Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 21, 20:59

Pasieniečių kasdienybė: vienos problemos sumažėjo, prasidėjo kitos

Prieš maždaug metus hibridinė Minsko koordinuojama ataka, kurios metu įrankiais paversti žmonės, bandantys patekti į Lietuvą per sieną su Baltarusija, buvo viena pagrindinių temų viešojoje erdvėje. Tada pasieniečiai šaukėsi pagalbos iš kariuomenės ir kvietė pagreitintu būdu tapti pasieniečiu. Kokia situacija yra dabar? Apie tai pokalbis portalo 15min video laidoje „15/15“ su Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos vadovu Jevgenijumi Amelinu.
Agnė Bilotaitė lankosi Kapčiamiestyje Tik prenumeratoriams
Pasieniečiai prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

– Jevgenijau, pasakykite, kokiomis sąlygomis dabar dirba pasieniečiai.

– Taip, sąlygos iš tikrųjų yra darbingos, jeigu taip galima išsireikšti. Iš principo nuo to, ką mes turėjome praėjusiais metais, padėtis yra pagerėjusi, mes jau nebeturime tokių neteisėtos migracijos mastų, kokie buvo pernai.

Nuotr. iš pasienietis.lt/Jevgenijus Amelinas
Nuotr. iš pasienietis.lt/Jevgenijus Amelinas

Tačiau vis dar nerimą kelia kiekvieną dieną kone po 100 užfiksuotų atvejų, kai migrantai vis dėlto yra neįleidžiami prie žaliosios sienos. Ir, kaip yra pranešama, tai yra dvigubai daugiau negu Latvijoje ir Lenkijoje kartu paėmus. Tai šitie skaičiai kelia šiokį tokį susirūpinimą.

Be to, mastą mūsų darbo lemia tokie veiksniai kaip bevizis režimas Baltarusijos Respublikoje, kuris irgi automatiškai užprogramuoja ir didesnius vykstančiųjų srautus, ir eiles pasienio kontrolės punktuose.

Vėliau dėl sunkėjančios, sakykim taip, finansinės padėties tiesiog aktyvėja akcizinių prekių gabenimas per valstybės sieną. Čia kalba galbūt daugiau ne apie pasienio kontrolės punktus.

Vėlgi paminėtas fizinis barjeras – jis irgi reikalauja mūsų pareigūnų išteklių.

Kartu su fiziniu barjeru dar diegiama ir sienos stebėjimo įranga. Tai irgi reikalauja papildomų pastangų ir darbo.

Yra ir kitos priemonės, kurios nuolat atsiranda. Viena jų – taikoma sustiprinta patikra Rusijos Federacijos piliečių.

– Kitaip tariant, darbo užtenka. Jūs sakote žalioji siena, ką jūs turit mintyje, kai taip sakote, ką tai reiškia?

Čia yra toks mūsų pasienietiškas išsireiškimas apie valstybės sienos liniją. Kalbama ne apie pasienio kontrolės punktus.

– Kalbant apie bevizį tranzitą, Baltarusijos suteiktą, sakote, kad daugėja tų, kurie važiuoja apsipirkti?

Ko gero, čia lemia du veiksniai. Pirmas veiksnys – tai yra apskritai tas faktas, kad galima vykti be vizos. Ta tie žmonės, kurie anksčiau dar dvejodavo, ar čia nenuvažiavus kartais ten kažko galbūt pasižiūrėti, tuo pačiu ir nusipirki kažko, aplankyti, dabar jie nedvejoja. Tai matome iš srautų. Dauguma, vis dėlto, susigundo akcizinėmis prekėmis ir bet kokiomis prekėmis, kurios yra pigesnės.

– Palyginti su vasaros mėnesiais, kaip dabar yra situacija pasikeitusi, ar padaugėjo tokių žmonių?

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min