Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 8d. 11:20

Pareigūnų kasdienybė: papirkti bando ir butais, ir kebabais

Kelių policijos reidas Tvirtovės alėjoje Interviu
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Kelių policijos reidas Tvirtovės alėjoje

Atvejų, kai pareigūnus bandoma papirkti ir kai tai padaryti pavyksta, kasmet mažėja, tačiau nemažai žmonių vis dar mano, kad su policijos atstovais „galima susitarti“. Tai LRT radijui sakė Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas.

Anot jo, džiugina, kad kai kurie pareigūnai nesusigundo net ir siūlomu butu ar automobiliu, tačiau atsilaiko ne visi – šiemet dėl įvairių priežasčių jau teko atsisveikinti su 30 pareigūnų.

– Praėjusią savaitę iš darbo išmestas elektrošoku sulaikytojo galvą talžęs pareigūnas, kodėl?

– Iš tiesų tas faktas, istorija, kuri nesuteikia garbės nei policijos įstaigai, nei organizacijai, nei pačiam policijos pareigūnui, bet toks faktas buvo, mes jį pripažįstame. Iš principo šioje vietoje dar atliekamas ikiteisminis tyrimas ir tarnybinio patikrinimo metu surinkti duomenys leido pripažinti tą minėtą pareigūną pažeminus pareigūno vardą, dėl ko jis buvo atleistas. [...]

– Su kiek pareigūnų per metus tenka atsisveikinti?

– Šiais metais mes, berods, jau atsisveikinome su 30 policijos pareigūnų, kurių dalis pažemino policijos pareigūno vardą, dalis pateko į įvykius, kai vairavo transporto priemones neblaivūs. Be jokios abejonės tam tikra dalis buvo ir už korupcines veiklas atleisti iš tarnybų.

– 30 yra daug ar mažai, jūsų vertinimu?

– Mano vertinimu, ir vienas policijos pareigūnas yra daug. 30 – jau gerokai mažėjantis skaičius. Ką mes turėjome, kai tik buvo įkurta imunitetų taryba, kai pradėjome dirbti, tai ikiteisminio tyrimų skaičius, pareigūnų, pašalintų iš tarnybų, skaičius, tikrai buvo gerokai didesnis. Šiandien situacija tikrai geresnė, tenka tai pripažinti. Policija yra pasikeitusi ir į gerąją pusę.

Šiais metais mes, berods, jau atsisveikinome su 30 policijos pareigūnų, kurių dalis pažemino policijos pareigūno vardą, – sako Elanas Jablonskas.

– Jūs jau užsiminėte apie pagrindines priežastis, kodėl tenka atleisti pareigūnus, tačiau gal galite plačiau pakomentuoti kiekvieną iš jų?

– Yra keletas atvejų. Kai pareigūnai pažemina pareigūno vardą savo netinkamais veiksmais (ar tai būtų tarnybos ar ne tarnybos metu).

– Kas įeina į šią formuluotę? Ją labai dažnai tenka girdėti.

– Kaip pavyzdį galime paminėti, kas yra aktualu ir visuomenei, ir valstybės tarnybai, tai tos pačios medžioklės. Jeigu vykdomas brakonieriavimas, neteisėtai vykdoma medžioklė, faktas, kad tokiems pareigūnams, nustačius tokias aplinkybes, pasakome „ačiū už tarnybą ir viso gero“. Tikrai nesitaikstome.

Tas pats akcizu apmokestintų prekių disponavimas, gabenimas, laikymas.

– Kitaip tariant, kontrabandinių prekių?

– Taip, kontrabandinių prekių turėjimas prie savęs yra visiškai nesuderinamas su tarnyba. Net jeigu tai vyksta ne tarnybos metu, o privačiu laiku, kai tu netarnauji, nedirbi to darbo, faktas, kad tai nesuderinami dalykai.

Vienareikšmiškai tai yra ir transporto priemonės vairavimas, esant neblaiviam.

Visais atvejais mes pradeda tarnybinius patikrinimus ir sprendimas yra vienas – vardo pažeminimas.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kelių policijos reidas Tvirtovės alėjoje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Kelių policijos reidas Tvirtovės alėjoje

– Kasmet vis dar pasitaiko tokių atvejų?

– Taip, pasitaiko, bet tų atvejų yra gerokai mažiau, negu buvo prieš tai. Tikrai ir tam tikros prevencinės priemonės veikia, ir tas pats pareigūnų sąmoningumas.

– Kartais išgirstame, kad policijos pareigūnas viršijo įgaliojimus. Kas po šia sąvoka slepiasi?

– Įgaliojimų viršijimas nebūtinai yra piktnaudžiavimas tarnyba ar pareigūno vardo pažeminimas. Jis ne visada tuo pasibaigia. Įgaliojimų viršijimas, tai, vėlgi, kai pareigūnas vykdo savo veiklą teisėtai, tačiau nesilaiko tam tikrų instrukcijų, taisyklių, įstatymo ir nežymiai jį peržengia.

Tokiu atveju žmonės visada gali kreiptis į tarnybas, kad pareigūnų veikla būtų įvertinta ir priimtas sprendimas pareigūno atžvilgiu. [...]

– O kaip žinoti, kad pareigūnas peržengė ribas?

– Pareigūnų reikalavimai visada teisėti. Jeigu atrodo, kad reikalavimai neteisėti, jeigu atrodo, kad pareigūnas viršijo įgaliojimus arba peržengė tam tikras ribas, tikrai visada galima kreiptis į tarnybas, į apskrities komisariatų vadovybę, į imunitetų padalinius, kurie tikrai įvertins ir pareigūno veiklą, ir kaip jis veikia, ir priims tam tikrus sprendimus.

Tačiau niekada nerekomenduojame priešintis, nesilaikyti įstatymų, vengti sulaikymo, nes tuo atveju piliečiai patys peržengia ribas, dėl ko išprovokuoja sulaikymus, ko pasekoje gali vėl įvykti susistumdymai, pasipriešinimai, prasideda grumtynės, sulaikymai, antrankių uždėjimai ir pristatymai į policijos įstaigas.

– Kyšininkavimas dar yra atskira tema. Kaip sekasi su juo kovoti?

– Korupcija yra latentiniai nusikaltimai, kai abi pusės, sakykime, laimingos – viena susitaria, o kita priima tą kyšį. Tačiau reikia pastebėti, kad policijoje kyšininkavimas gerokai sumažėjęs, lyginant su tuo, kaip buvo prieš 10 ar 15 metų. Tikrai turėjome labai negražių istorijų.

– Kas atsitiko? Ar visuomenė keičiasi? Ar įdiegėte priemones?

– Vienareikšmiškai. Prieš septynerius metus įsteigus imuniteto padalinius pasikeitė ir pati policijos sistema. Tai vėlgi buvo ne vien tik sulaikymai, bet ir tam tikros prevencinės priemonės, mokymai.

Galima paminėti, mūsų, Lietuvos policijos, sėkmės istorija – aktyvus papirkimų fiksavimas. Per šešerius ar septynerius metus siekė bemaž 6 tūkst. bylų. Tai bylos, pradėtos asmenims, kurie siekia, bandė papirkti policijos pareigūnus. Tai milžiniškas bylų skaičius. Tikrai pirmaujame Europoje.

Jeigu vertintume statistiką, 95 proc. šių tyrimų pradeda būtent policijos pareigūnai, vertinant iš visų institucijų. Tai rodo, kad policija nepakanti kyšininkavimui, kad policijos bendruomenė pasikeitusi, netoleruoja tokių korupcinių atvejų ir keičia visuomenę. Visuomenė [...] tikrai dabar teigia, kad su policija sunku susitarti.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Policijos reidas Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Policijos reidas Kaune

– Kada dažniausiai bandoma papirkti pareigūnus?

– Dažniausiai vienareikšmiškai tai yra su tais pareigūnais, kurie vykdo savo veiklą gatvėse, ar tai būtų pėsčiųjų perėjoje sustabdytas pilietis, ar vairuojant transporto priemonę. Vis dar yra gajus stereotipas, kad galima susitarti.

Ką rodo paskutiniai atvejai, tų papirkimų realiai jau mažėja, lyginant su praėjusiais metais, ne viena dešimčia procentų. Lyginant su 2013 m., kai buvo pikas – beveik tūkstantis bylų per metus. Tai realiai sumažėjimas yra 75 proc.

– Vadinasi, žmonės dar mano, kad galima susitarti? Buvo taip daugelį metų pratę, todėl vis tiek bruka kyšį?

– Taip, tenka pripažinti, kad Lietuvos visuomenėje vyrauja tam tikra korupcinė subkultūra, kurią po truputėlį stengiamės pakeisti. [...] Reikia žinoti, kad nesąžiningas žmogus praranda reputaciją. Praradus reputaciją įsidarbinti valstybės tarnyboje, valstybės institucijose realiai neįmanoma.

– Kas gresia siūlančiam kyšį?

– Teistumas. Vienareikšmiškai. Netgi nusikaltimas, kaip korupcinis nusikaltimas, yra baigtas jau pasiūlius kyšį. Mums nereikia laukti, kol kažkas nuvažiuos į bankomatą, paims pinigus. Jeigu tai yra akivaizdžiai pasiūlytas kyšis.

– Tai užtenka pasakyti „gal galima susitarti, pareigūne“, „turiu jums pasiūlymą“?

– Iš pradžių pareigūnas įspės, jeigu nėra aiškiai išreikštos formuluotės, bet jeigu jūs pasakysite „važiuoju iki bankomato, nuimsiu 100 eurų kyšį jums“, tada vienareikšmiškai jūsų kelionė baigsis policijos įstaigoje, dėl ko bus pradėtas ikiteisminis tyrimas ir tada advokatai, teismo procesai ir galų gale – prarasta reputacija, kas, mano nuomone, yra be galo svarbu.

Viktorijos Savickos nuotr. /Reidas Vilniuje
Viktorijos Savickos nuotr. /Reidas Vilniuje

– Ar tiesa, kad dažniausiai neblaivūs asmenys bando siūlyti kyšius?

– Tai yra 50 proc. visų papirkėjų. Tas skaičius vėlgi mažėja, žmonės supranta, kad neįmanoma susitarti, bet mes jau pastebime tam tikras tendencijas, kad suvestinėse jau gana dažnai matome ir užsienio šalių papirkinėtojus. Po šios nakties teko suvestinėje skaityti, kad Ukrainos pilietis bandė papirkti, siūlydamas 60 eurų kyšį policijos pareigūnams. [...]

– Teko skaityti apie labai keistus bandymus papirkti. Gal prisimenate tokių pavyzdžių?

– Papirkėjų visokių yra. Tikrai, sakykime, buvo ir toks tikrai humoristinis atvejis, kai buvo siūlyti du kebabai. Tyrėjai buvo siūloma atnešti kažkokią suknelę. Asmuo taip siekė paveikti pareigūnę. Buvo siūlomas ir automobilis. Tai byla, kuri baigėsi sėkmingai teisme. Buvo bandoma papirkti tyrėją dėl tam tikrų veiksmų dokumentų klastojimo byloje ir siūlomas kyšis buvo butas viename iš miestų, BMW automobilis ir kelionė į Turkiją.

– Nesusigundė?

– Faktas, kad ne, dėl ko ir džiugu. Žmonės tikrai jau mato ir supranta, kad su policija geriau tartis teisėtomis priemonėmis, negu nelegaliai, neoficialiai.

Lrt.lt
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kodėl tiek daug šalių keičia požiūrį į kanapes?

Buvau geras Gyvenimas

200 jaunuolių Kaune aplankė 100 senolių: 82-ejų Irena svajoja atsikratyti lazdos

Aktualu

„Brexit“ be susitarimo: ką prarastų Europos Sąjunga?

24sek

Lietuviškame Miunchene – rekordinės „Žalgirio“ sirgalių pajėgos ir pranešėjo siurprizas

Pasaulis kišenėje

Nuošaliame Tenerifės paplūdimyje – hipių gyvenimas pagal savas taisykles

Gyvenimas

Daina, kuri padės užmigti per 8 minutes ir sumažins nerimą iki 65 proc.

Kultūra

Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. Norbertas Černiauskas: Kaip basketbolas tapo krepšiniu

Tiesiogiai 24sek

Į kovą be dviejų svarbių žaidėjų: „Bayern“ – „Žalgiris“

Aktualu

Sostinėje pasipylė avarijos: įspūdingas 8 automobilių „bučinys“ Geležinio Vilko gatvėje

Vardai

Vandalai nuplėšė Agnetos Kleizienės kalėdines dekoracijas: „Gaila, kad grinčai gyvena visose šalyse“

Sportas

Julija Jefimova plaukioja, bet ne čempionate

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Inga Mikutavičiūtė

Sportas

Plaukimo valdžia malšina revoliuciją kurdama Čempionų lygą su 4 mln. dolerių

Mokslas.IT

„Facebook“ trečiosioms šalims suteikė prieigą prie 6,8 mln. vartotojų nuotraukų

Maistas

Kodėl baltas varškės, o ne brandintas sūris tapo lietuvišku kulinariniu paveldu?

Vardai

143 kg svėrusi Rima Antonovienė: „Pasakiau sau – geriau jau mirsiu sportuodama, nei lašinių kalėjime“

Vardai

Maltiečiams talkinęs M.Katleris prakalbo apie savo ateitį: „Galbūt 40-ies būsiu niekam nebeįdomus“

Sportas

Kvaila klaida – pergalės neteks dėl deguonies kaukės

Vardai

Birutė Navickaitė po 10 metų pertraukos papuošė eglę: „Gimus dukrai, vėl noriu švęsti Kalėdas“

Aktualu

J.-C.Junckeris užsipuolė Vengrijos premjerą dėl melagingų naujienų skleidimo

Naujienos

Aktualu

Vilniuje prie laiptinės – negyvas vyras: kūno sužalojimai patraukė tyrėjų dėmesį

Gazas

Skaitytojas: kodėl kelininkai nenaudoja „ledo siaubo“?

Aktualu

Visagine patvirtinti aštuoni tymų atvejai, sergančiųjų gali padaugėti

Infografikas

5 mitai apie SGD terminalą, atskleidžiantys klaidingas gyventojų nuostatas

Aktualu

Dėl savivaldos mandato kovoti ketina daugiau kaip 70 visuomeninių komitetų

Vardai

Labdaros vakaras Palangoje: Violeta ir Vilius Tarasovai dovanojo savo dainas

Kultūra

Atidaryta Imanto Selenio paroda „Hawaii“: Vilnius yra gražus

Sportas

Pajuokų šleifo neatsikratantis L.Kariusas įspūdingai gelbėjo nuo įvarčių

Verslas

Nauji metai – nauji bankų įkainiai: brangimą pajus nesinaudojantieji internetu

Vardai

Taivanietei dizainerei – 43-eji, bet atrodo tarsi paauglė: kokia jos jaunystės paslaptis?

Aktualu

Kretingos rajone degiu skysčiu apipiltas ir padegtas ant parduotuvės laiptų sėdėjęs vyras

24sek

J.Valančiūnas šeimininkavo Brukline, bet „Raptors“ krito po pratęsimo

Maistas

Greitų ir įdomių patiekalų dvejetas: lietiniai itališkai ir desertas per 15 minučių

Aktualu

R.Poškaus nužudymas Anglijoje: nužudytasis prieš mirtį grasino nužudyti savo partnerę

Aktualu

Žingsnis iki nelaimės: vaikai autobuso į mokyklą laukia aklinoje tamsoje

Aktualu

Orai.lt: pasitikite šlapią ir slidų savaitgalį

Aktualu

Milano Subotkovskio paramos fondo direktorė nutarė paremti sukčius: neteko 10 000 eurų

Gyvenimas

Štai dėl ko esate nuolatos pavargę – 5 dažniausios miego klaidos

Gyvenimas

Žinia apie sūnaus kurtumą mamai išmušė žemę iš po kojų, tačiau garsų pasaulį jam grąžino implantas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min