TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paskirtasis generalinis prokuroras nelinkęs daugžodžiauti

Darius Valys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darius Valys
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimas ketvirtadienį slaptu balsavimu pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytai Dariaus Valio kandidatūrai į generalinius prokurorus, tačiau jo portretas kol kas išlieka fragmentiškas. Naujiems potėpiams atsirasti prokuroras nesuteikia progos, itin lakoniškai kalbėdamas ir Seime, ir su žurnalistais.

Parlamento pirmininkė Irena Degutienė po balsavimo linkėjo išlikti savimi, laikytis įstatymų ir nepasiduoti spaudimui. 

„Ačiū už išreikštą pasitikėjimą, sieksiu pateisinti lūkesčius“,  – sužinojęs rezultatus Seimo salėje sakė D.Valys, anksčiau vadovavęs Akmenės rajono prokuratūrai ir teturėjęs vos keletą pavaldinių. Bendraudamas su žurnalistais, jis žadėjo būti nešališkas priimdamas visus sprendimus.  

Prašomas pakomentuoti balsavimą, jis parodė iš tiesų neketinąs politikuoti. Klausimas, kaip reaguoja į tai, kad parlamentarų noru balsavimas dėl jo kandidatūros paverstas slaptu, teatsakė: „Tai politinis sprendimas.“ Apie tai, kodėl gana daug – 54 parlamentarai, balsavo prieš jo kandidatūrą, D.Valys tarė: „Manau, parama pakankama.“

Laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas yra pareiškęs, kad Kauno apygardos vadovas Kęstutis Betingis turėtų atsistatydinti. D.Valys sakė savo nuomonę turėsiąs tik tuomet, kai susipažins su medžiaga, „kuri yra pas generalinį prokurorą ant stalo“. 

Rinksis pavaduotojus 

Pasak D.Valio, atsisėdęs į generalinio prokuroro kėdę pirmiausia rinksis pavaduotojus.  Konkrečių pavardžių prokuroras neįvardijo, sakė svarstąs kandidatūras. Pagrindiniai atrankos kriterijai esą bus „patirtis, kompetencija, atsidavimas tarnybai“. „Esu atviras visiems pasiūlymams, nepaisydamas regiono, iš kur galimas kandidatas, nežiūrėdamas į prokuratūros grandi, kurioje šiuo metu dirba“, – sakė prokuroras ir pridūrė, jog galvoja apie kandidatus ne tik iš Vilniaus. Taip pat tikino nederinęs kandidatūrų su prezidente.  

Esu atviras visiems pasiūlymams, nepaisydamas regiono, iš kur galimas kandidatas, nežiūrėdamas į prokuratūros grandį, kurioje šiuo metu dirba.Kaip vieną pagrindinių savo uždavinių D.Valys įvardijo visuomenės pasitikėjimo teisėsauga grąžinimą. „Prokuratūros atvirumas visuomenei, organizacinė pertvarka, griežtesnis ikiteisminio tyrimo kontroliavimas, efektyvesnis ikiteisminis tyrimas, viešojo intereso gynimas, operatyvinės veiklos kontrolė“,  – priemones, kaip stiprinti pasitikėjimą, vardijo D.Valys.

Aiškindamas, ką turi omenyje kalbėdamas apie atvirumą visuomenei, jis kalbėjo, kad sieks maksimalaus prokuratūros veiklos viešumo strategijos, maksimalaus proceso dalyvių informavimo apie bylos eigą, įsileidimo į teisinį procesą, kad jiems nekiltų abejonių dėl prokurorų objektyvumo.  

Kalbėjo apie reformą 

Tiek Seimo salėje, tiek bendraudamas su žurnalistais D.Valys nedaugžodžiavo – savo mintis dėstė vos kelių žodžių sakiniais, daugiausia vartojo bendras frazes.  

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Valentas Mazuronis „15min“ sakė suprantąs, kad toks lakoniškumas gali būti susijęs su buvimo viešojoje erdvėje trūkumu. Kita vertus, tai nebūtinai yra trūkumas: „Jau geriau, kai mažiau šneka, negu kai daug ir nusišneka.“ 

Parlamentaras pasakojo, jog bendraudama su D.Valiu „tvarkiečių“ frakcija į kai kuriuos klausimus išgirdo atsakymus, į kitus prokuroras dar neturėjo ko atsakyti.  

„Jis iš tikrųjų sudėstė tam tikras savo darbo gaires: skaidrumas, nepriklausomumas ir kiti dalykai. Šiek tiek detaliau išdėstė apie prokuratūrų struktūros reformą, kaip jis įsivaizduoja. Kaip aš supratau, jis yra už funkcijų išgryninimą tarp 3 lygių, kad šiek tiek skirtųsi apylinkės, apygardos ir Generalinė prokuratūra, nes, jo nuomone, dabar Generalinės prokuratūros prokurorai kartais sėdi ir tiria bylas, kurias turėtų tirti apylinkės arba apygardos prokurorai. Tai gal ir logiški šitie dalykai“,  – kalbėjo V.Mazuronis.  

„Pasirodė, kad žmogus pasiryžęs ir tarsi nori dirbti. O ką gali nepabandęs žinoti? Pažiūrėkim. Tegu padirba pusmetį ar dar ilgiau ir bus galima daugiau kalbėti“,  – reziumavo „tvarkietis“. 

A.Kubilius: šviežias gūsis gali duoti gerų rezultatų

„Sveikiname naują generalinį prokurorą ir tikimės, kad jam pasiseks pasiekti pagrindinį tikslą, t. y. atkurti žmonių pasitikėjimą prokuratūros veikla. Nebus tai lengva, bet aš tikiu, kad jam užteks ir ryžto, ir gebėjimo įžvelgti sistemines problemas bei jas spręsti, – po balsavimo dėl D.Valio sakė premjeras Andrius Kubilius ir pridūrė: – Gebėjimai tas pareigas eiti, matyt, pasimatys tiktai jam pradėjus tas pareigas atlikti.“

Ministras pirmininkas sutiko, kad būsimasis generalinis prokuroras kol kas neturi daug patirties šioms pareigoms. Tačiau, anot premjero, „galbūt kaip tik toks šviežias gūsis į sistemą, kuri pati niekaip negali iš vidaus persitvarkyti, duos ir gerų rezultatų“.

37 metų D.Valys yra baigęs Vilniaus universiteto Teisės fakultetą. Nuo 2001 metų gruodžio jis vadovauja Akmenės rajono prokuratūrai. Prieš tai kelerius metus D.Valys ėjo šios prokuratūros prokuroro pareigas, dar anksčiau, prieš tapdamas prokuroru, dirbo Akmenės rajono policijos komisariate tardytoju. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min