Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 26d. 05:42

Parodomasis VRK „skaidrumas“: dėl atsakymo 15min balsavo visa komisija, o į skundą atsakė tik pirmininkė

Laura Matjošaitytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Laura Matjošaitytė

Vienuolika už, vienas susilaikė – tokiu balsavimu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) praėjusią savaitę patvirtino komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės „atsakymų į 15min klausimus projektą“. Juokas juokais, bet skaidrumą žadėjusi VRK pirmininkė, užuot pati atsakiusi į žurnalistų klausimus, juos perskaitė viešame VRK posėdyje, pateikė atsakymų projektą ir jį patvirtino balsavimu. Bėda tik ta, kad raštas, apie kurį buvo klausiama, komisijos posėdyje taip skaidriai niekada nebuvo svarstomas.

Po to, kai paaiškėjo, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio įsteigto fondo „Švieskime vaikus“ už „Agrokoncerno“ pinigus pasiūtus tautinius kostiumus vaikų darželiams dalija „valstiečiai“ Seimo nariai, 15min nutarė pasidomėti, ar VRK kada nors anksčiau yra tyrusi šio fondo veiklą.

Nors L.Matjošaitytė sako, kad fondo „Švieskime vaikus“ veikla niekada niekam neužkliuvo, iš tikrųjų dar pernai gruodį VRK turėjo progą išsamiau pasidomėti šio fondo veikla ir sąsajomis su LVŽS. Pernai gruodžio 4 dieną komisija gavo skundą dėl LVŽS ir fondo „Švieskime vaikus“ sinergijos remiant renginius.

Čia itališkas streikas iš principo yra. Nuvarai komisiją į smulkmenas, jos darbas stabdomas ir veikla paralyžiuojama, – L.Matjošaitytės elgesį įvertino Z.Vaigauskas.

Jį parašė jonaviškis studentas Žilvinas Galimovas. Skunde jis nurodė, kad per Jonavoje vykusį mokinių rusų kalbos meninio skaitymo konkursą buvo demonstruojama nuotrauka, kurioje renginio rėmėjais nurodoma ir LVŽS, ir „Švieskime vaikus“.

„Prašau jūsų išnagrinėti susidariusią situaciją ir, jeigu padarytas nusižengimas, principingai jį įvertinti, nes tokios LVŽS „rėmimo“ tendencijos neramina. Peršasi mintis, jog renginius finansuoja Ramūnas Karbauskis, visur įsakantis „įkišti“ savo partijos logotipą, nes pati partija tokio finansavimo neturėjo, kad šitiek metų galėtų remti įvairius renginius ir projektus tiesiogiai iš politinės partijos sąskaitos“, – Ž.Galimovas pernai gruodį rašė VRK. Kartu su skundu jis nusiuntė ir šią nuotrauką.

Ž.Galimovo VRK nusiųsta nuotrauka
Ž.Galimovo VRK nusiųsta nuotrauka

Šio skundo VRK posėdyje VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė niekada nepristatė. Skirtingai nei apie skundą jai atsiųstų 15min klausimų.

Raštu pateiktame atsakyme 15min L.Matjošaitytė nurodė, kad Ž.Galimovo paklausimo nagrinėjimas 2017 m. gruodžio 8 d. darbo tvarka buvo pavestas VRK Politinių partijų finansavimo ir finansavimo kontrolės skyriaus vedėjai Linai Petronienei. Šis skyrius 2017 m. gruodžio – sausio mėnesiais surinko, apibendrino ir išanalizavo gautą informaciją iš labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir kitą, VRK prieinamą, viešojoje erdvėje skelbiamą informaciją (konkurse dalyvavusios Jonavos Jeronimo Railio gimnazijos socialinio tinklo „Facebook“ paskyrą).

„Komisijos sekretoriatas, įvertinęs viešai skleidžiamą informaciją, gautus atsakymus į paklausimus, kad tiesiogiai LVŽS renginio nerėmė, tik keli partijos nariai savo iniciatyva atliko organizacinius darbus, bei atsižvelgęs į galiojantį teisinį reglamentavimą, nenustatė, kad buvo pažeistos įstatymo nuostatos“, – 15min nurodė L.Matjošaitytė. Būtent šį atsakymą balsavimu praėjusį pirmadienį tvirtino visa VRK.

Vietoj komisijos – dviejų jos narių pritarimas?

Šiame atsakyme dar nurodoma, kad sekretoriato parengtas raštas skundo teikėjui buvo įtrauktas į 2018 m. sausio 4 d. VRK viešo posėdžio darbotvarkę prie einamųjų klausimų.

Tačiau posėdyje jis taip ir nebuvo svarstytas.

Kadangi dvi VRK narės pasisiūlė prisidėti prie tyrimo, buvo sutarta atsakymo projekto nesvarstyti posėdyje, o iki sausio 18 d. suderinus su VRK narėmis atsakyti paklausėjui.

L.Matjošaitytė aiškina, kad posėdyje jo nesvarstyti nutarta VRK narių pasitarime prieš posėdį. Jame, anot VRK pirmininkės, komisijos nariams susipažinus su siūlomo atsakymo projektu, dauguma komisijos narių išreiškė pritarimą pateiktam atsakymo projektui.

„Kadangi dvi VRK narės pasisiūlė prisidėti prie tyrimo, buvo sutarta atsakymo projekto nesvarstyti posėdyje, o iki sausio 18 d. suderinus su VRK narėmis atsakyti paklausėjui“, – teigiama L.Matjošaitytės atsakyme 15min.

Kas tos dvi VRK narės, panorusios prisidėti prie tyrimo, L.Matjošaitytė nenurodė.

VRK pirmininkės teigimu, 2018 m. sausio 5 dieną VRK sekretoriatas paklausėją informavo apie tyrimo pratęsimą. Ž.Galimovas tikrai gavo tokį laišką. Tiesa, jame nenurodoma, kad prie tyrimo prisidės dar dvi VRK narės, o teigiama, kad tyrimas pratęsiamas, nes nėra gauti visi atsakymai į užklausas.

Tuo tarpu L.Matjošaitytė 15min nurodo, kad 2018 m. sausio 10 d. viena narė ir sausio 23 d. kita VRK narė informavo, kad sekretoriato parengtam atsakymo projektui pritaria.

„Tą pačią dieną buvo išsiųstas atsakymas paklausimo autoriui ir rekomendacija LVŽS. Partija buvo informuota, kad įvertinus gautus atsakymus į paklausimus, kad tiesiogiai LVŽS renginio nerėmė, tik keli partijos nariai savo iniciatyva atliko organizacinius darbus, bei atsižvelgus į galiojanti teisinį reglamentavimą, nenustatyta, kad būtų pažeistos Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo nuostatos.

Partijai rekomenduota būti atidesnei naudojant partijos logotipą įvairiuose renginiuose ir nepristatyti partijos kaip renginių rėmėjos tais atvejais, kai paramą sudaro partijos narių savanoriška pagalba juos organizuojant. Taip pat priminta, kad pagal Labdaros ir paramos įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 1 punktą, politinė partija negali teikti paramos“, – Ž.Galimovui išsiųstą atsakymą citavo L.Matjošaitytė.

Skundo autorius: „Likau nesupratęs“

Ž.Galimovas su 15min pasidalino tuo dokumentu, kurį jam, kaip atsakymą į skundą, atsiuntė VRK. Jame nė neužsimenama, kad prie tyrimo buvo prisidėjusios dvi VRK narės ir nurodoma tik tai, kad situaciją aiškinosi VRK Politinių partijų finansavimo ir finansavimo kontrolės skyrius. Raštą pasirašė VRK pirmininkė L.Matjošaitytė.

Dokumente nurodoma, kad atliekant tyrimą gauti atsakymai iš LVŽS, fondo „Švieskime vaikus“ ir Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos. Aiškiai su datomis rašoma, kad visi atsakymai gauti iki sausio 5-osios dienos. Tai reiškia, kad rašydama skundo autoriui, jog tyrimas pratęsiamas dėl to, kad nėra atsakymų, VRK galimai melavo.

Nurodoma, kad LVŽS pripažino, kad partijos „Jonavos skyriaus nariai savo iniciatyva konkurso metu atliko organizacinio pobūdžio darbus“. Fondas „Švieskime vaikus“ nurodė, kad konkurso metu buvo išdalintos knygos, kurių dėl kokių nors priežasčių neatsiėmė kurios nors įstaigos. Tuo remdamasi VRK padarė išvadą, kad įstatymai nebuvo pažeisti.

Aš taip ir likau nesupratęs, ar LVŽS pažeidė įstatymo nuostatas, ar vis dėlto galima šitaip reklamuoti partijos logotipą, – teigia Ž.Galimovas.

Ž.Galimovą toks tyrimas nustebino: „Jeigu VRK dirba taip, kaip buvo tirtas šis mano pateiktas klausimas, tai yra visiškai nesuvokiama. VRK savo darbe nerenka jokių dokumentų, oficialių duomenų, o visą tyrimą vykdė remdamasi vien tik užklausomis ir gautais atsakymais, kuriuos pateikė suinteresuotos šalys. Tai nenormalu, nes visas tyrimas paremtas pasitikėjimu, kad tie, kas atsakė į paklausimus, sakė tiesą, bet nėra jokių tai patvirtinančių faktų, dokumentų ar kitų duomenų, kuriuos galima surinkti iš kitų institucijų.“

Be to, Ž.Galimovas nurodė nesuprantantis, kodėl VRK teigia, jog nenustatyti pažeidimai, tačiau vis tiek rekomenduoja partijai kažko nedaryti.

„Aš taip ir likau nesupratęs, ar LVŽS pažeidė įstatymo nuostatas, ar vis dėlto galima šitaip reklamuoti partijos logotipą. Net toks mažytis klausimas, kurį aš iškėliau, parodė VRK neįgalumą išspręsti su LVŽS reklama susijusį klausimą, todėl visiškai nesistebiu, kad VRK negali priimti ryžtingų sprendimų visų labai rimtų ir masinių LVŽS ir R. Karbauskio pažeidimų kontekste, apie kuriuos dabar kalbame viešojoje erdvėje“, – teigia skundo autorius.

Z.Vaigauskas: „L.Matjošaitytė streikuoja itališkai“

Klausimus apie šio atvejo tyrimą 15min L.Matjošaitytei pateikė kovo 16 d. prieš 9 val. ryto. Prašyta atsakyti iki darbo dienos pabaigos. Atsakymų sulaukta antradienį ryte. Prie jų nurodyta, kad „atsakymas į Jūsų paklausimą pristatytas ir jam pritarta Komisijos posėdžio metu“.

Ir išties. Pirmadienį, viešo VRK posėdžio pabaigoje L.Matjošaitytė visiems VRK nariams perskaitė 15min klausimus, išskyrus paklausimą, kada VRK pirmininkė ras laiko atvykti pokalbio į 15min studiją. Taip pat – visą paruoštą atsakymą. Tuomet dėl to buvo balsuojama. Vienuolika VRK narių balsavo už, vienas susilaikė.

Buvęs VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas 15min teigė, kad tokio dalyko niekada nebuvo ir negali būti. Pasak jo, tokių smulkmenų teikimas svarstyti posėdžiuose rodo, kad L.Matjošaitytė nutarė itališkai streikuoti.

„Atvirai pasakysiu tokio dalyko neatsimenu. Nebent klausimas būtų kaip skundas dėl kokios politinės reklamos, bet, jei paklausdavo bet kokio paprasto dalyko, pavyzdžiui, koks yra komisijos biudžetas, tai kam čia nešti į posėdį? Pasakai ir viskas. Čia itališkas streikas iš principo yra. Nuvarai komisiją į smulkmenas, jos darbas stabdomas ir veikla paralyžiuojama“, – teigė Z.Vaigauskas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Zenonas Vaigauskas

D.Radzevičius: „Blogai arba labai blogai“

Tokio atvejo, kad žurnalistų klausimai būtų svarstomi valstybės institucijos posėdyje, nepamena ir Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Anot jo, ši situacija vertintina dvejopai – blogai arba labai blogai.

„Į jūsų paklausimą pirmiausia turėjo atsakyti jums ta institucija. Ir tai padaryti per vieną darbo dieną, o, jei vėliau, tai paaiškinti, kodėl vėliau, kaip numato įstatymas. Kitas dalykas, kad šiuo atveju buvo paviešinti jūsų klausimai ir atsakymai jums, o tai yra, spėju, padaryta siekiant pakenkti žurnalistams ir redakcijai, kad negalėtumėte paviešinti išskirtinės informacijos“, – teigė D.Radzevičius.

Balsavimas yra absurdo teatras. Čia su skaidrumu niekaip nesusiję, – sakė D.Radzevičius.

Pasak jo, tokio viešo klausimų svarstymo tikslas yra tikrai ne sąžiningai visos komisijos vardu atsakyti į klausimus, o kurti savo įvaizdį ir žlugdyti temą, kuria bus rašoma.

„Aš pirmą kartą girdžiu tokį dalyką, kad dėl atsakymų žurnalistams reiktų balsuoti. Informacija, pagal įstatymą, yra arba vieša, arba nevieša dėl konkrečių priežasčių – komercinių, valstybės ir kitų paslapčių. Balsavimas yra absurdo teatras. Čia su skaidrumu niekaip nesusiję“, – kalbėjo Lietuvos žurnalistų sąjungos vadovas.

Jis stebėjosi, kad dėl atsakymų žurnalistams balsavo VRK nariai, turintys teisinį išsilavinimą.

„Gal jie nesuvokia įstaigos kompetencijos, bet greičiausiai jie tiesiog neišmano teisės“, – sakė D.Radzevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Nesutarimai skaldo Lietuvos totorių bendruomenę: piktinamasi rengiamu kongresu

Aktualu

15min studijoje – Viktoras Uspaskichas

Verslas

Dovana tik profsąjungų nariams: papildomos apmokamos ir mokymosi atostogos

KT apginklavo teisėsaugą kovai su neteisėtu praturtėjimu

Aktualu

Vilniaus Fabijoniškių gyventojai pasipiktinę: niokojamas Šeškinės ozo draustinis

24sek

Nelauktas ėjimas: Kauno „Žalgiryje“ – naujokas

Verslas

Žaibiškai pristatęs biudžeto projektą V.Šapoka prašė neskleisti gandų apie pinigus kultūrai

Vardai

Romaną išleidęs Kastetas – apie nepagražintą muzikantų realybę, garsias pavardes ir necenzūrinę leksiką

Siaubas už langinių

Aktualu

Vilniaus meru sieksiantis tapti V.Uspaskichas pristatė rinkimų programą: žada nemokamą viešąjį transportą

Pasaulis kišenėje

Karas viduje: „Ryanair“ paskelbė įgulos melą atskleidžiantį vaizdo įrašą

Aktualu

Teismas nepriėmė pakeisto prokuratūros kaltinimo R.Pakso ir G.Vainausko byloje

Aktualu

S.Urbanavičius: Registrų centras pasirengęs atverti daugiau duomenų

Vardai

Žmogaus elgsenos ekspertas: „N.Westas žinojo, kad Sandra Grafinina teikė eskorto paslaugas“

Vardai

Selo mylimoji Kotryna Kozlovaitė – apie modelio mitybos įpročius ir grožio ritualus

15min iš Stambulo 24sek

414 cm Šaro manevras, padėjęs „Žalgirio“ pergalės pamatą

Gazas

Testas jūsų akims: kokia tikroji šio automobilio rida?

Aktualu

Galimas spaudimas VTEK: tyrimą dėl P.Urbšio paskatino gautas garso įrašas

Sportas

UEFA kirtis: nušalino rusų klubą nuo Europos turnyrų

Sportas

Paaiškėjo S.Maslobojevo varžovas turnyre Vilniuje: „Laukia čempioniška dvikova“

Naujienos

Aktualu

Nesutarimai skaldo Lietuvos totorių bendruomenę: piktinamasi rengiamu kongresu

Aktualu

15min studijoje – Viktoras Uspaskichas

Verslas

Dovana tik profsąjungų nariams: papildomos apmokamos ir mokymosi atostogos

KT apginklavo teisėsaugą kovai su neteisėtu praturtėjimu

Aktualu

Vilniaus Fabijoniškių gyventojai pasipiktinę: niokojamas Šeškinės ozo draustinis

24sek

Nelauktas ėjimas: Kauno „Žalgiryje“ – naujokas

Verslas

Žaibiškai pristatęs biudžeto projektą V.Šapoka prašė neskleisti gandų apie pinigus kultūrai

Vardai

Romaną išleidęs Kastetas – apie nepagražintą muzikantų realybę, garsias pavardes ir necenzūrinę leksiką

Siaubas už langinių

Aktualu

Vilniaus meru sieksiantis tapti V.Uspaskichas pristatė rinkimų programą: žada nemokamą viešąjį transportą

Pasaulis kišenėje

Karas viduje: „Ryanair“ paskelbė įgulos melą atskleidžiantį vaizdo įrašą

Aktualu

Teismas nepriėmė pakeisto prokuratūros kaltinimo R.Pakso ir G.Vainausko byloje

Aktualu

S.Urbanavičius: Registrų centras pasirengęs atverti daugiau duomenų

Vardai

Žmogaus elgsenos ekspertas: „N.Westas žinojo, kad Sandra Grafinina teikė eskorto paslaugas“

Vardai

Selo mylimoji Kotryna Kozlovaitė – apie modelio mitybos įpročius ir grožio ritualus

15min iš Stambulo 24sek

414 cm Šaro manevras, padėjęs „Žalgirio“ pergalės pamatą

Gazas

Testas jūsų akims: kokia tikroji šio automobilio rida?

Aktualu

Galimas spaudimas VTEK: tyrimą dėl P.Urbšio paskatino gautas garso įrašas

Sportas

UEFA kirtis: nušalino rusų klubą nuo Europos turnyrų

Sportas

Paaiškėjo S.Maslobojevo varžovas turnyre Vilniuje: „Laukia čempioniška dvikova“

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min