Dabar populiaru
Publikuota: 2010 rugsėjo 22d. 18:08

Paskaitas už pinigus skaitęs Seimo narys E.Vareikis: ne kiekvienas mokymas yra pedagoginis

Egidijus Vareikis pasakoja apie knygą
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Egidijus Vareikis.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariui Egidijui Vareikiui vėl iškilo grėsmė netekti Seimo nario mandato dėl tos pačios priežasties – bandymo dirbant parlamente užsiimti pedagogine veikla.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) trečiadienį ilgai diskutavusi taip ir nenusprendė, ar E.Vareikio šią vasarą Viešojo administravimo institute vesti seminarai buvo kūrybine, ar pedagoginė veikla. Klausimo svarstyme padaryta pertrauka, kurios metu EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas ir komisijos narys Konstantas Ramelis gilinsis į minėtų paskaitų medžiagą, bandydami nustatyti, ar jas galima laikyti kūriniu, ar tiesiog pedagogine medžiaga. Ši išvada gali lemti E.Vareikio likimą Seime, mat pagal įstatymus Seimo narys negali gauti pinigų iš jokios papildomos veiklos, nebent tai būtų kūrybinė veikla arba darbas ministru ar Vyriausybės vadovu. 

Tai nebe pirmas kartais, kai panašiomis aplinkybėmis E.Vareikis užkliūva Seimo etikos sargams. Pačioje šios Seimo kadencijos pradžioje EPK nustatė, jog jo paskaitos universitete nesuderinamos su parlamentaro veikla. Tuomet politikas atsisakė dėstytojavimo. Tačiau šią vasarą priėmė Viešojo administravimo instituto kvietimą surengti du vienkartinius seminarus ir už juos gavo, kaip trečiadienį buvo paskelbta komisijos posėdyje, beveik tūkstantį litų siekiantį atlygį.

Manė kuriąs kurinį

E.Vareikis posėdyje aiškino sutikęs vesti seminarus tik kai įsitikino, jog jo darbas bus ne pedagoginė, o esą kūrybinė veikla.

„Viešojo administravimo institutas mane kvietė surengti du vienkartinius seminarus ir mano klausimas jiems prieš pasirašant autorinę sutart buvo: ar jūsų įstaiga yra pedagoginė įstaiga? Jie atsakė, kad ne, tai yra kvalifikacijos kėlimo institucija. Aš žinau, kad pedagoginėse įstaigose paskaitų skaityti negalima, nes tai yra užrašyta“, – tvirtino konservatorius. Politikas taip pat aiškino etikos sargams žinojęs, kad vien tik skaityti paskaitų negalįs, todėl su institutu sutaręs, jog sukurs originalų produktą: ne skaitys paskaitą, o paruoš prezentaciją, vėliau surengs seminaro dalyviams pratybas. Anot E.Vareikio, instituto teisininkai užtikrino, jog dėl šių užsiėmimų Seimo nariui problemų nekils.

„Konservatorių frakcija tikrai nenukentėtų, jeigu ponas E.Vareikis prarastų mandatą. Jis rinktas pagal partijų sąrašus, todėl tą pačią ar kitą dieną prisiektų naujas Seimo narys (iš TS–LKD sąrašo – aut. past.), naujų rinkimų nereiktų organizuoti“, – po posėdžio sakė EPK pirminikas A.Salamakinas.„Kvalifikacijos kėlimas irgi yra savotiškas mokymas, bet ne pedagoginis. Ne kiekvienas mokymas yra pedagoginis“, – kalbėjo Seimo narys. Jis pridūrė, kad jaučiasi kaip sportininkas, kuris gaudydamas kamuolį galimai užmynė linijos. „Jam atrodo, kad neužmynė, o teisėjai, t.y. jūs, galite manyti, kad užmynė“, – į EPK narius kreipėsi E.Vareikis. 

Užvirė diskusijos

Komisijos nariai dėl E.Vareikio veiksmų ėmė aršiai diskutuoti. Tačiau iš esmės diskusijų objektas buvo vienas klausimas – ar politiko paskaitos buvo pedagoginė, ar kūrybinė veikla. Kai kuriems komisijos nariams pradėjus įrodinėti, kad paskaitų skaitymas yra kūrybinė veikla, EPK narė medicinos profesorė Vida Marija Čigriejienė juokavo tik šiandien sužinojusi, kad visą gyvenimą užsiėmė kūryba, o ne mokė studentus.

„Supraskite, kad čia yra politikai. Kaip matėte iš diskusijų, išsiskyrė nuomonės: čia yra mano frakcijos narys, ne mano. Nes tai gresia mandato praradimu, nors konservatorių frakcija tikrai nenukentėtų, jeigu ponas E.Vareikis prarastų mandatą. Jis rinktas pagal partijų sąrašus, todėl tą pačią ar kitą dieną prisiektų naujas Seimo narys (iš TS–LKD sąrašo – aut. past.), naujų rinkimų nereiktų organizuoti“, – po posėdžio sakė EPK pirminikas A.Salamakinas.

Lietuva – kūrėjų šalis

„Mane tik stebina pono Vareikio veiksmai. Prieš pusantrų metų prašėme, įspėjome, kalbėjome. Praėjo laikas – ir vėl tas pats. Manau, kad jeigu dabar priimsime per švelnų sprendimą, mano asmenine nuomone, praeis pusė metų, ir vėl bus tas pats“, – kalbėjo A.Salamkinas. Pasak jo, komisijai priėmus sprendimą, kad pedagoginė veikla prilygsta kūrybinei, pusė Seimo narių imsis versti pedagogine veikla, tvirtindami, jog tai – kūryba. EPK pirmininkas priminė, jog Konstitucinis teismas (KT) dar 2004–aisiais paskelbė nutarimą, kad pedagoginė veikla negali būti laikoma kūrybine. Pasak A.Salamakino, iki tol Seimo nariai įsigudrindavo dirbti ne tik universitetuose, bet ir bendrojo lavinimo mokyklose kūno kultūros ar darbų mokytojais.

Kai kurie EPK nariai per posėdį siūlė kreiptis į nepriklausomus ekspertus, kad šie nustatytų, kokia veikla užsiėmė E.Vareikis.

„Nežinau, kokį dabar ekspertą kviesti, nes aš įsivaizduoju, kad politikai paneigs to eksperto nuomonę. Viena pusę palaikantys sakys, kad tas ekspertas gerai parašė, kitą pusę – kad blogai. Ir tas procesas vyks iki begalybės. Aš skaitau KT nutarimą, priimtą prieš 6 metus, dėstymas aukštosiose mokyklose, institutuose ar kitur, yra pedagoginė veikla. Ir niekas man neįrodys, kad tai yra kūryba. Tada visi tie, kurie moko nuo pradinio išsilavinimo mokyklų iki aukštųjų mokyklų, yra kūrėjai. Tada Lietuva yra kūrėjų šalis. Čia šimtai tūkstančių kūrėjų“, – kalbėjo A.Salamakinas.


 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min