Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 vasario 16d. 13:43 , Atnaujinta: 2013 vasario 16d. 15:41

Eisenoje Kaune konfliktų neišvengta, nacių medžiotojas Efraimas Zuroffas ją pavadino fašistine

Vasario 16-osios eitynės Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Vasario 16-osios eitynės Kaune
Nepanorę prisijungti prie Kauno mieste vykstančių vasario 16-ajai paminėti skirtų renginių, Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos (LTJS) nariai ir jiems prijaučiantys save patriotais vadinantys žmonės rinkosi Ramybės parke. Jie surengė tradicinę savo eiseną Lietuvos nepriklausomybės paskelbimui paminėti. Kiek mažiau nei tūkstantis žmonių nuo parko per Laisvės alėją žygiavo į Rotušės aikštę.

Ramybės parke ir miesto centre sutelktos gausios policijos ir viešojo saugumo tarnybų pajėgos. Taip siekiama išvengti galimų neramumų. LTJS Kauno skyriaus vadovai tikina siekiantys išvengti bet kokių neramumų, sutinkantys geranoriškai bendradarbiauti su policija.

„Šiais globalizacijos, socialinės atskirties ir visuomenės degradacijos laikais tautinėms idėjoms lieka vis mažiau vietos. Politikai aktyviai užsiima nutautinimo ir iškrypėlių propaganda, o taikius tautinius judėjimus engia, skleidžia apie juos melagingą informaciją. Kiekvienas gali nebaudžiamas niekinti mūsų valstybės simbolius, o iš patriotiškai nusiteikusių žmonių, norinčių pagerbti tautos didvyrius, bandoma atimti teisę laisvai žygiuoti miestų gatvėmis“, – skelbiama  LTJS kvietime prisijungti prie jų organizuojamos prieštaringai vertinamos eisenos.

Papildyta 14.10 val.: Dovidas Katzas: „Čia susirinkusieji yra naciai“

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Dovydas Kacas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Dovydas Kacas

Vasario 16-osios eitynes Kaune stebėjo profesorius Dovidas Katzas.

„Vasario 16-oji – labai graži šventė, tačiau labai gaila, kad naciams ir fašistams leidžiama užimti miesto centrą šią dieną. Tai – neapykantos kupinos šiukšlės. Kodėl manau, kad čia susirinkusieji yra naciai? Nes prieš keletą metų jie rinkdavosi ir žygiuodavo pasikabinę plakatus su užrašais „Juden raus“ („Žydai lauk“), dainuodavo dainas „Vienas, du, trys su puse, graži Lietuva be rusų“.

Norėdami formaliai nepažeisti įstatymų, jie pakeitė šituos šūkiu į „Lietuva lietuviams“. Tai reiškia, kad jei nesi visiškai grynas lietuvis, tu nepriklausai šiai šaliai. Tai modernus, gudrus nacizmo, arijų ideologijos įvilkimas į naujus rūbus. Lietuvos vyriausybės turėtų būti prie tokias eitynes“, – D.Katzas.

Konfliktų neišvengta

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vasario 16-osios eitynės Kaune
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vasario 16-osios eitynės Kaune

Papildyta 14.34 val.: Nors planuota, kad eitynės prasidės 14 val., eisena pajudėjo tik apie 14.24 val., nes vienas iš joms nepritariančių stebėtojų atsistojo prieš eiseną ir neleido žmonės judėti. Pusamžis vyras, kurį lydėjo kelios merginos, laikė plakatą su užrašu: „Grėsmė ne Rytuose ar Vakaruose – grėsmė patriotizme ir jį globojančioje valstybėje. Eitynėms pajudėjus, merginos išskleidė plakatą „Pilieti, ar pritari fašistinėms eitynėms?“.

Policija vyrą sulaikė ir neleido trukdyti eiti susirinkusiems eitynių dalyviams. Su eitynėms prieštaraujančiu piliečiu bandė griežtai pakalbėti Seimo narys Algirdas Patackas, tačiau buvo apšauktas moterų mušeika.

Eisenoje dalyjaujantis jaunimas, kaip ir buvo galima tikėtis, skandavo „Lietuva lietuviams“, „Didžiuokis ir apgink savo lietuvybę“. Nors sulaukė ir pritariančių, ir smekiančių praeivių replikų, eitynių dalyviai vienas kitą ramino ir stengėsi visais įmanomais būdais išvengti konfliktų. Skirtingais vertinimais, eisenoje dalyvavo iki tūkstančio žmonių.

Papildyta 15.41 val.: Efraimas Zuroffas: „Šie jaunuoliai propaguoja fašistinę ideologiją“

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Efraimas Zuroffas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Efraimas Zuroffas

Eisenos gale ėjęs S.Wiesenthalio centro Izraelio skyriaus vadovas Efraimas Zuroffas, save vadinantis paskutiniuoju nacių medžiotoju, neslėpė pasipiktinimo patriotinio jaunimo renginiu.

„Ką manau apie šias eitynes? Manau, kad tai yra nepriimtinas būdas švęsti šalies nepriklausomybę. Šie jaunuoliai propaguoja fašistinę ideologiją, tokią, kaip per Antrąjį pasaulinį karą“, – sakė E.Zuroffas.

Pasikalbėti su E.Zuroffu norėjo ir tarptautinės naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistai. Eitynės nušvietė ir Rusijos korespondentai.

15min.lt primena, kad Vilniuje LTJS surengti eitynes Gedimino prospekte kovo 11-ąją neleista.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vasario 16-osios eitynės Kaune
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vasario 16-osios eitynės Kaune

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

01:21:38
24:31
02:39

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min