TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Paskelbtas dar vienas Lietuvos universitetų reitingas: kuri aukštoji mokykla geriausia?

Vilniaus universitetas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniaus universitetas
Šaltinis: 15min
0
A A

Savaitraštis „Veidas“ 13-ą kartą paskelbė Lietuvos universitetų reitingą. Pirmose jo vietose 2010 metais, kaip ir praėjusiais, puikuojasi tas pats trejetukas: Vilniaus universitetas, Kauno technologijos universitetas ir Mykolo Romerio universitetas. Vertinant privačius universitetus, pirmą vietą užėmė ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, VšĮ VU Tarptautinio verslo mokykla, VšĮ LCC Tarptautinis universitetas.

Savaitraščio reitingas sudarytas analizuojant aštuonis skirtingus kriterijus, susidedančius iš 2–14 dalių. Tarp šių kriterijų – universiteto vykdoma mokslo ir meno veikla; aukščiausi akademinio personalo ir alumnų veiklos įvertinimai; akademinio personalo kvalifikacija; studijų krypčių įvairovė; studijų sąlygos; studentų apklausa; darbo rinka; finansavimo struktūra.

Lyderiai išlieka tie patys

Sudarant minėtą reitingą, universitetai pagal išvardytus kriterijus buvo lyginami tarpusavyje. Todėl, pasak reitingo sudarytojų, nors universitetas pagal tam tikrą kriterijų apskritai gali būti vertinamas gerai, lyginant su kitais universitetais gali atsidurti ne itin aukštoje vietoje.

Prasčiau nei praėjusiais metais 2010 m. įvertintas Vilniaus pedagoginis universitetas. Iš turėtos šeštos pozicijos jis nukrito į dešimtąją. Per tris vietas – iš aštuntos į 11-ą – nukrito ir Kauno medicinos universitetas.
Itin didelių pasikeitimų šiųmečiame universitetų reitinge nėra. Didžiausią šuolį, palyginti su praėjusiais metais, padarė Vilniaus dailės akademija, kuri valstybinių universitetų reitinge šiais metais yra septinta. Priminsime, kad praėjusiais metais buvo 12-a, o 2008 m. – 14-a.  Žymiai geriau šiais metais įvertintas ir Klaipėdos universitetas. Jis atsidūrė devintoje vietoje, nors praėjusiais metais šis universitetas reitinguose užėmė 14-ą, o 2008 m. – 11 vietą.

Prasčiau nei praėjusiais metais 2010 m. įvertintas Vilniaus pedagoginis universitetas. Iš turėtos šeštos pozicijos jis nukrito į dešimtąją. Per tris vietas – iš aštuntos į 11-ą – nukrito ir Kauno medicinos universitetas.

Vertino ir studentai

Šiais metais atliktas ir studentų nuomonės tyrimas, kurio metu apklausta 9 716 studentų. Pagal dešimties balų sistemą jie vertino universitetų studijų patrauklumą pagal dešimt kriterijų: administravimo kokybės, dėstymo kokybės, sąžiningumo, dėstytojų požiūrio į studentus, sutarties sąlygų laikymosi, saviraiškos ir karjeros planavimo galimybių, studijų atitikimo lūkesčiams, bendrabučių būklės ir bendro infrastruktūros pritaikymo studijoms.

„Studentai geriausiais balais pagal didžiąją dalį šių kriterijų įvertino privačius LCC Tarptautinio verslo ir ISM Vadybos ir ekonomikos universitetus bei valstybinius Mykolo Romerio ir Vytauto Didžiojo universitetus. Šių aukštųjų mokyklų bendrieji vertinimo kriterijai svyruoja nuo 8–9,3 balo“, – pirmadienį įvykusioje spaudos konferencijoje teigė Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentas (LSAS) Arūnas Markas.

Pasak jo, prasčiausiai studentų įvertintos Lietuvos muzikos ir teatro bei Vilniaus dailės akademijos. Jų bendri vertinimo vidurkiai sudarė atitinkamai 6 ir 6,2 balo.

Gerų pokyčių neįžvelgia

Geriausiai, kaip teigė A.Markas, visus universitetus studentai vertina pagal studijų sutarčių laikymosi kriterijų. „Bendras universitetų įvertinimas pagal šį kriterijų yra 8,4 balo. Taip pat šiek tiek geriau nei pagal kitus kriterijus yra vertinamas dėstytojų požiūris į studentus. Pagal šį kriterijų universitetai įvertinti 7,8 balo. Prasčiausiai Lietuvos universitetų studentai įvertino bendrabučių būklę ir karjeros bei įsidarbinimo galimybes. Vertinant universitetus pagal šiuos kriterijus jiems skirta 6 ir 6,3 balo“, – teigia LSAS prezidentas.

A.Markas taip pat akcentavo, kad analizuojant studentų apklausos rezultatus didžiausią nerimą kelia studentų įsidarbinamumo baigus studijas klausimas.

„Iš atsakymų paaiškėjo, kad tokių universitetų, kurių absolventai įsidarbina pagal specialybę dažniau nei neįsidarbina apskritai arba įsidarbina ne pagal specialybę, yra tik du – Vilniaus universitetas ir Kauno medicinos universitetas. Visų kitų universitetų neįsidarbinamumo rodikliai yra bent 10 proc. didesni nei įsidarbinamumo“, – sakė A.Markas.

Jis atkreipė dėmesį, kad daugumos aukštųjų mokyklų įvertinimai nekinta keletą metų iš eilės ir tai esą reiškia, jog atitinkamose srityse nėra „jokio progreso arba aktualiausioms studentų problemoms skiriama per mažai dėmesio“, tačiau pabrėžė, kad,  „studentų vertinimu, Lietuvos aukštojo mokslo kokybės pagerėjimas dar nepastebimas“.

Pažėrė kritikos

Studentų vertinimu, Lietuvos aukštojo mokslo kokybės pagerėjimas dar nepastebimas.
Savo ruožtu universitetų reitingų pristatyme dalyvavęs Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas prof. Romualdas Ginevičius negailėjo kritikos sudaryto reitingo metodikai.

„Europos rektorių konferencija (EFK) mano, kad Šanchajaus universitetų reitingavimo metodika (kuria savaitraštis rėmėsi sudarydamas Lietuvos universitetų reitingą – 15min.lt) atnešė neištaisomą žalą pasaulio aukštajam mokslui. Reitingai yra kriterijai. Jeigu mes parinksime netinkamus kriterijus arba orientuotus pagal kažkieno situaciją, jie nuves į šalį ir visai ne ten, kur reikia. Todėl dabar ERK atsisako šio reitingo ir dabar yra skirta apie 2 mln. eurų, kad kelerių metų laikotarpiu ERK Europai pasiūlytų savo universitetų reitingavimo metodiką“, – sakė R.Ginevičius.

Jis pabrėžė, kad dažnai Lietuvos universitetams priekaištaujama, kodėl nė vieno iš jų nėra tarp geriausiųjų pasaulyje. „Bet tai yra kriterijų klausimas. Ten neįvertinama bazė. Jeigu ten yra universitetai, kurių metinis biudžetas lygus viso mūsų aukštojo mokslo metiniam biudžetui, tai turbūt neteisinga reikalauti, kad mūsų universitetai būtų panašaus lygmens, kaip tokie universitetai. Man tai primena situaciją, kai į bokso ringą išleidžia 50  ir 150 kilogramų boksininkus. Ir tam mažajam liepiama bent lygiosiomis kovoti. Tai yra esmės nesuvokimas. Todėl su reitingais reikia elgtis labai atsargiai“, – pabrėžė profesorius ir pažėrė kritikos dar ne vienam kriterijui, pagal kurį buvo sudarytas „Veido“ 2010 m. universitetų reitingas.

Universitetų 14-ukas

Savaitraščio sudarytas Lietuvos universitetų reitingas:

1. Vilniaus universitetas
2. Kauno technologijos universitetas
3. Mykolo Romerio universitetas
4. Vilniaus Gedimino technikos universitetas
5. Vytauto Didžiojo universitetas
6. Lietuvos muzikos ir teatro akademija
7. Vilniaus dailės akademija
8. Šiaulių universitetas
9. Klaipėdos universitetas
10. Vilniaus pedagoginis universitetas
11. Kauno medicinos universitetas
12. Lietuvos žemės ūkio universitetas
13. Lietuvos veterinarijos akademija
14. Lietuvos kūno kultūros akademija

Privačių universitetų reitingas:

1. ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas
2. VšĮ VU Tarptautinio verslo mokykla
3. VšĮ LCC Tarptautinis universitetas
4. VšĮ Verslo ir vadybos akademija
5. Vilniaus verslo teisės akademija
6. Europos humanitarinis universitetas

Po kelių savaičių savaitraštis ketina paskelbti ir Lietuvos kolegijų reitingą. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min