Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulinės „spalio revoliucijos“ nuotaikos – ir Vilniuje

Protestas trunka jau 10 dienų
„Scanpix“ nuotr. / Protestai neaplenkė ir Jungtinių Valstijų
Šaltinis: 15min
0
A A

Tunise, Egipte, Graikijoje, Ispanijoje, Izraelyje, Jungtinėse Valstijose ir kitose pasaulio šalyse nusiritusios revoliucijų ir protestų bangos atgarsį rado ir Lietuvoje. Internete sklandantys raginimai spalio 15-ąją visiems pasaulio žmonėms išeiti į gatves ir aikštes bei taikiomis demonstracijomis reikalauti valdžią atiduoti žmonėms buvo išgirsti ir Vilniuje.

„Susitikime aikštėje, pakalbėkime, aptarkime, kas ką galvoja, ir kodėl Lietuvos valdžia ir žiniasklaida taip bijo revoliucijos“ – tokiu raginimu pasitinka tinklalapio http://71354.lt kūrėjai, kviesdami lietuvius šeštadienį 15 val. rinktis Kudirkos aikštėje Vilniuje.

Taikioms demonstracijoms lietuvius įkvėpė internetinis judėjimas „October 15th“ (angl. „Spalio 15-oji“). Jo įkūrėjai tinklalapyje  http://15october.net/ kviečia viso pasaulio gyventojus spalio 15 d. mobilizuotis ir „sukurti tinklus, leisiančius pasaulio žmonėms nuspręsti, koks turi būti pasaulis“.

Reikalauja tikros demokratijos

Judėjimo iniciatoriai save pristato kaip rugsėjo 15–18 d. Barselonoje vykusio „15S hub“ susitikimo dalyvius. Susitikimo, kuriame išryškinti keli svarbiausi išeiti į gatves esą verčiantys veiksniai. Pirmasis jų – griežtos ekonominės priemonės, kurių šalys ėmėsi norėdamos įveikti finansų krizę. „October 15th“ šalininkai teigia, esą šios priemonės veda į autoritarizmą, nedemokratinį valstybės turto valdymą ir didina žmonių nelygybę.

„Mes smerkiame griežtą ekonominę politiką, nes tai tiesioginis išpuolis prieš įvairias Europos valstybių gerovės sistemas ir egzistuojančias socialines teises, kurios buvo išsikovotos ankstesnėse kovose“, – rašoma judėjimo tinklalapyje.

VIDEO: 15 October 2011 - World Revolution - United for Global Change

Judėjimo šalininkai teigia reikalaujantys ekonominės sistemos ir valdymo demokratizacijos. „Tai mums leis sukurti naują ekonominį socialinės gerovės modelį, paremtą dviem aspektais: visiems garantuojamomis bazinėmis pajamomis ir efektyvia bei nemokama prieiga prie socialinių teisių ir ekonominės gerovės (švietimo, sveikatos apsaugos, būsto ir kt.)“, – rašoma minėtame tinklalapyje.

Be kitų savo reikalavimų, „October 15th“ judėjimo rėmėjai teigia siekiantys socialinių, politinių ir pilietinių teisių visiems žmonėms, nepriklausomai, turi jie darbo sutartis ar ne. „Reikalaujame suteikti šias teises visiems migrantams, gyvenantiems Europos valstybėse. Mes visi esame migrantai. Niekas nėra nelegalus migrantas!“ – skelbiama tinklalapyje.

Kaip išeitį dabartinei situacijai minėto judėjimo iniciatoriai siūlo tiesioginę demokratiją. „Privalome pakeisti demokratijos modelius, tiesiogiai dalyvaudami visose politinio, ekonominio ir socialinio gyvenimo srityse. Šiandien egzistuojantis atstovaujamosios demokratijos modelis išsikvėpė. Mums niekas neatstovauja, – skelbiama „October 15th“ tinklalapyje. – Mes patys, o ne diktatoriai, rinkos ar valdžia, dažnai nepaisantys žmonių norų, norime spręsti, kokios bus mūsų šalys. Ir tik atgavę valdžią galėsime ieškoti konkrečių problemų sprendimo būdų, kurie tikriausiai skirsis visose šalyse.“

Kviečia pakilti

Kviesdami viso pasaulio žmones reikalauti tikros demokratijos, „October 15th“ iniciatoriai ragina visus išeiti į gatves ir aikštes taikioms demonstracijoms. „Kviečiame visus kartu išreikšti atsisakymą priimti jų įgyvendinamą politiką, kuri, kaip jie apsimeta, išves mus iš krizės. (...) Atėjo laikas mums susivienyti. Atėjo laikas jiems klausytis. Pasaulio žmonės, pakilkit!“

Judėjimo iniciatoriai savo sujudimo esmę apibūdina dviem teiginiais: „Už valdžios atidavimą žmonėms. Už tiesioginę demokratiją lokaliu ir globaliu mastu; Prieš tuos, kurie sprendžia už mus“.

Kaip įsivaizduoja pasiekti trokštamo pokyčio, judėjimo iniciatoriai tiksliai nepaaiškina. „Jokių reikalavimų, nes jei kokį turėsim, tai bus mūsų silpnoji vieta ir valdžia tuo naudosis. Viena teisė – jokios teisės.“

Vietoj to skirtingų pasaulio valstybių gyventojai raginami kurti „visus mus vienijantį tinklą, leidžiantį mums visiems kartu spręsti, nes tai vienintelis įmanomas būdas padaryti pasaulį tokį, koks jis turi būti“. „Mes suprantame, kad jėgos yra globalios, kad gyvename globalizuotame pasaulyje, todėl mūsų sprendimas taip pat turėtų būti globalus, – rašoma „October 15th“ tinklalapyje. – (...) Turėtume sekti, kas vyksta kitose šalyse ir išėję į gatves organizuoti asamblėjas bei kalbėtis vieni su kitais, spręsti, kaip visa tai pasiekti. Kurkime judėjimus, kuriuose girdimas visų piliečių balsas. Susėskime, kalbėkime ir nuspręskime, kokiame pasaulyje norime gyventi, ir kaip galėtume tai pasiekti.“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min