaldybės rengtame konkurse. Anot projekto autorių, brolių Vileišių, sėdinčių už stalo, idėja yra simbolinė, tačiau visiems suprantama, atspindinti jų tarpusavio ryšį ir santykius su visuomene.

„15min“ nuotr./Paminklas broliams Vileišiams
„15min“ nuotr./Paminklas broliams Vileišiams

„Stalas yra simbolis, vienijantis visus tris brolius tarpusavyje, kaip šeimos narius. Tuo pačiu metu stalas jungia juos su tauta, sprendžiant svarbius valstybės, kultūros, visuomeninius klausimus“, – sakė vienas iš projekto autorių, žymus Lietuvos skulptorius Regimantas Midvikis.

T.Kosciuškos gatvės skvere iškilsiantis bronzos ir granito paminklas bus ne vienintelis broliams Vileišiams skirtas atminimas. Tuo pačiu metu planuojama išleisti Jono Aničo knygą „Broliai Vileišiai ikonografijoje“, kurioje be įdomios istorinės medžiagos bus paminėti ir paminklo rėmėjų vardai.

„Broliai Vileišiai daug metų dirbo Lietuvos ir Vilniaus labui – skleidė tautiškumo idėjas, dalyvavo svarbiausiuose valstybės įvykiuose, skatino lietuvybę mūsų šalyje. Todėl tikimės, kad šis, jų atminimui skirtas projektas bus paremtas visuomenės. Projektą įgyvendinti ketiname padedami mecenatų ir rėmėjų “, – sakė Mykolas Karčiausias, VšĮ „Vileišių kolegija“, atsakingos už lėšų projektui rinkimą, direktorius.

Anot M.Karčiausko, projekto mecenatų vardai bus įamžinti paminklo pjedestale. Planuojama, kad paminklas broliams Vileišiams T.Kosciuškos skverelyje kainuos apie 800 tūkst. litų.

Broliai Vileišiai paliko ryškų pėdsaką Lietuvos politiniame, kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. Vyriausias brolis Petras Vileišis buvo talentingas kelių inžinierius, geležinkelių ir tiltų statytojas, taip pat vienas iškiliausių XIX a. pab. – XX a. pr. lietuvių tautinio atgimimo šauklių. Vidurinysis Antanas Vileišis buvo gydytojas humanistas, brolio Petro bendramintis ir bendražygis Vilniaus lietuvinimo akcijoje, jo indėlis ženkliai praturtino tautos švietimą. Jauniausias brolis Jonas buvo advokatas, brolio Petro tautinės kultūrinės veiklos bendražygis Vilniuje. Jis buvo Lietuvos Tarybos narys, Vasario 16-osios Akto bendraautorius ir signataras, o nepriklausomoje Lietuvoje – aktyvus ir reikšmingas politikos veikėjas, savivaldybininkas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min