Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Patvirtintas kompensuojamųjų vaistų kainynas

Vaistai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Vaistai
Šaltinis: BNS
0
A A

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys ketvirtadienį pasirašė pagal naujus principus ir metodiką parengtą 2010 metų kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną.

Trečiadienį ministerija iš opozicijos ir Gydytojų sąjungos sulaukė kritikos, kad kainynas nebuvo pasirašytas praėjus daugiau nei pusei metų.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), svarbiausia kainyno naujovė – kompensuojama ne pagal vaisto gamintojo prekės pavadinimą, o pagal konkrečiame preparate esančią veikliąją medžiagą.

„Kainyno sudarymo metodika leidžia taupyti ir valstybės, ir gyventojų pinigus, skiriamus vaistams. Kadangi kai kurių vaistų gamintojų atstovai kategoriškai nesutiko mažinti vaistų kainų, sveikatos apsaugos ministras R.Šukys dėl tokios jų elgsenos kreipsis į užsienyje esančių motininių vaistų kompanijų vadovus“, – teigiama pranešime.

Kadangi kainynas įsigalioja po mėnesio nuo jo pasirašymo, Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašų tikslinimo bei Derybų dėl vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainų komisijos Sveikatos apsaugos ministro yra įpareigotos pakartotinai įvertinti atskirus vaistinius preparatus, priemokos už kuriuos žymiai padidėja ir esant reikalui papildomai derėtis bei priimti sprendimus dėl atskirų į kainyną įtrauktų vaistų kainų ir priemokų už juos sumažinimo.  

Anot SAM, šis kainynas sunkmečio sąlygomis, sumažėjus finansavimui, leistų ne tik taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas, bet ir suteiktų galimybę gyventojams už vaistus mokėti mažiau.

„Konkrečiai rengiant kainyną, vaistų tiekėjus reikėjo priversti realiai konkuruoti bei mažinti vaistų kainas, taip pat rasti priemonių ir būdų, kaip taupant valstybės lėšas mechaniškai neperkelti išlaidų naštos ant vartotojų pečių, pastariesiems didinant priemokas už vaistus. Atrodo, kad tokius, rimtus iššūkius, rengiant kainyną, iš esmės pavyko įgyvendinti“, – teigia R.Šukys.

Naujajame 2010 metų kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne iš viso yra 1833 prekinių pavadinimų vaistiniai preparatai, iš jų 167 – nauji.

Kainyne sumažėjus 1084 vaistų bazinėms kainoms, Privalomasis sveikatos draudimo fondas per metus turėtų sutaupyti per 70 mln. litų, arba apie 190 tūkst. litų kasdien.

Anot SAM, gyventojai vaistų atpigimą turėtų pajusti dėl to, kad kainyne sumažėjo 604 vaistinių preparatų deklaruotos kainos (nuo 1 cnt. iki 968 litų).

„Atsižvelgiant į bendrą vaistų kainų mažėjimą, priemokos už vaistus gyventojams taip pat turėtų mažėti. Be abejo, konkretus priemokų dydis labai priklausys nuo to, ar gyventojai pasinaudos galimybe rinktis ir pirkti pasiūlytus naujus pigesnius kompensuojamuosius vaistus. Pagal ligšiolines vaistų pirkimo tendencijas pacientai priemokoms per metus sumokėdavo apie 130 mln. litų. Jeigu pacientai iš naujojo kainyno rinktųsi pigesnius vaistus, per metus jie galėtų sutaupyti per 80 mln. litų“, – teigia R.Šukys.

Gyventojų priemokų dydis priklausys ir nuo to, ar vaistų gamintojai laikysis svarstant kainyną duotų įsipareigojimų – nuolaidų pavidalu dengti dalį ypač brangių vaistų priemokų gyventojams.

SAM tikina, kad 1 049 vaistinių preparatų kainos išliko tokios pat kaip 2009 metų kainyne, nes nemažai vaistų gamintojų atstovų nesutiko deklaruoti mažesnių vaistų kainų. SAM, siekdama, kad gyventojams drastiškai neišaugtų priemokos už vaistus, buvo „priversta“ kai kuriems vaistiniams preparatams laikinai taikyti išlygas.

„Kai kurie vaistų gamintojų atstovai derybose buvo nepalenkiami ir kategoriški, todėl kainyne yra vaistinių preparatų, už kuriuos priemokos gyventojams išaugs. Reaguodamas į tai, artimiausiu metu tiesiogiai kreipsiuosi į užsienyje esančių motininių šių kompanijų vadovus, atkreipdamas dėmesį į jų atstovų Lietuvoje elgseną bei primygtinai prašydamas įvertinti ir peržiūrėti užsienio gamintojų Lietuvoje vykdomą vaistų kainų politiką, atsižvelgiant į sunkmečio sąlygomis sumažėjusias galimybes gyventojams įsigyti jiems reikalingų vaistų“, – teigia R.Šukys.

Išleidus naująjį kainyną, iš esmės pasikeis daugelio vaistinių preparatų kainos ir priemokos už juos. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Vaistai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min