2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2018 01 08

Pasikeitė valdžia – sustojo projektas: stringa Vilniaus ligoninės sterilizacinės finansavimas

Dar 2015 m. gegužę nuspręsta, kad Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje bus įrengta regioninė sterilizacinė, kuri aptarnaus ne tik šią ligoninę, bet ir kitas regiono medicinos įstaigas. Tai turėjo būti bandomasis projektas, tačiau jo vykdymas pasikeitus sveikatos apsaugos ministrui įstrigo. Vilniaus savivaldybė pati baigė patalpų remontą, o dabar baiminamasi, kad ir įrangą teks pirkti patiems.
Senoji Vilniaus miesto klinikinės ligoninės sterilizacinė
Senoji Vilniaus miesto klinikinės ligoninės sterilizacinė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tuometė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė 2015 m. gegužės 14 d. pasirašė įsakymą dėl Medicinos prietaisų sterilizavimo ir dezinfekcijos proceso priežiūros sistemos įdiegimo bei sveikatos priežiūros įstaigų sterilizacinių modernizavimo 2016–2025 metų programos patvirtinimo.

Patvirtino bandomąjį projektą

Be kitų dalykų, šioje programoje numatyta, kad „siekiant užtikrinti kokybišką Programos koordinavimą ir optimalų Programos lėšų įsisavinimą, būtų tikslinga įgyvendinti 3 metų (2016–2018 m.) trukmės bandomąjį projektą“. Jo metu Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija būtų parengta kaip įstaiga, nacionaliniu lygiu koordinuojanti medicinos prietaisų sterilizavimo ir dezinfekcijos proceso kokybės užtikrinimą bei atliekanti medicinos prietaisų sterilizavimo ir dezinfekcijos proceso validaciją, bei įkurta ir parengta sertifikavimui pagal nustatyto standarto reikalavimus viena regioninė sterilizacinė VšĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės bazėje.

„Parenkant VšĮ Vilniaus miesto klinikinę ligoninę kaip bandomąją Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) asmens sveikatos priežiūros įstaigą (ASPĮ), atsižvelgta į tai, kad Vilniaus regione yra didelė potencialių sterilizavimo ir dezinfekcijos paslaugų klientų koncentracija, todėl pradinio projekto metu būtų gauta išsami informacija apie didelio kiekio klientų aptarnavimo ir medicinos prietaisų srautų valdymo ypatumus“, – teigta dokumente.

Tad projektą imtasi įgyvendinti – pirmiausia pradėtas patalpų sterilizacinei remontas. Tačiau per šiuos metus nuo įsakymo pasirašymo pasikeitė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė, tad projektas ėmė strigti. Pirmiausia ministerijoje nuspręsta neskirti numatytų daugiau nei 400 tūkst. eurų remontui, o paskui ligoninės ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovams ėmė atrodyti, kad projektas iš viso stabdomas – pinigų sterilizacinės įrangai nebus.

SAM nori nutraukti?

Nors dar pernai tartasi kitaip – miestas įsipareigojo pabaigti remonto darbus, SAM nupirkti apie pusę milijono kainuojančią įrangą. „Švelniai tariant, likome ant ledo, – 15min apie situaciją sakė Vilniaus savivaldybės vicemeras Gintautas Paluckas. – Bendrai investuota jau per milijonas eurų į sutvarkymą, patalpų pritaikymą, ten padaryta viskas, kaip reikia. Kadangi likome ant ledo, tai teks patiems ieškoti pinigų ir įrangai.“

Vicemeras neslėpė nusivylimo – jo teigimu, apie situaciją kalbėta su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, tačiau didelių vilčių tas pokalbis esą nesuteikė.

„Sakė – esant galimybei, – prisiminė G.Paluckas pokalbį su ministru apie lėšas įrangai. – Pernai nebuvo biudžeto perskirstymo, nors sakė, kad gal skirs iš sutaupytų lėšų. Šių metų investiciniame projekte nenumatyta. Vyriausybė, ministerijos turi teisę spręsti, kaip nukreipiamos lėšos, bet kai projektas jau vyksta, kai yra lūkesčių ir įsipareigojimų, tai yra žiauriai nemalonu ir verčia mus keisti planus, nes teks dabar surasti 500 tūkst. eurų įrangai. Tai ieškosim.“

Apie šį projektą su sveikatos apsaugos ministru kalbėtis panoro ir Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis. Jis praeitą savaitę išsiuntė A.Verygai laišką su prašymu susitikti ir toks susitikimas numatytas jau pirmadienį.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Būsimoji naujoji Vilniaus miesto klinikinės ligoninės sterilizacinė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Būsimoji naujoji Vilniaus miesto klinikinės ligoninės sterilizacinė

SAM: bus, bet ne regioninė

Tačiau 15min pateiktame komentare SAM tvirtina, kad projekto nėra atsisakyta, tik jis kiek koreguotas: „Šio projekto nėra atsisakyta ir Medicinos prietaisų sterilizavimo ir dezinfekcijos proceso priežiūros sistemą Vilniaus klinikinei ligoninei tikrai planuojama pirkti. Tačiau praėjusių metų pradžioje peržiūrint Valstybės investicijų programos lėšų paskirstymą 2017–2019 m. ir suplanuotus projektus, SAM Visuomenės sveikatos departamentas įvertino, kad regioninio lygmens sistemą diegti nėra tikslinga (tiek Santaros klinikos, tiek Vilniaus universitetinė ligoninė turi savo sterilizacines, o medicinos įrankius vežti iš kitų rajonų yra neracionalu), todėl nuspręsta šiai gydymo įstaigai įrengti konkrečiai jos poreikius atitinkančią sterilizacinę. Šiuo metu aktyviai ieškoma tam lėšų, įranga greičiausia bus nupirkta jau kitais metais.“

Kokia tai bus suma, SAM nepatikslino.

Vilniaus miesto klinikinei ligoninei sterilizacinė būtina – pasižiūrėjus, kaip atrodo dabartinė įranga, tai akivaizdu net ne specialistams. Kaip sakė vicemeras G.Paluckas, ši įranga stovi nuo aštuntojo dešimtmečio pradžios ir yra tokia, „kur negali įrankių su plastmasiniais ar guminiais galais dėti, nes jie išsilydo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie 15min