Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 25d. 17:18

Paroda Vilniaus universitete sulaukė kritikos dėl dailininko antisemitinių darbų

Antano Šakalio sukurtas vokas
defendinghistory.com nuotr. / Antano Šakalio sukurtas vokas

Vilniaus universitete (VU) rengiama dailininko Antano Šakalio suvenyrinių vokų paroda sukėlė triukšmą net už Lietuvos ribų. Internete pasipylė kritika, kad didžiausia šalies aukštoji mokykla įsileido menininką, kuris savo darbuose kritikuoja žydus ir homoseksualų teisių gynėjus, pradėta organizuoti protesto akcija.

Holokausto tyrinėtojas Dovidas Katzas tinklalapyje defendinghistory.com parodą įvertino kaip antisemitinę ir homofobišką.

Parodą organizuojanti VU bibliotekos darbuotoja Snieguolė Misiūnienė dėl kilusios pasipiktinimo bangos tik gūžčioja pečiais: „Dailininkas seniai su mumis draugauja, pildo mūsų Grafikos kabinetą. Turėjo būti eilinė paroda: keturi stendai skirti universiteto įkūrimui, kiti – Vilniui, Kauno vaizdams iš senųjų graviūrų.

Daugiau nei 250 vokų sudaro seriją „Istorija dailininko akimis“, bet visiems eksponuoti neturime vietos. Parinkome įdomesnius, spalvingesnius. Ir tikrai ne tuos vokus (kurie sukėlė pasipiktinimą – red. past.). Net nebuvo tokios minties. Tai prieštarauja ir universiteto, ir parodos rengėjų asmeninėms nuostatoms. Niekada tokio dalyko nedarytume ir nedarysime.“

Kaip S.Misiūnienė sakė 15min.lt, sukritikuotieji vokai perteikia tik menininko asmeninę nuomonę. „Jo tikrai neginu. Bet žmogus yra apdovanotas Sausio 13-osios medaliu, yra Dailininkų sąjungos narys, sovietmečiu buvo kovotojas su režimu. Ar dėl ko nors buvo nubaustas? Kur mes gyvename?“ – retoriškai klausė pašnekovė.

Ji prisipažino buvusi šokiruota internete pasipylusių komentarų, kurie gimė nepatikrinus, kas tiksliai bus eksponuojama. „Net universiteto žmonės, sėdintys už dviejų žingsnių, ėmė platinti tą informaciją. Nieko panašaus nedariau ir nedarysiu. Atšaukėme parodos atidarymą. Nuotaika visai prasta“, – atviravo S.Misiūnienė.

VU bibliotekos Baltojoje salėje eksponuojamos parodos atidarymas buvo numatytas rugsėjo 27 d. Ji veiks iki spalio 9-osios.

Reiškia pagarbą bendražmogiškoms vertybėms?

Kaip nurodyta VU tinklalapyje, parodoje „Istorija dailininko akimis“ bus eksponuojami A.Šakalio sukurti suvenyriniai vokai iš šios aukštosios mokyklos bibliotekos Grafikos kabineto fondo. Autorius kūriniais esą deklaruoja „savo pilietinę poziciją, išreiškiančią pagarbą tautinėms, patriotinėms ir bendražmogiškoms vertybėms“.

A.Šakalys – plataus diapazono menininkas, daug nuveikęs grafikos, knygų iliustracijų, tapybos, ekslibriso, dizaino, estampo bei suvenyrinės filatelijos srityse, ypač išgarsėjęs suvenyriniais vokais. Juos nedidelėmis serijomis pradėjo kurti 1979 m., bet su užsidegimu šio darbo ėmėsi tik Atgimimo metais. Vokas jam esą ne vien laiško pakuotė – jis pasakoja apie savo valstybės istoriją, kultūrą, ekonomiką, asmenybes, krašto papročius, savimonę.

„Dailininkas kuria Lietuvos mokslo, istorijos ir kultūros temomis, jam svarbi istorinė tautos atmintis. Iš autoriaus darbų sklinda pasididžiavimas savo tauta, kultūra, žmonėmis, kūrusiais valstybę, mokslo šedevrus, unikalią architektūrą, techniką. (…) Šios rūšies dailininko kūryba – gilaus istorijos suvokimo ir nūdienos vyksmo studijų rezultatas. Savo kūriniais dailininkas pagerbia iškilias, nusipelniusias asmenybes (kunigaikščius, mokslininkus, prezidentus ir pan. – red. past.), pastatydamas joms savotišką paminklą.“

Netrukus 74-ąjį gimtadienį minėsiantis A.Šakalys mokėsi Kauno taikomosios dailės technikume, studijavo Vilniaus dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademijoje), baigė Maskvos kinematografijos institutą. 7-8 deš. buvo Lietuvos televizijos dailininkas-statytojas, Multiplikacijos cecho dailininkas, Lietuvos kino studijos meninių filmų dailininkas–statytojas. Kurį laiką dėstė Vilniaus inžineriniame institute (dab. Vilniaus Gedimino technikos universitete) piešimą, Dailės institute – kino ir televizijos dailės pagrindus.

Vėliau paniro į kūrybinį darbą, nuo 1968 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Yra Lietuvos dailininkų sąjungos, Laisvės kovotojų sąjungos ir Amerikos lietuvių filatelistų draugijos „Lietuva“ narys, filatelinio opozicinio visuomeninio judėjimo „Filop“ internete vadovas. Apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu.

Giria patriotinio jaunimo eiseną ir kritikuoja gėjų gynėjus

D.Katzas minėtame tinklalapyje paskelbė keletą dailininko darbų. Ant vieno voko greta rabino Sholomo Bero Krinsky nuotraukos cituojamas dienraštis „Vakaro žinios“, pagarsėjęs žydus kritikuojančiomis publikacijomis, ant kito išvardyta būrys žydų kilmės asmenų, esą dalyvavusių Lietuvos gyventojų trėmimuose į Sibirą – raudonajame genocide.

Menininkas šlovina Lietuvos tarpukario policininką, dėl dalyvavimo Holokauste nuteistą Aleksandrą Lileikį ir kritikuoja buvusį Izraelio Holokausto muziejaus vadovą Yitzhaką Aradą, kuriam buvo mesti įtarimai prisidėjus prie civilių lietuvių žudymo.

Dar vieną voką puošia prieš gėjus nukreiptas ženklas ir komentaras apie esą nemoralų ir išdavikišką kai kurių Lietuvos europarlamentarų elgesį, remiant kovą už homoseksualų teises. Menu virto ir Lietuvos patriotinio jaunimo eisena Kovo 11-ąją, visame pasaulyje nuskambėjusi dėl antisemitinių šūkių.

D.Katzas atkreipė dėmesį, kad VU biblioteka yra vos už kelių žingsnių nuo Prezidentūros, kur ką tik valstybės apdovanojimais buvo pagerbti žydų gelbėtojai.

Žada protestuoti

Po pranešimų apie parodą socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė raginimas atidarymo metu surengti protestą dėl A.Šakalio darbų eksponavimo ir kitų „radikalėjančių seniausio Lietuvos universiteto tapsmų“.

„Kokią poziciją iš tiesų deklaruoja suvenyrinių vokų autorius? Ar galima šią „pilietinę poziciją“ vadinti išreikiančia pagarbą tautinėms, patriotinėms ir bendražmogiškoms vertybėms, kaip teigiama oficialiame parodos aprašyme?“ – socialiniame tinkle sukurtos grupės puslapyje retoriškai klausia Literatūros antropologijos ir kultūros studentas Karolis Dambrauskas.

Darbuose esą tik juodinami ir šmeižiami Lietuvai nusipelniusios istorinės ar nūdienos asmenybės. „Esu įsitikinęs, jog VU – institucijoje, kur turėtų būti ugdomas kritiškas požiūris, tolerancijos ir pagarbos žmogui vertybės, tokio pobūdžio nesantaiką bei rasizmą kurstantys paminklai neturėtų rasti prieglobsčio ir užtarimo“, – pridėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Brexit“ susitarimas greičiausiai pasmerktas žlugti: kas toliau?

Aktualu

Kaip kandidatai į prezidentus spręstų švietime užvirusią krizę?

Gyvenimas

Prekybos žmonėmis grimasos: miršti darbo vietoje Lietuvoje, bet mirtis registruota Ukrainoje

Gazas

„Peugeot 508“ testas: 700 km su puse bako ir 5 kelyje sutiktos lapės

Aktualu

Tomas Venclova: esu solidarus su mokytojais

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Sportas

Startas: blokuojamas feisbukas, favoritas D.Rapšys, tamsusis arkliukas R.Meilutytė

Kultūra

Valstybiniai muziejai kvies juose lankytis nemokamai

Sportas

Vilniaus „Žalgiris“ atsisveikino su trenerių štabo nariu

24sek

48 kankinančios Domanto Sabonio valandos: „Nebenorėčiau to daugiau patirti“

Vardai

Muilo operų karalienei Gabrielai Spanic – 45-eri: geriausia dovana – pasibaigęs karas su sese dvyne

Gyvenimas

Kalėdų dovanos vaikams: ar visus atžalų norus reikia išpildyti?

Aktualu

Kaune sudegintas „Mercedes“ kainavo apie 100 tūkst. eurų: tai šįmet pagamintas AMG GLE 63

Aktualu

JAV kaltinama rusų „agentė“ pripažins kaltę

24sek

Utenos „Juventus“ palieka lyderis Alexas Hamiltonas

Aktualu

Socialdarbiečiai siūlo Andrių Palionį į aplinkos ministrus

24sek

Janas Vesely papasakojo apie transformaciją, už kurios padarinius atsiprašė Šaro

24sek

Nukraujavęs Vilniaus „Rytas“ kovoja dėl latvio parašo

Vardai

A.Bandžiaus sužadėtinę buvęs vyras švedas išvijo iš namų: „Bėgau per miškus, skambinau policijai“

Gazas

„Godzila“ ant ratų: 50 benzingalvių už šį „Nissan GT-R50“ mokės po milijoną eurų

Naujienos

Aktualu

„Brexit“ susitarimas greičiausiai pasmerktas žlugti: kas toliau?

Aktualu

Kaip kandidatai į prezidentus spręstų švietime užvirusią krizę?

Gyvenimas

Prekybos žmonėmis grimasos: miršti darbo vietoje Lietuvoje, bet mirtis registruota Ukrainoje

Gazas

„Peugeot 508“ testas: 700 km su puse bako ir 5 kelyje sutiktos lapės

Aktualu

Tomas Venclova: esu solidarus su mokytojais

„Ginčas“: „Žalgirio“ pravertos žaizdos – kaip gydyti „Rytą“?

Sportas

Startas: blokuojamas feisbukas, favoritas D.Rapšys, tamsusis arkliukas R.Meilutytė

Vardai

„Skamp“ 20-mečio koncertas iš arenos keliasi į kuklesnę erdvę: buksuoja bilietų pardavimai

Maistas

„Dainava“: į restoraną kaip į teatrą

Aktualu

Emmanuelis Macronas ramina protestus – žada kelti minimalų atlyginimą

Kultūra

Artūras Tereškinas: Apie erotines fantazijas ir vyrą su dviem pudeliais

Vardai

Paskelbti M.A.M.A 2018 nominantai: tarp lyderių – vienu hitu pasaulį užkariavęs Dynoro

Interviu Aktualu

M.Aliochina iš „Pussy Riot“ apie protesto svarbą: „Tylėdamas savo laisvę atiduodi kitam“

Pasaulis kišenėje

Patarimai, ką daryti, kad kelionė į Izraelį nebūtų drungna

Vardai

Editos Daniūtės šventės Toskanoje – apie itališką Kūčių stalą su silke ir lietuviškų eglių grožį

15min recenzija Kultūra

Talino kino festivalis: E.Jankausko debiutas „Čia buvo Saša“ – filmas, kurio verta laukti 2019 m.

Gyvenimas

Įkvepiantys lietuviškos senatvės pavyzdžiai: drąsa pasakyti „ne“ vienatvei, ligoms ir apleistumui

Kultūra

Valstybiniai muziejai kvies juose lankytis nemokamai

Sportas

Vilniaus „Žalgiris“ atsisveikino su trenerių štabo nariu

24sek

48 kankinančios Domanto Sabonio valandos: „Nebenorėčiau to daugiau patirti“

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min