Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pareigūnai: korupcija klesti dėl motyvacijos stokos

Dauguma mūsų apie korupciją ar kitokį nusikaltimą pranešusius žmones laikome drąsiais ir pilietiškais, tačiau patys pranešti apie nusižengimą nesiryžtame.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Naujausio Eurobarometro tyrimo duomenimis, net 29 proc. lietuvių – daugiausia visoje ES – teigė, kad per pastaruosius metus jų buvo prašyta ar tikėtasi, jog jie duos kyšį už paslaugas.
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš kelias dienas Premjeras Algirdas Butkevičius teigė esąs nustebintas prastų tyrimo apie korupciją Lietuvoje rezultatų. Nuo premjero kliuvo ir pareigūnams - dėl aukšto korupcijos lygio neva kalti ir jie. Tuo tarpu Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovų teigimu, sąžiningai dirbantieji pareigūnai ne tik nesulaukia tinkamų valdžios sprendimų ir finansavimo, bet ir patys kenčia nuo nusikaltėlių.

Naujausio Eurobarometro tyrimo duomenimis, net 29 proc. lietuvių – daugiausia visoje ES – teigė, kad per pastaruosius metus jų buvo prašyta ar tikėtasi, jog jie duos kyšį už paslaugas. Latvijoje šis rodiklis buvo 6 proc., Estijoje – 4 proc., visoje ES – taip pat 4 proc.

„Skaičiai gąsdina, juolab, kad tai tiesiogiai susiję ir su pareigūnų darbu. Viena iš didžiausių problemų – pareigūnų motyvacijos stoka. Teisėsaugos darbuotojai neskatinami nei darbo užmokesčiu, priedais, nei darbo sąlygomis ir jų gerinimu. Be to, principingi, sąžiningai dirbantys pareigūnai dažnai nukenčia ir patys: deginami, gadinami jų automobiliai, liepsnoja namai, pasitaiko net pasikėsinimų į gyvybę. Jeigu kompensacijos už tarnyboje patirtus sužalojimus dar galime tikėtis, tai padėti sąžiningiems nukentėjusiems darbuotojams niekas neskuba“, - pasakoja NPPSS vadovas Vladimiras Banelis.

Profesinių sąjungų atstovų duomenimis, tokių atvejų, kai nukenčia pasieniečių, policininkų turtas ar net patys pareigūnai, pastaruoju metu itin padaugėjo. Neabejojama, kad tai nusikaltėlių darbas, kitaip sakant, kerštas už tarnybos metu atliktus veiksmus, tačiau tai įrodyti paprastai labai sudėtinga. Dažniausiai tokiose bylose eilinis tarnautojas paliekamas vienas su savo nuostoliais, įtariamieji sulaikomi itin retai, o įstaigos neskuba pagelbėti saviems.

Šių metų vasario 2 d. buvo apgadintas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos rinktinės Tribonių užkardos sargybos skyriaus darbuotojo automobilis, nakčiai paliktas prie namų Švenčionyse. Suveikus signalizacijai, išbėgęs pareigūnas pamatė, kad išdaužti keturi „Audi Avant“ langų stiklai.

Profesinių sąjungų atstovų duomenimis, tokių atvejų, kai nukenčia pasieniečių, policininkų turtas ar net patys pareigūnai, pastaruoju metu itin padaugėjo. Dažniausiai tokiose bylose eilinis tarnautojas paliekamas vienas su savo nuostoliais, įtariamieji sulaikomi itin retai, o įstaigos neskuba pagelbėti saviems.

Sausio 28 d. užsiliepsnojo Ignalinos rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresniojo tyrėjo bei jo žmonos automobiliai. Sausio 15 d. Akmenės rajone, Vegerių kaime buvo padegtas gyvenamasis namas ir ūkinis pastatas, priklausantis VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresniajam tyrėjui. Sausio 14 d. sudegė VSAT Ignalinos rinktinės Sargybų skyriaus vyresniojo specialisto garažo stogas bei jame buvęs automobilis „Suzuki Vitara“.

Tokius atvejus galima būtų ir toliau vardinti, tačiau čia svarbiausias – požiūris į patį pareigūną. Kaip jau minėta, įtariamųjų dažniausiai nerandama, įstaigų vadovai kompensacijų skirti neskuba, nes esą nėra įrodymų, kad žmonės nukentėjo būtent dėl tarnybos. 

VSAT atstovo viešiesiems ryšiams Giedriaus Mišučio duomenimis, šioje tarnyboje dėl tokių atsitikimų iki šiol nebuvo išmokėta nė viena kompensacija. Pasak jo, dar nebaigti ikiteisminiai tyrimai, tad ir išmokų klausimas nėra aiškus.

Tuo tarpu Policijos departamento Teisės skyriaus vadovas Audrius Jakutis atrado vieną vienintelį atvejį 2012 m., kai pareigūnui buvo išmokėta kompensacija už apgadintą automobilį. Tačiau jį galime vadinti išimtimi, nes įtariamasis buvo sulaikytas įvykio vietoje kapojantis automobilį kirviu. Pasak A.Jakučio, teisinis pagrindas išmokėti kompensaciją, jei nuostoliai patirti dėl tarnybos, yra.

„Kartais gal ir nereikėtų laukti tų ikiteisminių tyrimų pabaigos, jei yra bent minimalūs įrodymai, kad taip galėjo nutikti“, - sakė teisininkas.

Iš pateiktų pavyzdžių akivaizdu, kad tiek politikų, tiek atsakingų institucijų požiūris į pareigūnų saugumą bei darbo motyvaciją yra tik lozunginio pobūdžio. Suprantama, kad kiekvienu tokiu atveju, kai pareigūnas nukenčia dėl tarnybos,  ikiteisminis tyrimas turi būti atliekamas. Tačiau  jis neturėtų būti kliūtis jau iš karto pasirūpinti kompensuoti darbuotojui patirtus nuostolius.

„Turėtų būti bent minimalūs standartai užtikrinant būtinąją pagalbą nukentėjusiems pareigūnams, įskaitant ir finansinę paramą, o tyrimų eiga neišvengiamai turėtų būti operatyvesnė“, - sakė V.Banelis.

NPPSS dar kartą kreipsis į premjerą Algirdą Butkevičių, siekdama, kad būtų atkurtas 5 mln. litų skatinimo fondas, iš kurio galima būtų skirti kompensacijas nukentėjusiems pareigūnams.

Be to, NPPSS manymu, politikai turėtų imtis efektyvių sprendimų apsaugant pareigūnus nuo nusikaltėlių užpuolimų, pvz. svarstyti ir turto draudimo galimybes. Niekas nekalba apie ir pareigūnų bei jų šeimų saugumo užtikrinimą.

„Esant tokiai situacijai labai abejoju viešai išsakytu premjero siekiu efektyviai kovoti su šešėline ekonomika ir kontrabanda. Nesaugus ir nemotyvuotas pareigūnas, o dar nukentėjęs ir nesulaukęs jokios realios pagalbos, tikrai labai gerai pagalvos ar verta jam toliau rizikuoti savo ir šeimos saugumu“, - sakė NPPSS pirmininkas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Korupcija
Parašykite atsiliepimą apie 15min