Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 14d. 13:01

Pasakyta/Padaryta. A.Verygos pažadas didinti algas slaugytojams – pagal trejų metų senumo VDU

Aurelijus Veryga primena
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, žadėdamas iki šių metų vidurio gydytojams ir slaugytojams padidinti algas, sumas siejo su vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU). Dabar aiškėja, kad ne šiaip su vidutiniu darbo užmokesčiu, o būtent 2017-ųjų metų.

Rugsėjo pradžioje Santaros klinikų gydytojas profesorius Vytautas Kasiulevičius feisbuke pasidalijo įrašu, kuriame priminė A.Verygos įsipareigojimą kelti slaugytojų atlyginimus ne mažiau kaip iki 1,5 VDU ir ragino ištesėti pažadą iki artėjančių rinkimų.

„Slaugytojoms buvo iškilmingai pažadėta nuo 2020 metų antro pusmečio kas mėnesį mokėti 1,5 šalies VDU. Valstybinė ligonių kasa savo puslapyje (www.vlk.lt) teigia, kad už vieną etatą slaugytojos birželio mėnesį Lietuvoje uždirbo 1482 eurus „ant popieriaus“, arba 943 eurus ir 36 centus į rankas. 1,5 VDU būtų šiek tiek daugiau, t.y. 2097 eurų ,,ant popieriaus" ir 1292 eurų „į rankas“.

Kad ramia sąžine galėčiau balsuoti rinkimuose už savo pažadus vykdančius politikus, prašau išspręsti šią nedidelę slaugytojų darbo užmokesčio problemėlę (gydytojai palauks kitų rinkimų), kaip ir buvo žadėta. Laiko yra per akis – visas mėnuo“, – feisbuke rašė V.Kasiulevičius.

Statistikos departamentas skelbia, kad Vidutinis mėnesinis bruto (neatskaičius darbuotojo mokesčių) darbo užmokestis...

Posted by Vytautas Kasiulevicius on 2020 m. rugsėjo 4 d., penktadienis

Susitarimą dėl darbo užmokesčio kėlimo su medikų profesinėmis sąjungomis A.Veryga pasirašė dar 2017 m. gruodžio 13 d. Ministras įsipareigojo siekti, jog 2020 m. gydytojų vidutinis atlyginimas siektų 3, o slaugytojų 1,5 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio.

Susitarime buvo pažadėta ir nuo 2018 metų gegužės sveikatos priežiūros specialistų darbo užmokesčio fondą didinti 20 proc., prioritetą teikiant mažiausiai uždirbantiems specialistams.

Džiaugėsi algų augimu

Praėjus metams, 2018 m. gruodžio 11 d. Sveikatos apsaugos ministerija džiaugėsi, jog per dvejus metus viešosiose gydymo įstaigose dirbančių gydytojų vidutinis darbo užmokestis pakilo 364 eurais (28 proc.), o slaugytojų – 196 eurais (29 proc.).

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė tvirtino, jog tai didžiausias medikų darbo užmokesčio šuolis, ir teigė, jog orientuojamasi buvo būtent į mažiausias pajamas gaunančius medikus – slaugytojus. Jų darbo užmokesčio augimas beveik pasiekė sutartą 20 procentų ribą.

Pokyčiai įstaigose vyksta vangiai, slaugos paslaugų svarba ne visada tinkamai įvertinama, todėl darbo užmokesčio kėlimas vyksta mažesniais tempais.

2018 m. A.Veryga tvirtino, kad stabilus medikų atlyginimų augimas yra numatytas dar dvejiems metams į priekį. „Sutarta, kad iki 2020 metų antrojo pusmečio vidutinis gydytojų darbo užmokestis turi siekti ne mažiau kaip 3 šalies VDU, o slaugytojų – ne mažiau kaip 1,5 VDU. Kaip ir iki šiol, dėsime visas pastangas, kad šis pažadas medikams būtų įgyvendintas“, – tuomet teigė ministras.

15min Primena: A.Verygos pažadas slaugytojams
15min Primena: A.Verygos pažadas slaugytojams

Turėtų gauti 1292 eurus, gauna 266 eurais mažiau

Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. antrąjį ketvirtį vidutinis darbo užmokestis (bruto) šalies ūkyje sudarė 1 398,5 Eur. Remiantis šia suma, 1,5 VDU būtų 2097 Eur iki mokesčių, 1292 Eur „į rankas“. Tokie skaičiai buvo pateikti ir V.Kasiulevičiaus įraše feisbuke.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informacija, vidutinis vieno mėnesio slaugytojų darbo užmokestis 2020 m. sausio–birželio mėn. siekė 1482 Eur etatui – 943 Eur atskaičius mokesčius. Paskutiniais duomenimis, šių metų liepą vidutinis slaugytojo darbo užmokestis „ant popieriaus“ buvo 1628 Eur, arba 1026 Eur „į rankas“.

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė teigia, jog bendras slaugytojų darbo užmokesčio vidurkis vis dar yra mažesnis nei 1,5 VDU, kadangi jo kėlimas šalies sveikatos priežiūros įstaigose vyksta labai netolygiai, o gautas lėšas įstaigos viduje skirsto jos vadovas.

„Lėšos nebūtinai skiriamos darbuotojų darbo užmokesčiui didinti, tačiau ir kitiems tikslams, pvz., kreditoriniams įsiskolinimams padengti, įrangai atnaujinti, patalpoms remontuoti ir t.t.“, – aiškina D.Margelienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Danutė Margelienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Danutė Margelienė

LSSO prezidentė taip pat pastebi, jog itin svarbus yra ir medikų profesinių sąjungų vaidmuo: „Galimybės išsikovoti didesnį darbo užmokestį priklauso nuo stiprių profsąjungų įstaigose, kurios atstovauja darbuotojų interesams derybose su darbdaviu, nuo socialinio dialogo aktyvumo ir tinkamo darbdavių požiūrio į slaugos profesiją ir slaugytojus.“

„Pokyčiai įstaigose vyksta vangiai, slaugos paslaugų svarba ne visada tinkamai įvertinama, todėl darbo užmokesčio kėlimas vyksta mažesniais tempais“, – pastebi LSSO atstovė.

Pasak D.Margelienės, kontroliuoti, kaip darbo užmokesčiui skirtini pinigai panaudojami, turėtų ne tik profsąjungos, bet ir ministerija.

Ministerija: žadėjome pusantro VDU pagal 2017 m. rodiklius

Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento direktorė, laikinai vykdanti ministerijos kanclerio funkcijas Odeta Vitkūnienė komentare 15min teigia, jog slaugytojams duotas pažadas įvykdytas. Esą slaugytojų darbo užmokesčio siekiamybė buvo susieta ne su einamųjų metų vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU), o su 2017 m. buvusiu VDU.

„2017 m. yra tie metai, kai vyko ministerijos derybos su profesinėmis sąjungomis ir būtent 2017 m. VDU imtas kaip atskaitos taškas. Šios siekiamybės išraiška eurais yra ir formalizuota (šalies mastu slaugytojų bruto VDU turi sudaryti 1625 Eur)“, – aiškina O.Vitkūnienė.

V.Kasiulevičių tokia susitarimo interpretacija glumina. Anot jo, susitarime, kurį medikų profesinės sąjungos su A.Veryga pasirašė 2017-aisiais, neminima, kad algų sumoms bus taikomas „pasenęs“ VDU.

Medikų profsąjungų susitarimas su SAM
Medikų profsąjungų susitarimas su SAM
Medikų profsąjungų susitarimas su SAM
Medikų profsąjungų susitarimas su SAM

„Tame susitarime, kurio tekstą mes išgavome kažkada, nėra pasakyta, kad taikomas 2017 m. VDU. Tos profsąjungos, kurios pasirašė, gal pagal nutylėjimą priima, kad čia taip yra ir nekelia klausimų, nes jos nenori pyktis. <...>. Šiaip faina, tai kodėl 2017-ųjų, o ne 1987 m. VDU?“ – 15min situaciją šaržavo V.Kasiulevičius.

Beje, šis susitarimas SAM puslapyje patalpintas taip, kad dalies teksto nesimatytų.

V.Kasiulevičius pastebi, kad dabar, tvirtindama, kad slaugytojų algos esą jau pasiekė 1,5 prieš trejus metus galiojusio vidurkio, SAM gudrauja, mat skaičiuoja algas su COVID-19 metu mokėtais priedais.

„Kai COVID-19 baigsis, gi viskas tas išnyks, nes dings priedai, bet jie jau tai skaičiuoja kaip atlyginimą. Įskaičiuoja ir Vilniaus savivaldybės papildomai skirtą milijoną kaip savo pasiekimus. Mat jį bala, aš jau nieko nebesakau“, – teigė profesorius.

Komentarai: 23

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu Tik 15min

Aplinka produktyvumui

Video

21:13
29:17
15:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min