Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 03, 21:57

Panevėžio rajono bažnyčias pasiekė nauji varpai: vienas iš jų vadinamas Bevardžiu

Panevėžio rajono dvi bažnyčias – Krekenavos Švč. M.Marijos Ėmimo į dangų mažąją baziliką ir Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią – pasiekė ilgai laukti sunkiasvoriai dirbiniai – Lenkijoje nulieti varpai. Į Krekenavą atkeliavo miestelio globėjo Šv. Antano Paduviečio, o į Ramygalą – Apaštalo Povilo ir Jono Krikštytojo varpai.
Varpai
Varpai / Rimvydo Ančerevičiaus/www.jp.lt nuotr.

Mecenatas – vyskupas

Mažosios bazilikos vargonininkas Mantas Masiokas pasidžiaugė, kad 325 kg sveriančio varpo gamybą inicijavo ir dalinai finansavo Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas OFM. Vyskupas – pats svarbiausias mecenatas.

„Žinoma, prie varpo išliejimo prisidėjo Krekenavos parapijiečiai, piligrimai. Net gi buvo sutrinktos lėšos surengtame (Ne)blusų turguje. Tos lėšos padengė varpo transportavimo kaštus. Varpas sveria 325 kg, o jo liejimui panaudotas trijų metalų lydinys. Varpą išliejo garsi lenkų „Jan Felczynski’s Bell Foundry“ firma, kuri garsėja savo darbais“, – pristatė naujo varpo istoriją M.Masiokas.

Varpų gausmas bus stipresnis

Pasak Krekenavos Švč. M.Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios vargonininko, naujasis varpas Krekenavoje skambės kartu su kitais dviem mažosios bazilikos varpais.

„Naujasis Šv. Antano Paduviečio varpas savo skambesiu pastiprins kitų dviejų Krekenavoje jau skambančių varpų gausmą. Pats seniausias mažosios bazilikos varpas, kuriam yra 383 metai, – Švč. Mergelės Marijos, o dar vienas varpas neturi vardo, vadiname jį Bevardžiu. Kai Šv. Antano Paduviečio varpas bus pašventintas ir įkeltas į varpinę, tuomet jis kartu su Bevardžiu ir Švč. Mergelės Marijos varpu garbins Dievą bei kvies maldai“, – pasakojo M.Masiokas ir paaiškino, kodėl naujajam varpui buvo suteiktas Šv. Antano Paduviečio vardas.

„Nuo seno Krekenava garsėja ne tik Žolinės, bet ir Antano Paduviečio atlaidais. Todėl antrieji svarbūs atlaidai Krekenavoje – šv. Antano Paduviečio. Kadangi Antanas Paduvietis buvo pranciškonų ordino vienuolis, o Panevėžio vyskupas L.Vodopjanovas taipogi priklauso pranciškonų ordinui, todėl ir varpui buvo suteiktas toks vardą. Varpo vardą nulėmė sutapimai“, – šypteli vargonininkas.

Dviguba šventė

M.Masiokas negalėjo tvirtai pasakyti tikslios datos, kada bus šventinamas šv. Antano Paduviečio varpas.

„Tikslios datos negaliu pasakyti, bet greičiausiai tai vyks gegužės 15 dieną. Tuomet, manau, Krekenavoje vyks du svarbūs ir įsimintini momentai. Šventinamas bus ne tik varpas, bet ir galutinai restauruotas unikalus Švč. Mergelės Marijos su vaikeliu Jėzumi paveikslas. Krekenavos mažojoje bazilikoje vyks didžiulės iškilmės – dviguba šventė, kurioje dalyvaus ir Panevėžio vyskupas“, – pasakojo mažosios bazilikos vargonininkas.

Išgraviruota vyskupo heraldika

Ant vieno naujojo varpo šono pavaizduota vyskupo heraldika bei parašyta: „Kūno gyvenimas yra siela/Sielos gyvenimas – Kristus“.

Kitoje varpo pusėje: „Mano vardas Antanas Paduvietis/Gyvenimui mane pašaukė Panevėžio vyskupijos tikintieji ir jų ganytojas vyskupas Linas Vodopjanovas OFM. Krekenava A.D.MMXXII“.

Suskambės per Jonines

Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią pasiekė ilgai laukti du nauji varpai. Jų vardai – Apaštalas Povilas ir Jonas Krikštytojas. Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas Alfredas Puško pasakojo, kas liejo varpus.

„Varpai atkeliavo iš pačios garsiausios liejyklos Jan Felczynski’s Bell Foundry Lenkijoje. Juos užsakėme 2021 metais ir turėjo juos išlieti iki tų pačių metų pabaigos. Tačiau darbų įvykdyti nebuvo lemta – trukdžių buvo. Varpus išlieti pavyko šiais metais – prieš pat Velykas. Planuojame varpus pašventinti gegužės 8 dieną, o jų skambesį pirmą kartą ramygaliečiai išgirs per Jonines – birželio 24 dieną.

Varpus montuos taipogi lenkai iš firmos „Rduch Bells&Clocks“, – aiškino kunigas ir teigė, kad Lietuvos kampanologų draugija 2022 metus paskelbė istorinio Arkangelo Mykolo varpo metais.

„Šis istorinis ir seniausias varpas 2021 metais buvo išjudintas, įdėtas naujas liežuvis ir sutvirtintas konstrukcija, kad jis galėtų skambėti. Šiais metais seniausiam varpui į draugus pribuvo du nauji varpai – Apaštalas Povilas ir Jonas Krikštytojas. Beje, kiekviena save gerbianti parapija turi turėti tris varpus. Tai Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios parapijoje yra trys varpai“, – didžiuojasi varpų trijule A.Puško.

Mecenatas – monsinjoras

Ramygalos bažnyčios klebonas paaiškino, kad varpams vardai suteikiami atsakingai.

„Varpo Apaštalas Povilas, kurio svoris 600 kg, gamybą rėmė monsinjoras kunigas Povilas Miškinis, todėl jis ir pavadintas tokiu vardu. Antrojo varpo mecenatas esu aš, o kadangi mūsų parapija vadinasi šv. Jonas Krikštytojas, tai 350 kg varpui suteiktas toks pats vardas, kokį turi parapija. Beje, ant šito varpo šono atvaizduotas centrinio altoriaus bareljefas. Pirmiausia varpai bus pašventinti ir tik tada užkelti į varpinę. Bus labai smagu, kai Ramygaloje tikinčiuosius į pamaldas kvies varpų gaudesys.

Kiekvienas varpas atlieka savo funkcijas ir skamba nustatytu laiku. Didysis skambina kiekvieną dieną 12 val. ir kviečia Viešpaties Angelo maldai. Apaštalo Povilo varpas savo skambėjimu kviečia į pamaldas, o trečiasis varpas skambėdamas praneša – mirė žmogus“, – paaiškino klebonas A. Puško, kaip ir kada skambės varpai ir sakė, jog sekmadienis bus ta diena, kai skambės visi trys varpai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Jūsų Panevėžys“/www.jp.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min