Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 27, 00:24

Panevėžyje sovietinius paminklus planuojama demontuoti iki lapkričio 1dienos

Panevėžio miesto tarybos politikai priėmė svarbų sprendimą – demontuoti sovietinius paminklus ir simbolius, esančius Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje. Sovietinius paminklus planuojama demontuoti iki lapkričio 1dienos.
Sovietiniai paminklai Panevėžyje
Sovietiniai paminklai Panevėžyje / Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr.

Palikimas nemenkas

Panevėžio mieste yra išlikę šie sovietinę ideologiją simbolizuojantys objektai: Karolio Požėlos antifašistinės pogrindinės organizacijos narių kapavietės tipinis betoninis paminklas Kristaus karaliaus kapinėse Ramygalos gatvėje, paminklas „Laivės daina“ Vilniaus gatvės ir Velžio kelio sankryžos skvere, Margių šeimos ir J.Jonušo kapavietė Panevėžio senosiose kapinėse, vad. Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos kapinėmis, antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos karių palaidojimo vietoje Krekenavos gatvėje 1975 metais pastatytas skulptorės Veronikos Vildžiūnaitės sukurtas paminklas su granito stela ir užrašu, antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje, Kristaus Karaliaus katedros kapinėse, betoninė antkapinė skulptūra, vaizduojanti priklaupusį sovietų karį, laikantį vėliavą, dviejų lygių betoninį skulptūros postamentą su informacine metaline plokšte su užrašu.

Surašė rezoliuciją

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio miesto skyrius priėmė rezoliuciją „Dėl sovietinių paminklų ir simbolių demontavimo“. Rezoliucija adresuota Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui, Savivaldybės administracijos direktoriui Tomui Juknai ir visiems Tarybos nariams.

„Prasidėjus karui Ukrainoje, daugelyje Europos valstybių ir Lietuvos savivaldybių imtasi demontuoti sovietinę armiją šlovinančius paminklus, bet Panevėžio miesto valdžiai istorinis teisingumas nėra svarbus. Po 32 nepriklausomos Lietuvos metų sovietiniai stabai mūsų mieste vis dar stovi, ir valdantieji, net ir raginami, neskuba jų nugriauti. Teisinių kliūčių istoriniam teisingumui atstatyti nėra.

Miesto taryba prieš mėnesį, rugpjūčio 31 dieną, vienbalsiai pritarė sprendimui Dėl sovietinių paminklų ir simbolių demontavimo Panevėžio miesto savivaldybės teritorijoje. Panevėžio valdantieji nebeturi jokių priežasčių vilkinti sovietinių paminklų demontavimą.

Matant šiuo metu Ukrainoje vykdomus brutaliausius nusikaltimus žmonijai, akivaizdu, kad šiandieniai okupantai yra perėmę sovietų armijos palikimą, todėl Antrojo pasaulinio karo okupantus garbinantys paminklai skirti ir šių dienų kraugeriams šlovinti“, – rašoma rezoliucijoje.

Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Sovietiniai paminklai Panevėžyje
Rimvydo Ančerevičiaus/„Jūsų Panevėžys“ nuotr./Sovietiniai paminklai Panevėžyje

Biudžete numatytos lėšos

Panevėžio miesto savivaldybė už Sovietinės ideologijos ženklų nukėlimą apmokės iš biudžete numatytos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus kultūros paveldo objektų tvarkybos eilutės.

Darbams atlikti šią savaitę bus skelbiamas viešas pirkimas. Orientacinė preliminari suma demontavimui atlikti – 15-20 tūkst. eurų.

Ruošiasi demontavimui

Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Paškevičienė naujienų portalui JP paaiškino, kad skulptūras planuojama demontuoti iki lapkričio 1-osios.

„Tarybos sprendimas priimtas rugpjūčio 31 dieną ir privalome vykdyti. Skulptūros bus demontuojamos, nuimami užrašai. Demontuojamos 3 didžiulės skulptūros. Tik negaliu pasakyti, kokios demontavimo sąlygos, nes vykdomi viešieji pirkimai darbams atlikti. Tik galiu patvirtinti, kad skulptūros tikrai bus demontuotos ir deriname, kad jas pasiims Grūto parkas. Demontuoti bus sudėtinga, nes skulptūros stovi kapinėse ir labai sudėtinga prie jų privažiuoti“, – teigė L.Paškevičienė.

„Jūsų Panevėžys“/www.jp.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min