Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasiruošimo misijai Afganistane akimirkos: po žygio slidėmis – karių maudynės eketėje (nuotraukos)

Karys lipa iš eketės
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Karys lipa iš eketės
Šaltinis: 15min
0
A A

„Pratimo vykdymą pradėt“, –ramiai komanduoja karininkas. Greta stovintis karys dar sekundę pusantros padvejoja, jo veide galima įžvelgti nedidelį abejonės pėdsaką. Gaižiūnų poligone,netoli Ruklos,spaudžia dešimties laipsnių šaltukas, vos per pusę žingsnio nuo kario teliūškuoja ledinis vanduo. Galiausiai karys pasiryžta, žengia žingsnį į priekį, į viršų pakylą vandens purslai ir žiemiška karine apranga vilkintis vaikinas panyra į lede išpjautą eketę.

Tai tik vienas momentas iš pirmą kartą organizuotų žiemos pratybų misijai Afganistane besirengiantiems kariams. Į karo draskomą šalį jie išvyks tik ateinantį rudenį. Afganistane šie kariai praleis visą ateinančią žiemą.

„Svarbu žinoti, ką ir kaip daryti“

Šių pratybų organizatoriai teigia, kad pratybų tikslas yra supažindinti karius, kaip tinkamai pasiruošti užduočių vykdymui Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės dvyliktosios pamainos (PAG–12) metu ir išlaikyti karių kovingumą žiemos sąlygomis.

Iki šiol šiltuoju metu laiku misiją atliekantys kariai jai ruošdavosi žiemą ir pavasarį. Šaltuoju metų laiku į Afganistaną vykstančių karių pasiruošimas vykdavo vasarą ir rudenį.

„Iš tiesų šiose pratybose įgyti įgūdžiai gali praversti ir spaudžiant šalčiams, ir tvyrant karščiams. Svarbu žinoti, ką, kada ir kaip daryti“, – 15min.lt žurnalistui Gaižiūnų poligone sakė pratybose dalyvaujantys kariai.

Pratybos suskirstytos dviem etapais. Pirmajame kariai supažindinti su teorine dalimi, išklausė paskaitas, kuriose dėmesys buvo kreipiamas į svarbius praktinio pratybų etapo dalykus.

Praktinėje pratybų dalyje kariai suskirstyti į grupes ir su visa žygio ekipuote bei ginklais slidėmis išvyko mokytis išgyvenimo žiemą subtilybių. Tarp jų – ir nakvynė po atviru dangumi spaudžiant šalčiui.

Žygis slidėmis ir nakvynė ant sniego

15min.lt žurnalistui ankstų trečiadienio rytą atvykus pas pratybose dalyvaujančius Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono karius, šie jau buvo pakirdę ir ruošėsi orientavimosi vietovėje su žemėlapiu etapui.

Taip šliuožiant, kojų ir rankų raumenys yra nepaprastai įtempti, negali prarasti budrumo, nes ant kelio sniegą keičia ledas, miško keliukai tai kyla į kalną, tai leidžiasi, vingiuoja į kairę ir dešinę. Kuprinė spaudžia pečius, pusiausvyros išlaikyti ji tikrai nepadeda, verčia atgal.Nakvynė po atviru dangumi šaltą žiemos naktį kariams nepaliko didesnio įspūdžio. Tačiau dviejų dienų žygis slidėmis kai kuriems iš jų buvo tikras išbandymas. Dalis pratybose dalyvaujančių karių iki šiol slidinėjimo nebuvo atradę. „Bet dabar jau beveik jaučiu malonumą šliuoždamas slidėmis per mišką“, – sakė vienas iki šiol neslidinėjęs karys.

„Ankstesniais metais gal ir buvo minčių rengti panašius žygius, tačiau gamtos sąlygos nebūdavo palankios. Sniego slidinėti miške kelerius metus iš eilės būdavo per mažai“, – sako pratybų vadovas vyr. leitenantas Anatolijus Bogomolnikovas.

Pasiėmę žemėlapius, į mišką kariai šį kartą iššliuožė be 20 kg sveriančių kuprinių ant pečių. Pasak pratybų vadovo, kariai turi mokėti perskaityti žemėlapį, susiorientuoti vietovėje, privalo išmokti, kaip pagal specialią metodiką apskaičiuoti vietos, kurioje yra, koordinates.

„Tai išgyvenimo žiemą pratybos. Karius mes ruošiame ekstremalioms sąlygoms. Jie turi žinoti, kaip apskaičiuoti savo jėgas, kad nesukaistų. Jie turi žinoti, kada atsigerti, kada pavalgyti, kada atsisegti drabužius, kada užsisegti, kaip išlikti sausam ir nesušalusiam. Nuo to labai priklauso karių kovingumas žiemos sąlygomis“, – sako vyr. leitenantas A.Bogomolnikovas.

„Tai tik atrodo paprasta...“

Kol kariai bando įminti žemėlapio mįsles, pratybų vadovas su pagalbininkais ruošia ilgą virvę. Ji bus reikalinga kariams tempti. Tai metodas, kai kariai šliuožia slidėmis susikibę už virvės, pririštos prie transporto priemonės. Virvė rišama prie karo sunkvežimio, vyr. leitenantas pirmasis išbando šį transportavimo metodą.

Galiausiai kariai grįžta iš orientavimosi žygio, šiek tiek pailsi ir skirstomi į grupes po aštuonis žmones. Pirmoji grupė dedasi ant pečių sunkias kuprines, kimba į virvę ir sunkvežimis pajuda. Tačiau iš karto priverstas sustoti, nes keli kariai voros gale virsta ant žemės.

Vėliau sunkvežimis bus priverstas dar ne kartą sustoti, du kariai smulkių traumų užduoties nebaigs.

„Šilta, labai šilta, – pusiaukelėje sako vienas karys. – Tik atrodo, kad tai labai paprasta. Taip šliuožiant, kojų ir rankų raumenys yra nepaprastai įtempti, negali prarasti budrumo, nes ant kelio sniegą keičia ledas, miško keliukai tai kyla į kalną, tai leidžiasi, vingiuoja į kairę ir dešinę. Kuprinė spaudžia pečius, pusiausvyros išlaikyti ji tikrai nepadeda, verčia atgal.“

Keturių kilometrų ruožui įveikti kariams prireikė valandos.

Užduotis tik savanoriams

„Ši užduotis grindžiama savanoriškumo principu. Teorinė dalis privaloma visiems, o praktinė užduotis skirta tik savanoriams. Jai pasiryžę kariai su drabužiais turės šokti į eketę, o vėliau privalės pritaikyti per paskaitas gautas žinias, kaip saugiai išlipti iš vandens“, – apie pratybų dalį, kurioje kariai mokosi veiksmų įlūžus ledui, sako A.Bogolmonikovas.

Pratybų vadovas teigia, kad visose pratybose svarbiausia yra dalyvių saugumas. Todėl vykdant šią užduotį karių saugumu buvo ypač rūpinamasi.

Vietoje, kurioje buvo išpjauta eketė, vandens gylis siekia du metrus. Kariai į vandenį šoko apsijuosę saugos virve, pratimo vietoje budėjo karo medikė, kariams buvo paruošta šiltų antklodžių. Išbandyti ledinę eketę panoro maždaug pusė pratybose dalyvavusių karių.

„O ten nėra taip šalta, kaip maniau“, – nustebo vienas iš vandens išlipęs karys.

„Aš juk sakiau, kad taip bus. Lauke – minus dešimt. Vandenyje – plius keturi“, – juokiasi pratybų vadovas.

Nuo pirmadienio iki trečiadienio vykusios pratybos buvo pirmoji PAG–12 pasirengimo misijai Afganistane dalis. Kitas šių mokymų etapas numatytas vasario pradžioje.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min