Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 11d. 23:53

Paslapčia nufotografavo, o nuotrauka atsidūrė internete: ką turite apie tai žinoti?

Fotografavimas
Fotolia nuotr. / Fotografavimas

Be asmens sutikimo jo atvaizdą galima viešinti trimis atvejais: kai tai susiję su viešuoju interesu, kai fotografuojama viešoje vietoje arba kai fiksuojami teisės pažeidimai ar nusikaltimai, LRT.lt sako advokatė Liudvika Meškauskaitė.

Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė tikina, kad ir viešose vietose žmogus nepraranda savo privatumo, todėl fotografai turėtų gauti leidimą jį fotografuoti. Tokiai nuomonei nepritaria Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius, jo nuomone, renginių metu neįmanoma gauti kiekvieno asmens sutikimo.

Vilniaus universiteto profesorė, advokatė, besispecializuojanti žiniasklaidos teisės ir žmogaus teisių srityje, doc. dr. L.Meškauskaitė išskiria kelis atvejus, kai žmogaus nuotrauka negali būti viešinama.

„Išimčių išimtis, kai žmogaus atvaizdas pateikiamas žeminančiai. Tais atvejais, kai pažeidžiama žmogaus garbė ir orumas, atvaizdo viešinti negalima. Taip yra net ir tada, kai tai susiję su visuomenės interesu ar vaizduojamas viešas žmogus“, – pabrėžia L.Meškauskaitė.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Liudvika Meškauskaitė
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Liudvika Meškauskaitė

Anot advokatės, sąvoka „žeminantis“ yra vertinamojo pobūdžio, todėl nėra tokių taisyklių, kurios tiktų visais atvejais. Kilus teisiniam ginčui įvertinamos visos situacijos, kontekstas ir pažeminimo lygis. Vis dėlto, pasak L.Meškauskaitės, daug kas priklauso nuo moralinių vertybių.

Norint fotografuoti, reikėtų sulaukti žmogaus leidimo

LŽS pirmininkas D.Radzevičius atkreipia dėmesį, kad Civilinio kodekso nuostatose nėra tokių griežtų teiginių, kad būtina gauti kiekvieno žmogaus leidimą publikuoti jo nuotrauką. Anot D. Radzevičiaus, tai būtų ypač sunku padaryti viešų renginių metu.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainius Radzevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Dainius Radzevičius

„Žurnalistai visada stengiasi parodyti renginio mastą, fotografuoja žmones, tikriausiai būtų nelogiška reikalauti kiekvieno kadre esančio žmogaus sutikimo“, – svarsto LŽS pirmininkas.

Anot D.Radzevičiaus, nereikėtų perlenkti lazdos bandant visuomenei įteikti, kad visais atvejais viešose vietose esantys žmonės turėtų reikalauti išimti jų nuotraukas. Jo teigimu, jei nuotrauka nenaudojama reklamos tikslais, nepažeidžiama ir asmens teisė į atvaizdą.

Vis dėlto LŽS pirmininkas sutinka, kad ir viešoje vietoje žmogus neturi teisės fotografuoti, jei kitas aiškiai parodo, kad su tuo nesutinka. D.Radzevičius taip pat pabrėžia, kad reikėtų atskirti viešosios informacijos priemones ir jos skleidėjus nuo kitų žmonių.

„Eiliniai žmonės, kurie nėra žurnalistai, negali tikėtis tokių pat galimybių ir teisių kaip redakcijos. Jei privatus žmogus fotografuoja ar filmuoja kitą privatų žmogų, o vėliau tai viešina, jis turi susitaikyti, kad bus traktuojamas ne kaip žurnalistas, o kaip privatus asmuo“, – pabrėžia D.Radzevičius.

Jis teigia, kad rinkdami informaciją ir fotografuodami žurnalistai tai daro dėl kokio nors viešojo intereso. Eiliniai fotografai nuotraukas viešina dėl kitų tikslų, anot D.Radzevičiaus, dažnai jie įdeda kokį nors komentarą, padaro klaidingas interpretacijas, o toks nuomonės išreiškimas gali būti prilyginamas patyčioms ar kito žeminimui.

Inspektorė G.Ramanauskaitė-Tiumenevienė nepritaria nuomonei, kad žmogus gali būti fotografuojamas viešoje vietoje, bei tikina, kad ir čia jis nepraranda savo privatumo. Anot G.Ramanauskaitės-Tiumenevienės, žmogus turėtų matyti, kad yra fotografuojamas, jam taip pat turėtų būti sudarytos sąlygos išreikšti savo valią, ar jis tam neprieštarauja.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė

„Visuomenės informavimo įstatymo 14 straipsnis skelbia, kad informaciją apie privatų gyvenimą galima skelbti tik tada, jei žmogus sutinka“, – primena inspektorė.

G. Ramanauskaitės-Tiumenevienės teigimu, tokios sąlygos turėtų būti sudarytos ir viešuose renginiuose – organizatoriai turėtų įspėti dalyvius, kad jie bus filmuojami ar fotografuojami. Jos teigimu, tai reikėtų padaryti parduodant bilietus arba prie įėjimo į renginį.

Pasak inspektorės, jei paviešinta nuotrauka arba komentaras yra žeminančio pobūdžio, tai yra akivaizdus ne tik privatumo, bet galbūt ir Civilinio kodekso ar Visuomenės informavimo įstatymo pažeidimas.

Inspektorė: įstatymai galioja ir socialiniams tinklams

Advokatė L.Meškauskaitė pabrėžia, kad svarbu atskirti viešas ir privačias erdves. Vis dėlto ji aiškina, kad tam tikrais atvejais ir vieša vieta gali būti traktuojama kaip privati.

„Nors kapinės – vieša vieta, tačiau čia žmogus turi teisėtą ir pagrįstą lūkestį būti su savo sielvartu, norėti, kad jo emocinė būklė būtų gerbiama. Aukščiausiasis Teismas nagrinėjo bylą, joje laidotuvių procesijoje padaryta nuotrauka buvo pripažinta kaip pažeidžianti privatumą“, – kalba L.Meškauskaitė.

Nors socialiniai tinklai – dar naujovė, tačiau, advokatės teigimu, tie patys teisės aktai turėtų galioti ir ten. Anot jos, socialiniuose tinkluose žmonės patys apsibrėžia viešumo ribas, nusprendžia, su kuo dalijasi savo nuotraukomis ir kita informacija: „Nuotraukos įkėlimas nereiškia, kad ją atiduodi visam pasauliui ir visi gali ja naudotis.“

Pasak advokatės, fotografas neprivalo ištrinti kito žmogaus nuotraukos iš savo socialinio tinklo paskyros net jei šis to paprašo. Tačiau, teigia ji, tai padaryti būtų žmogiška.

„Paprasta žmogiška taisyklė – nereikėtų elgtis taip, kaip nenorėtum, kad kitas elgtųsi su tavimi. Tai paprasta, bet teisinga, todėl vadovaudamasis moralės normomis jis turėtų įsiklausyti į kito norą“, – aiškina L.Meškauskaitė.

Inspektorės G.Ramanauskaitės-Tiumenevienės teigimu, privatumo apsauga turi veikti ne tik profesionalioje žiniasklaidoje, bet ir socialinių tinklų paskyrose. Dėl to jos manymu žmogus turi teisę kreiptis į socialinio tinklo paskyros valdytoją ir reikalauti, kad jo nuotrauka būtų pašalinta.

„Socialiniams tinklams taip pat galioja ir Visuomenės informavimo įstatymas, ir Nepilnamečių apsaugos įstatymas. Problema ta, kad socialinių tinklų valdytojai neidentifikuoja savęs kaip viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų bei įsivaizduoja, kad socialiniuose tinkluose galima skelbti bet ką. Taip nėra. Įstatymai taikomi ir socialinei erdvei“, – pabrėžia G. Ramanauskaitė-Tiumenevienė.

L.Meškauskaitė kalba, kad asmens teisė į privatumą Lietuvoje yra gana nauja sritis, tačiau ji džiaugiasi, kad ši teisė sparčiai vystosi ir daugiau žmonių tuo domisi. Advokatė mano, kad tokiam progresui įtakos padarė šiais metais įvykusi asmens duomenų apsaugos reforma.

G.Ramanauskaitė-Tiumenevienė primena, kad pamatęs, jog jo nuotrauka kur nors publikuota be jo sutikimo, pilnametis asmuo turi pats kreiptis į Žurnalistų etikos inspektorių arba teismą. Savo iniciatyva inspekcija dėl garbės ir orumo pažeidimo tyrimų imtis negali.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prie kalėdinės mugės vietos Strasbūre aidėjo šūviai: daugėja aukų, užpuolikas laisvėje

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Aktualu

Strasbūre esantys lietuviai: šventinė nuotaika dingo – sėdime restorane, uždarytomis langinėmis, ir laukiam

N-18 Aktualu

Lietuvės žinutė mamai prieš kraupų nužudymą Anglijoje: dukra prašė jos neieškoti

Interviu Aktualu

T.Berezovecas: „Rusijos žvalgyboje gali dirbti idiotai, bet jie vis tiek sugeba žudyti“

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

Vardai

4 vaikų mama Sophie Guidolin leidžia sau šokoladą ir mėsainius: tobulą figūrą išlaiko vienas triukas

24sek

Europos taurės išbandymas Turine: „Fiat“ – „Rytas“

Gazas

Kaip laikyti rankas ant vairo, kad nereikėtų jų gipsuoti ar amputuoti?

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

24sek

Keistas posūkis – LKL žaidęs S.Butterfieldas metė krepšinį, kad įgyvendintų svajonę

Gyvenimas

JAV vyksta naujo kontraceptinio gelio vyrams bandymai

24sek

Jonas Mačiulis su klubu pratęsė įspūdingą pergalių seriją

Naujienos

15min iš Berlyno Sportas

A.Šerkšnienę finale pralinksmino pranešėjas: „Ten ne mano pavardė buvo“

Aktualu

Du girtuoklius kliudęs BMW Šiauliuose iš įvykio vietos spruko, bet paskui grįžo

Gyvenimas

Havajuose gyvenanti rašytoja V.Rykštaitė: apie aklą meilę, vietinių keistenybes ir mitinį rojų

Aktualu

Uosto verslas tampa nešvarių priešrinkiminių žaidimų įkaitu

Aktualu

Liūtis nutraukė vakaro pramogas pajūryje: koncertai trumpam liko be klausytojų

Vardai

Tuen Simonas Phamas pristatė mylimąją: modelis užkariavo panevėžietės Akvilės Liepaitės širdį

Pasaulis kišenėje

Everesto kalnas virsta tiksinčia fekalijų bomba: ką daryti su 14 tonų išmatų?

Gazas

Po šeštadienio liūties Vilnius vėl skendo, kai kurios gatvės buvo nepravažiuojamos

Gyvenimas

Stilistė pataria: kas padeda vizualiai sumažinti ir padidinti krūtinę?

Pasaulis kišenėje

Po JAV keliaujantis Rokas dar nėra mokėjęs už nakvynę

Gazas

Pasibaigus lietui apdovanoti „Autoplius.lt Fast Lap“ RACE čempionato greičiausi

Mokslas.IT

Socialiniai tinklai liūdina, sukelia pavydą ir gali pabloginti net fizinę savijautą

Gazas

„Autoplius.lt Fast Lap“ naktinės lenktynės – stipriai apgadintas Tauro Tunylos komandos automobilis

Aktualu

Kelyje iš Vilniaus į Švenčionis kaktomuša susitrenkė du lengvieji automobiliai – yra sužeistų

Interviu Vardai

Jokūbo Bareikio 13-metė dukra filme gavo pagrindinį vaidmenį: „Barborai tai ne tik nuotykis“

Aktualu

Popiežius Pranciškus praeityje: chemikas, kurio noro stoti į seminariją nepalaikė mama

Vardai

Scenos išsišokėliai „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ šokdino Kauną ir jo svečius

Aktualu

Partizanų istorijos išsaugojimas erzina Kremlių

Sportas

Europos čempionato finale bėgikė A.Šerkšnienė atsiliko nuo lyderių

Kultūra

Neįtikėtina vieta Lietuvoje: į pogrindžio spaustuvę veda slaptas įėjimas

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min