Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 14d. 08:10

Pasijunta Lietuvai nereikalingi

Darbo biržoje teikiamos paslaugos nemokamos, todėl pagalbos pirmiausia derėtų ieškoti būtent čia.
Eriko Ovčarenko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Darbo biržoje

„Peržengus darbo biržos slenkstį bedarbių vargai tik prasideda“, – LŽ teigė ne vienas ką tik darbą praradęs marijampolietis.

Prieš 8 valandą ryto netoli Marijampolės darbo biržos pastato žmonės susibūrę į dvi grupes. Vieni –prie biržos durų, kiti – kitoje V.Valaičio gatvės pusėje. Ten – sava darbo birža, kuriai nereikia jokių popierių: gauni darbo arba ne.

O suktis joms teks vis sparčiau – vien tik praėjusį mėnesį Marijampolėje naujų bedarbių užregistruota daugiau kaip tūkstantis, o nedarbo lygis padidėjo iki 6,8 procento.

Auga kaip ant mielių

Tuo metu prie Marijampolės darbo biržos durų žmonių būrys didėja kas minutę. Netekusiųjų darbo per dieną į specialistus kreipiasi apie pusšimtį ir dauguma jų ateina būtent rytą. Kada kam pavyks patekti į biržos tarpininkių kabinetą, lemia sėkmė. Ne visi sulaukia jos tą pačią dieną, nes įveikti biurokratinius barjerus reikia įgusti.

Pirmiausia biržoje turi gauti priėmimo lapelį, su nurodytu konkrečiu priėmimo laiku. „Kiek suspėjam, tiek ir aptarnaujam“, – nukerta darbo biržos darbuotojos.

O suktis joms teks vis sparčiau – vien tik praėjusį mėnesį Marijampolėje naujų bedarbių užregistruota daugiau kaip tūkstantis, o nedarbo lygis padidėjo iki 6,8 procento. Neabejojama, kad jis gali iškilti net iki rekordinio – 17,3 proc., koks buvo fiksuotas 2002 metų pradžioje, kai į Lietuvą atsirito Rusijos krizės banga.

Vytauto Kuzo krovinių vežimo įmonė, Kazlų Rūdos UAB „Vytelė“, siuvimo fabriko „Dobilas“ Kalvarijos filialas, UAB „Mokana“, „Transforma“, „Airtransus“ – tai toli gražu dar ne visos bankrutavusios ar bankrutuojančios Marijampolės krašto įmonės. Apie numatomus masinius atleidimus iš darbo jau prakalbo ir prekybos tinklų darbuotojai, iš valstybės biudžeto finansuojamų įstaigų skyriai. Marijampolėje darbo netenka jau ne tik darbininkai arba paslaugų sektoriaus darbuotojai, bet ir aukštuosius mokslus baigę aukščiausios kvalifikacijos specialistai.

„Laisvų darbo vietų labai mažai. Daugiausia darbo siūloma pardavimo vadybininkams, tarptautinių krovinių vežimo vairuotojams. Pastariesiems keliami netradiciniai reikalavimai – turėti Rusijos bei kitų Rytų šalių vizas, mokėti kazachų kalbą“, – LŽ pasakojo Marijampolės darbo biržos direktorė Irena Grabauskienė.

Vilčių neturi

Vienoje vežiojimo bendrovėje vairuotoju dirbęs Jonas M. teigė, kad be darbo liko jau beveik nuo metų pradžios. „Dabar jau gaunu bedarbio pašalpą, bet jos vos užtenka susimokėti už paslaugas. O iš ko gyventi? Turėjome sukaupę santaupų, tai jau ir jas pradėjome naudoti. Kitos išeities nėra. Žmona dar dirba, tačiau jos atlyginimo šeimai neužtenka. Yra du vaikai paaugliai. Tiesiog nežinau, ką reikės daryti. Ieško vairuotojų kitos firmos. Buvau nuėjęs į vieną, bet netikau – užsimanė, kad mokėčiau kazachų kalbą. Visiškas absurdas“, – kalbėjo vyras.

Jis neslėpė, kad per šiuos mėnesius bandęs pats užsiimti verslu – suremontavo keletą iš užsienio pargabentų automobilių. Bet niekas nenori jų pirkti. „Investavau į mašinas ne vieną tūkstantį litų ir nežinau, kaip bus. Gal dar kas nors nupirks“, – vylėsi Jonas.

Jis sakė, kad pastaruoju metu vis dažniau aplanko mintis išvažiuoti iš Lietuvos ir laimės ieškoti užsienyje. Mat žmonos brolis dirba Norvegijoje, tad ir jam darbo žadėjo surasti. „Kitos išeities jau nematau. Lietuvoje jaučiuosi nereikalingas“, – neslėpė marijampolietis.

Iš užsienio – pašalpų

Pastaruoju metu dauguma į darbo biržą besikreipiančiųjų – vyrai. Ne vienas kalbintas neslėpė, kad parvažiavo iš užsienio. Kas jau prieš keletą mėnesių, o kas – dabar.

„Dirbau statybose Airijoje. Iki metų pradžios darbo ten dar susirasdavau, bet šiemet jau beveik neįmanoma. Todėl nusprendžiau važiuoti namo. Bandžiau įsidarbinti Marijampolės, Kauno statybų bendrovėse, bet ten tokių kaip aš nereikia. Todėl ir atėjau čia, nes parsivežti pinigai jau baigiasi“, – sakė nenorintis net savo vardo minėti vyriškis.

Kitas pašnekovas teigė tikėjęsis, kad parvažiavus iš užsienio jam bedarbio pašalpa bus skaičiuojama pagal jo ten gautą atlyginimą, bet paaiškėjo, jog kol kas negaus jokios. „Jau vėl kraunuosi lagaminą ir kitą savaitę išvažiuosiu, nes Lietuvoje nematau jokių prošvaisčių“, – sakė jis.

Marijampolės darbo biržos karjeros planavimo skyriaus vedėja Danguolė Bulotienė LŽ teigė, jog neužtenka parsivežti iš užsienio kokius nors popierius apie savo gautą atlyginimą, reikia dar ir toje šalyje, kurioje dirbo, užsiregistruoti bedarbiu. Tik tuomet Lietuvoje atsiranda galimybių gauti nedarbo išmoką. Dažnai kur kas didesnę, nei skiriama dirbusiems čia – ji siekia keletą tūkstančių litų.

„Oficialiai iki šiol tik 3 žmonės pas mus ieškojosi darbo, kurie grįždami į Lietuvą parsivežė visus dokumentus apie jiems užsienio šalyse skirtą bedarbio išmoką“, – sakė D.Bulotienė.

Nuo Einošiaus – pas Keipošių

Marijampolietė Raimonda buvo tarp tų specialistų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, kurie pirmieji pateko į nedarbo mėsmalę jau metų pradžioje.

„Žinojau, kad pagal įstatymus į darbo biržą galiu kreiptis praėjus mėnesiui nuo atleidimo, todėl ten eiti ir neskubėjau. Vis vien nesitikėjau, kad jie man gali ką nors pasiūlyti. Pati bandžiau ieškoti darbo, bet specialistų, baigusių aukštąjį mokslą, nereikia, – pasakojo Raimonda. – Vėliau pasiėmusi iš buvusios darbovietės pažymas apie darbo užmokestį, kitus dokumentus nuėjau į darbo biržą. Man pasisekė, pavyko gana greitai gauti lapelį į priėmimą. Liepė ateiti pirmadienį pasiklausyti įvadinių paskaitų. Nurodytą dieną gal kokius 30 žmonių susodino prie didelio stalo ir pradėjo aiškinti, kad susirinkusieji nesitikėtų, jog darbo birža jiems suras darbą. Biržos darbuotojai esą tik tarpininkai, o ieškoti turime patys. Dar perspėjo, kad reikės atnešti ir daugiau įvairių dokumentų.“

Išklausiusi paskaitą marijampolietė tikėjosi, kad pagaliau pavyks susitikti su darbo biržos tarpininke ir jau galės aptarti, ką darbo birža galėtų pasiūlyti jai, baigusiai universitetą. Bet paaiškėjo, kad išklausyti reikia ne vieną paskaitą. Tik tada Raimondą priėmė biržos tarpininkė. Vos pažvelgusi į moters pateiktus dokumentus, ji pasakė, kad jų per mažai – reikia duomenų, ką Raimonda veikė baigusi vidurinę mokyklą, universitetą ir t. t. Nors marijampolietė ir turėjo nusinešusi senąsias darbo knygeles, tarpininkė tikino, kad vadovaujasi tik tuo, ką rodo kompiuteris, ir pasiūlė nueiti išsiaiškinti į „Sodros“ skyrių.

„Buvau nuėjusi į darbo biržą, bet dar nesiregistravau. Mačiau, kad ten bedarbiai nėra laukiami, todėl ir nenoriu sau gadinti sveikatos vaikščiodama. Bandysiu darbą susirasti pati, gal kaip nors pavyks“, – taip LŽ kalbėjo kita kalbinta universitetinį išsilavinimą turinti marijampolietė.

Žiūri kaip į maldautojus

Įvairiose, net ir valdžios, įstaigose dirbusi Raimonda neslėpė, kad darbo biržoje jaučiasi esanti antrarūšis žmogus. „Nežinau, kiek ir kur būtų reikėję vaikščioti, bet grįžusi namo dar kartą pasiskaičiau įstatymus. Pagal juos turiu teisę į nedarbo išmoką, nes dirbau kur kas daugiau nei trejus pastaruosius metus. Todėl kitą kartą jau nunešiau raštu išdėstytas savo pretenzijas. Tik tada su manimi pradėjo kalbėtis kaip su žmogumi, o ne kokios nors malonės prašytoja. Niekas juk nereikalauja daugiau, nei priklauso pagal įstatymus“, – LŽ teigė pašnekovė.

Ją stebino ne tik požiūris į praradusį darbą žmogų, bet ir tai, kad valdininkams svarbiausia tvarkingai užpildyti popierius, o ne siūlyti konkrečią pagalbą. Toks įspūdis susidarė ir lankantis kitose institucijose.

Mat kiekvieną mėnesį darbo netekęs ir darbo biržoje užsiregistravęs žmogus privalo pats apsilankyti teritorinėje ligonių kasoje. Čia darbuotojos kompiuterinėje duomenų bazėje pasižymi, kad esi vis dar bedarbis ir sveikatos draudimu draudžia valstybė.

„Buvau nuėjusi į darbo biržą, bet dar nesiregistravau. Mačiau, kad ten bedarbiai nėra laukiami, todėl ir nenoriu sau gadinti sveikatos vaikščiodama. Bandysiu darbą susirasti pati, gal kaip nors pavyks“, – taip LŽ kalbėjo kita kalbinta universitetinį išsilavinimą turinti marijampolietė.

„Jie daug ko nežino“

Marijampolės darbo biržos direktorė I.Grabauskienė įsitikinusi, kad jų rengiami seminarai darbą praradusiems žmonėms yra labai reikalingi, nes bedarbiai apie darbo biržą ir jos veiklą nedaug ką žino.

„Tokie informaciniai seminarai yra privalomi visiems visoje Lietuvoje. Ne mes juos išsigalvojome. Mes tiesiog privalome naujai besiregistruojančius žmones supažindinti su jų teisėmis, pareigomis, aiškiname, kokia gali būti nedarbo išmoka, kaip ji apskaičiuojama. Taip pat išaiškiname, kaip bedarbis turi elgtis susirgęs, kad vėliau nekiltų jam kokių nors neaiškumų. Visi įsivaizduoja, kad darbo birža rūpinasi tik laisvų darbo vietų paieška ir įdarbinimu. Bet taip nėra. Mes užsiimame ir bedarbių mokymo, kitomis užimtumo programomis. Apie jas ir pasakojame“, – LŽ aiškino I.Grabauskienė.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ nukovė Madrido „Real“ žvaigždes

Aktualu

Panevėžio rajone prie įklimpusio „Opel“ aptiktas vyras atsisakė tikrintis blaivumą

Verslas

Karalius nukarūnuotas: JAV rinką drebinusio namo kaina sumažinta beveik perpus

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

Aktualu

Dūžta viltys išeiti į laisvę: amnestija bus pritaikyta tik nedaugeliui

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

24sek

Milano „Olimpia“ krizė – po dramatiško finišo krito Vitorijoje

Naujienos

Aktualu

„Čia – estai, čia – rusai“: rinkimų kampanijos plakatas sukėlė skandalą Taline

24sek

N.Wolterso žmonai linkėjimus siuntęs Šaras džiaugėsi pozityviais „Žalgirio“ postūmiais

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

Vardai

„Žmonės 2019“ apdovanojimai: vyriškos ašaros, naujoko sėkmė ir įkvepiančios kalbos

Aktualu

Prezidento rinkimai artėja – R.Žemaitaitis įvardijo naujas galimas pavardes

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

Vardai

Dūzgės neįprastoje aplinkoje: Operos ir baleto teatre įžymybės šventė kartu su metų geriausiais

Kultūra

Įvertino M.Ivaškevičiaus partizanus: vaizduoti ne kaip idealizuoti herojai, o kaip sudėtingos asmenybės

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ nukovė Madrido „Real“ žvaigždes

Aktualu

Panevėžio rajone prie įklimpusio „Opel“ aptiktas vyras atsisakė tikrintis blaivumą

Verslas

Karalius nukarūnuotas: JAV rinką drebinusio namo kaina sumažinta beveik perpus

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

Aktualu

Dūžta viltys išeiti į laisvę: amnestija bus pritaikyta tik nedaugeliui

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

24sek

Milano „Olimpia“ krizė – po dramatiško finišo krito Vitorijoje

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min