Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 9d. 11:32 , atnaujinta: 2018 balandžio 9d. 15:08

Įtarimai Kraujo centro vadovei Joanai Bikulčienei: siekė padėti vienai bendrovei monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą

Joana Bikulčienė
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Joana Bikulčienė

Pirmadienį Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ramūnas Šileika ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos Ikiteisminio tyrimo skyriaus viršininkas Ramūnas Lukošius nutarė plačiau papasakoti apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimų korupcinių nusikaltimų Nacionaliniame kraujo centre.

Nacionalinio kraujo centro direktorę Joaną Bikulčienę teisėsauga suėmė dar penktadienį, tačiau apie tai nebuvo oficialiai paskelbta. Tik pirmadienį teisėsaugininkai atskleidė, kad J.Bikulčienei pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, prekyba poveikiu ir veikimu bendrininkų grupėje, organizuojant ir padedant stambiu mastu imtis komercinės ir profesinės veiklos neturint licencijos.

Už tai Nacionalinio kraujo centro vadovei gali grėsti iki 7 metų nelaisvės.

Pirminiais duomenimis, J.Bikulčienė įtariama siekusi padėti vienai privačiai bendrovei monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą ir kraujo preparatų tiekimą Lietuvoje.

„Bendrininkų grupė, įtariama, savo neteisėtais veiksmais siekė užvaldyti ir monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą Lietuvoje, taip pat kraujo preparatų tiekimą Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms. Tokiu būdu būtų diskriminuoti ir eliminuoti kiti Lietuvos bei užsienio ūkio subjektai, turėję arba galėję turėti galimybę sąžiningai konkuruoti konkurso būdu sudarant sutartis su Nacionaliniu kraujo centru“, – aiškino R.Lukošius.

Paklaustas, ar įtariamiesiems pavyko monopolizuoti rinką, jis aiškino: „Konkrečių duomenų, kad rinką būtų monopolizavę, negaliu atskleisti. Ši veikla buvo užkardyta kėsinimosi stadijoje. Tačiau žala kilusi vien tik dėl Kraujo centro direktorės veiksmų. Mes įtariame, kad vadovė veikė savo interesais, siekdama sau naudos ir ateityje.“

Iš viso sulaikyti trys asmenys

Penktadienį STT pareigūnai sulaikė ir privačios bendrovės vienintelį akcininką bei direktorę. Atliktos kratos įtariamųjų darbo, gyvenamosiose vietose, automobiliuose.

Kraujo centro direktorei skirta kardomoji priemonė – suėmimas 14 parų privačios bendrovės akcininkui – suėmimas iki 2 mėnesių. Bendrovės direktorei paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Pavardžių ir įmonės R.Lukošius neatskleidė. Paklaustas, ar tai yra bendrovė „Solis Tribus“, pareigūnas sakė: „Nei patvirtinsiu, nei paneigsiu.“

BNS žiniomis, teismas dviem mėnesiams leido suimti būtent bendrovės „Solis Tribus“ akcininką Antaną Petrošių. Kita įtariamoji – bendrovės vadovė Rūta Stankevičienė.

Bendrovė „Solis Tribus“ skelbia veikianti asmens sveikatos priežiūros, biotechnologijų, vaistinių žaliavų surinkimo ir vaistinių preparatų gamybos, farmacijos prekių didmeninio platinimo, medicinos inovacijų, mokslinių tyrimų ir taikymo srityse.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė BNS sakė, kad „Solis Tribus“ neturi jokių tarnybos išduotų licencijų – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba iš viso nėra gavusi bendrovės prašymų išduoti licenciją.

Praėjusių metų pabaigoje pranešta, jog A Petrošius įsteigė tarptautinį investicinį holdingą „Agnis Plasma“. Tuomet teigta, kad didžioji dalis holdingo investicijų bus kreipiamos į užsienyje jau veikiančias biotechnologijų įmones, naujos kartos medicinos preparatų gamybą bei taikomuosius biotechnologijų srities mokslinius tyrimus.

Numatoma, kad nuo pernai liepos veikiantis ir Kipre registruotas fondas 2018–2021 metais investuos daugiau kaip 100 mln. eurų.

Pernai gruodžio 20 dieną skelbta, kad „Solis tribus“ kartu su partneriu, Italijos kompanija „KEDRION Biopharma“ ketina įregistruoti ir tiekti Lietuvos rinkai iš lietuviškos plazmos pagamintus preparatus. Tąkart taip pat pranešta, kad A.Petrošiaus įkurtas tarptautinis holdingas „Agnis Plasma“ sėkmingai užbaigė dviejų Austrijos plazmos centrų „Plasmapunkt Favoriten GmbH“ ir „Plasmaspendezentrum Donaustadt GmbH“ įsigijimo sandorį.

Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ramūnas Šileika teigė, kad įtariamųjų gali padaugėti.

Sieja mokyklos suolas

J.Bikulčienė savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodė, kad „Solis Tribus“ vadovė R. Stankevičienė yra buvusi jos bendramokslė – abi baigusios tą pačią Alytaus antrąją vidurinę mokyklą. Nacionalinio kraujo centro vadovė taip pat yra deklaravusi, kad su „Solis tribus“ jos vadovaujamas centras yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį.

Kaip rodo Registrų centro duomenys, bendrovė „Solis Tribus“ įregistruota visai neseniai – praėjusių metų birželį. Londone gyvenamąją vietą nurodantis A. Petrošius šios įmonės akcininku tapo praėjusių metų liepos 20 dieną.

Liepos 21 dieną įmonės vadove tapo buvusi Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė. Tiesa, pastaroji bendrovei vadovavo vos kelis mėnesius – iki praėjusių metų rugsėjo, kai bendrovės vairą perėmė R. Stankevičienė.

A.Petrošius anksčiau yra buvęs bendrovės „Avia AM Leasing“ stebėtojų tarybos pirmininku. „Avia AM Leasing“ – su verslininko Gedimino Žiemelio valdoma „Avia Solution Group“ susijusi įmonė. A.Petrošius anksčiau yra buvęs ir bendrovės „Gulbinai estate development“ akcininkas, šiuo metu dar yra bendrovės „Išmaniosios investicijos“ akcininkas.

Suimtoji – Šaulių sąjungos narė

Korupcija įtariama ir dviems savaitėms suimta J. Bikulčienė yra Šaulių sąjungos Vilniaus rinktinės narė. Tai BNS pirmadienį patvirtino Šaulių sąjungos vado pavaduotojas Žydrūnas Sadauskis.

Pasak jo, J. Bikulčienei greičiausiai bus rekomenduota pačiai sustabdyti narystę Šaulių sąjungoje.

Mūsų klientas buvo kita bendrovė: mes neturėjome teisinių sutartinių santykių su Kraujo centru.

„Įstatymo numatyta, kad jei pripažįstama teismo kaltu, tai tada vienareikšmiai šalinama iš organizacijos, tokiu atveju kaip šis dažniausiai žmonės patys suspenduoja savo narystę, ar paprašome mes susispenduoti, kol išaiškėja visa situacija“, – sakė Ž. Sadauskis.

Seimo nario žmona: „Apklausta nebuvau“

Šioje byloje figūruoja ir Seimo nario, partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio žmona Živilė.

„Esu minima, nes esame teisininkai, konsultantai tos bendrovės, kuri turėjo sutartinių santykių su Kraujo centru. Kitaip tariant, mūsų klientas buvo kita bendrovė: mes neturėjome teisinių sutartinių santykių su Kraujo centru“, – 15min pirmadienį sakė Ž.Žemaitaitienė.

Ji neneigė byloje dalyvaujanti kaip specialioji liudytoja, tačiau pabrėžia, kad apklausta dar nebuvo.

Tuo metu pareigūnas R.Lukošius spaudos konferencijoje teigė kitaip. Esą Ž.Žemaitaitienė jau buvo apklausta.

Perklaustas, ar tikrai, nes pati teisininkė apklausos faktą kategoriškai neigia, R.Lukošius tepasakė: „Negaliu komentuoti.“

SAM irgi atliko tyrimą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia pati teisėsaugai perdavusi informaciją apie negeroves Nacionaliniame kraujo centre.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė pirmadienį sakė, kad Nacionalinio kraujo centro vadovės J.Bikulčienės sulaikymas ministerijai nebuvo didelė staigmena.

SAM jau kurį laiką kėlė abejonių ir nerimo šios institucijos veikla, buvo girdima įvairių kalbų.

„SAM jau kurį laiką kėlė abejonių ir nerimo šios institucijos veikla, buvo girdima įvairių kalbų, todėl SAM vadovybės pavedimu buvo atliekamas tyrimas dėl šio centro veiklos. Praėjusią savaitę visa ši informacija perduota Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT)“, – sakė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

Anot jos, ministerija aktyviai ir glaudžiai bendradarbiauja su STT ir kitomis teisėsaugos institucijoms, teikdama visą informaciją, kuri reikalinga atliekant tyrimus, susijusius su Nacionalinio kraujo centro veikla.

„Ministro nuomone, ši istorija yra dar vienas pavyzdys, kad sveikatos sistema pradeda valytis, padedant teisėsaugos institucijoms ir neabejingiems piliečiams. Kita vertus, neabejotinai tokios istorijos, kai sveikatos priežiūros įstaigų vadovai sulaikomi ir jiems pareiškiami įtarimai, neprideda pasitikėjimo sveikatos sistema“, – dėstė patarėja.

Artimiausiu metu laikinu Nacionalinio kraujo centro vadovu žadama skirti žmogų iš šalies.

Piktnaudžiavimu kaltintas ir pirmtakas

Tai – ne pirmas ikiteisminis tyrimas, susijęs su Nacionaliniu krauju centru. Piktnaudžiavimu tarnyba kaltintas ir J.Bikulčienės pirmtakas Vytenis Kalibatas.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) prieš kelerius metus kaltino jį, kad 2005–2009 metais iš Lietuvos į Vokietiją išvežta apie 40 tonų kraujo plazmos. Taip esą valstybei padaryta beveik 1,1 mln. eurų žala.

Vilniaus apylinkės teismas išteisino V.Kalibatą.

Nacionaliniam kraujo centrui jis nebevadovauja nuo 2013-ųjų lapkričio – jį poste pakeitė buvusi centro rinkodaros vadovė, teisininkė J.Bikulčienė.

Pagal Baudžiamąjį kodeksą, už piktnaudžiavimą ir prekybą poveikiu gali būti baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų, už ūkinę, komercinę, finansinę ar profesinę veiklą, neturint tam licencijos, gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Klaipėdos rajono mokykloje dalinti sąsiuviniai su P.Gražulio atvaizdu šokiravo moksleivės motiną

Aktualu

Kryme nugriaudėjo ir mažiausiai 10 žmonių pražudė galingas sprogimas: pasakoja ir apie šūvius

Verslas

Su Vyriausybe dėl SGD išlaikymo derėjęsi „Achemos grupės“ vadovai – atleisti

Aktualu

15min studijoje – pokalbis su A.Širinskiene ir M.Garbačiauskaite-Budriene dėl LRT veiklos išvadų

Aktualu

Ž.Šilgalis kaltina R.Šimašių vilniečių pinigų leidimu rinkimams, meras atšauna: „Fantazijos“

Aktualu

Teisingumo ir sveikatos apsaugos ministrai sutarė, kad ŽIV infekuotus kalinius gydys iš PSDF

Gyvenimas

Vyro stilius: geltona, žalia, raudona – kaip rudenį derinti šias spalvas?

Aktualu

Nuo STT agentu apsimetusio kaimyno nukentėjusi medikė apeliaciniu skundu nieko nepešė

Aktualu

Turkų dienraštis: garso įrašai rodo, kad Saudo Arabijos žurnalistui buvo nukirsta galva

Vardai

Pirma Baibos ir Mykolo Serdiukų kelionė po sūnaus gimimo: „Vežtis vaiką į tolimą Čikagą būtų iššūkis“

Gazas

Benediktas Vanagas bolido bandymų metu įvardijo, kas lems rezultatus „Dakare 2019“

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ išbandymas: gatvėje tik su bikiniu ir žeminančiais užrašais ant kūnų

15min iš Stambulo 24sek

L.Westermannas – apie chaotiškas derybas su „Žalgiriu“ ir Šarą jam sunkią akimirką

Verslas

Lietuvoje neišsitenkantys NT plėtotojai investuoja ir Latvijoje: sumos įspūdingos

Aktualu

R.Karbauskis pareikalavo atskleisti, kiek LRT darbuotojų atleisti dėl girtavimo

24sek

Geriausi europiečiai NBA: Jonas Valančiūnas pateko į dešimtuką

Sportas

Jau yra ryškus favoritas galimoje F.Mayweatherio ir Ch.Nurmagomedovo dvikovoje

Aktualu

Keturi sostinės liberalai oficialiai perėjo į opoziciją

Vardai

„X Faktoriaus“ scenoje – įspūdingo balso savininkė, dviejų vaikų mama Liana Pušnova

Aktualu

Klimatologai: Vėlinės bus vėsios, bet žiema ateiti neskubės

Naujienos

Aktualu

Ž.Šilgalis kaltina R.Šimašių vilniečių pinigų leidimu rinkimams, meras atšauna: „Fantazijos“

Aktualu

Sprogimas ir šūviai: Kryme mažiausiai 18 žmonių pražudė įtariamo „vienišo vilko“ išpuolis

Verslas

Su Vyriausybe dėl SGD terminalo išlaikymo derėjęsi „Achemos grupės“ vadovai – atleisti

Verslas

Vilniuje „nutūpė“ skrydžių simuliatorius už maždaug 10 mln. eurų

Aktualu

LRT vadovė M.Garbačiauskaitė-Budrienė: nenorėčiau, kad mūsų valdyba būtų kaip „Jonavos grūduose“

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirio“ varžovas: už turkų tirono – didžiulės ambicijos ir „įspūdingi žaidėjai“

Vardai

D.Didžiūnaitytės mirtis paragino netylėti ir žinomas moteris: „Oksikas“ niekam nebuvo paslaptis“

Pasaulis kišenėje

J.Laukaičiui nusibodo, kad užsieniečiai mažai ką žino apie Lietuvą – sukūrė įspūdingą klipą

Aktualu

Klaipėdos rajono mokykloje dalinti sąsiuviniai su P.Gražulio atvaizdu šokiravo moksleivės motiną

Deuce

Stebuklą sukūręs Ričardas Berankis pateko į turnyro Maskvoje ketvirtfinalį

Gyvenimas

Vyro stilius: geltona, žalia, raudona – kaip rudenį derinti šias spalvas?

24sek

A.Milaknis Stambule žada kitokį „Žalgirį“

Aktualu

Nuo STT agentu apsimetusio kaimyno nukentėjusi medikė apeliaciniu skundu nieko nepešė

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ išbandymas: gatvėje tik su bikiniu ir žeminančiais užrašais ant kūnų

Gazas

Benediktas Vanagas bolido bandymų metu įvardijo, kas lems rezultatus „Dakare 2019“

Vardai

Pirma Baibos ir Mykolo Serdiukų kelionė po sūnaus gimimo: „Vežtis vaiką į tolimą Čikagą būtų iššūkis“

Sportas

Jau yra ryškus favoritas galimoje F.Mayweatherio ir Ch.Nurmagomedovo dvikovoje

Gazas

„Uber“ pristato naujas saugumo priemones vairuotojams ir keleiviams

Aktualu

Turkų dienraštis: garso įrašai rodo, kad Saudo Arabijos žurnalistui buvo nukirsta galva

Aktualu

Nauji dokumentai patvirtina Ekvadoro planus perkelti Julianą Assange'ą į Rusiją

Gera keliauti kartu

Video

02:50
45:48
02:30

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min