Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Papildomai apmokestinti nesveiką maistą neįmanoma

Greitasis maistas
123rf.com nuotr. / Greitasis maistas
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Seimo narys Kęstutis Masiulis paprašė Seimo valdybos iš visų partijų sudaryti darbo grupę, kuri parengtų įstatymo pataisas papildomam nesveiko maisto apmokestinimui – traškučiams, limonadams ir energiniams gėrimams. Tai leistų neįvesti automobilio mokesčio, tvirtina konservatorius. Tuo tarpu finansų ministras teigia, kad to padaryti – neįmanoma.

„Automobiliai žmonėms reikalingi kaip susisiekimo, darbo ir laisvalaikio priemonė – tai nėra prabanga, todėl jų apmokestinimas yra paprastas lupikavimas. Ar išmokėjus kompensacijas toks mokestis būtų atšauktas? Tikrai ne“, – pranešime spaudai cituojamas parlamentaras.

Kaip alternatyvą automobilių mokesčiui Seimo narys siūlo mokesčius nesveikam maistui. Pasak jo, nesveiko maisto mokesčiai galioja arba juos ketinama įvesti Latvijoje, Suomijoje, Danijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Rumunijoje.

„Visiškai kitoks yra nesveiko maisto mokestis. Jeigu žmonės nenorės jo mokėti, nepirks tokio maisto, o iš to laimėtų ir pats žmogus, ir sveikatos apsaugos sistema. Užtektų 25 centais apmokestinti pakelį traškučių, butelį limonado ir skardinę energinio gėrimo, kad galima būtų tikėtis apie 71 mln. litų, kurių pakaktų šių metų planams kompensuoti pensijas“, – teigia K.Masiulis. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rimantas Šadžius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rimantas Šadžius

R.Šadžius: apmokestinti nesveiko maisto neįmanoma

Papildomai apmokestinti nesveiką maistą – neįmanoma, nes to neleidžia Europos Sąjunga, teigia finansų ministras. Pasak Rimanto Šadžiaus, tokių produktų prieinamumą galima riboti kitomis priemonėmis.

„Gaila, bet mes to negalime mokestinėmis priemonėmis padaryti. Europos Sąjungos susitarimuose yra griežtai numatytas prekių sąrašas, kurioms galima taikyti akcizus, ir tas sąrašas yra griežtai ribojamas“, – BNS telefonu iš Briuselio sakė R.Šadžius.

Pasak jo, nesveiko maisto prieinamumą galima riboti, uždraudžiant juo prekiauti mokyklose.

Pasak R.šadžiaus, nesveiko maisto prieinamumą galima riboti, uždraudžiant juo prekiauti mokyklose

„Tai galima reguliuoti administracinėmis priemonėmis, nustatant, ką mokyklose galima pardavinėti, kas turėtų būti maisto aparatuose, galbūt kokiu atstumu iki mokyklų koks maistas gali būti parduodamas“, – aiškino finansų ministras.

Sveikatos apsaugos ministras pritaria idėjai 

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis pirmadienį pasveikino konservatoriaus Kęstučio Masiulio idėją papildomai apmokestinti nesveiką maistą.

„Visuomenės sveikatos požiūriu, pasiūlymas rimtas ir svarstytinas, todėl pateikėme savo teigiamą išvadą kaip ministerija“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė ministras.

Sveikatos apsaugos ministras pritarė idėjai, kad Seime galėtų būti sudaryta darbo grupė, kuri analizuotų šiuos klausimus.

Fotolia nuotr./Traškučiai
Fotolia nuotr./Traškučiai

Daugiausiai nesveiką maistą valgo paaugliai

Kasmet Lietuvoje suvalgoma apie 40 mln. pakelių bulvių traškučių, išgeriama apie 217 mln. litrų vaisvandenių, apie 5,5 mln. litrų energinių gėrimų. 68 proc. tai suvartojančiųjų – paaugliai

Kasmet Lietuvoje suvalgoma apie 40 mln. pakelių bulvių traškučių, išgeriama apie 217 mln. litrų vaisvandenių, apie 5,5 mln. litrų energinių gėrimų. 68 proc. tai suvartojančiųjų – paaugliai.

Nesubalansuotas šių produktų vartojimas skatina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, vėžį, nutukimą, cukrinį diabetą ir kitas ligas. Mirštamumas nuo kraujagyslių ligų ir vėžio sudaro tris ketvirtadalius visų Lietuvos mirusiųjų. 

Vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė, kad kompensuoti pensijas galima nuo 90 iki 590 Lt apmokestinant šalies automobilius atsižvelgus į variklio tūrį. Prezidentei Daliai Grybauskaitei tokius planus pavadinus nusišnekėjimais, valdančiosios koalicijos Politinė taryba penktadienį nusprendė bent laikinai nebesiūlyti idėjos apmokestinti automobilius.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min