Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasigrožėti Užgavėnių kaukėmis – į Klaipėdos etnokultūros centrą

Klaipėdos etnokultūros centre bus atodaromos dvi parodos apie Užgavienių kaukes.
Klaipėdos etnokultūros centro nuotr. / Klaipėdos etnokultūros centre bus atodaromos dvi parodos apie Užgavienių kaukes.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vasario 18 d. Klaipėdos etnokultūros centre atidaromos dvi Užgavėnėms skirtos parodos – „Užgavėnių kaukės“ bei „Morė Klaipėdoje“.

Šiemet sukanka 100 metų kaip gimė vienas ryškiausių Vakarų Lietuvos regiono medžio drožėjų – dievdirbys, Užgavėnių kaukių meistras Anicetas Puškorius (1911- 1994).  Šiai sukakčiai paminėti Etnokultūros centro salėje  rengiama Užgavėnių kaukių paroda, kurioje eksponuojamos A.Puškoriaus, jo sūnaus Raimundo Puškoriaus bei kraštiečio tautodailininko Adolfo Viluckio kurtos tradicinės Užgavėnių kaukės.

Tai itin subtilūs drožiniai, reikalavę didelės kantrybės, išmonės ir laiko, menantys senąsias Žemaitijos Užgavėnes. Šiandien medinėms kaukėms suteikiama labiau dekoratyvinė paskirtis, tačiau tradicinėje kultūroje per Užgavėnes būtent medinės drožinėtos ar iš žievės gamintos kaukės buvo populiariausios. Tai patvirtina ir kaukių autoriai A.Viluckis bei R.Puškorius, galintys be perstojo pasakoti apie savo akimis matytas, bei patirtas Užgavėnių persirengėlių linksmybes bei personažų „įvaizdį“.

A.Puškoriaus bei R.Puškoriaus ir A.Viluckio gamintos kaukės lengvutės, drožtos iš kruopščiai parinktos medienos, pritaikytos nešioti, patogios. Nuo sienų dairosi raganos ir raganiai, prekybininkai žydeliai, kanapiniai, lašininiai, daktarai, kipšai, ubagai, čigonai. Vypsančios bedantės burnos, kumpos nosys,  ragai ir nagai negąsdina – kaukės  šypsosi, akį merkia.

Etnokultūros centro pirmame aukšte galima pasigėrėti akimirkomis iš Klaipėdoje vykusių Užgavėnių, į kurias žvelgiama per Morės personažą. Etnokultūros centro archyvo fotografijų paroda „Morė Klaipėdoje“ atskleidžia 1999-2010 m. Užgavėnių švenčių nuotaikas. Nelabos žiemos dvasią įprasminanti Morė, kasmet keitė savo formas, veido bei kūno formas, buvo deginta, skandinta,  į sunaikinimo vietą lydima su dūdų orkestru, vežama sunkvežimiu, nešama stipruolių. Šias akimirkas pavyko užfiksuoti dailininkei Elenai Matulionienei.

Užgavėnėms skirtos parodos „Užgavėnių kaukės“ bei „Morė Klaipėdoje“ Etnokultūros centre veiks iki pat Užgavėnių. Maloniai kviečiame nemokamai apsilankyti.

Parodos „Užgavėnių kaukės“ bei „Morė Klaipėdoje“ Klaipėdos etnokultūros centre atidaromos penktadienį 18 val.
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min