TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Paveldosaugininkai prašys prokurorų, kad Laisvės alėjos „stiklainis“ būtų nugriautas

Pastato Laisvės alėjos rekonstrukciją nagrinėjanti komisija jau dabar atskleidė kai kurių tarnautojų klaidas. Tačiau verdiktas bus priimtas tik balandį.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Garsusis Laisvės alėjos „stiklainis"
Šaltinis: 15min
0
A A

Kultūros paveldo departamentas (KPD) kitą savaitę kreipsis į prokurorus, kad būtų nugriautas Laisvės alėjos vaizdą darkantis ant XIX amžiaus pastato išdygęs stiklinis antstatas. Paveldosaugininkus nustebino Kultūros ministerijos pozicija, kad skandalą sukėlusio antstato griauti nereikia, jį reikia tik pataisyti. „Stiklainio“ statytojai teigia, kad KPD veiksmai kirs per valstybės kišenę.

KPD kreipsis į prokurorus prašydamas apginti viešąjį interesą ir kreiptis į teismą dėl detaliojo plano ir statybų leidimo naikinimo. „Panaikinus detalųjį planą, bus užkirstas kelias panašiems atvejams“, – antradienį sakė KPD direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis.

Kauno Laisvės alėjoje 90 numeriu pažymėto mūrinio dviaukščio šlaitinis stogas buvo nugriautas prieš daugiau kaip metus. Vietoje jo išdygo du papildomi aukštai, kurie buvo padengti tamsiu stiklu. Kauniečių „stiklainiu“ pramintame antstate planuota įrengti turistinės klasės viešbutį, kuris iš dalies buvo pastatytas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos. KPD direktorės Dianos Varnaitės sudaryta komisija pastato rekonstrukcijos aplinkybes tyrė nuo vasario.

„Kauno Naujamiestis paskelbtas valstybės saugomu objektu. Reikia jį apsaugoti, o ne sunaudoti dabar, tenkinant savininko interesą siekti pelno. Reikia jį išsaugoti ateities kartoms“, – pabrėžė A.Degutis.

Komisija yra nusprendusi, kad skandalą sukėlęs antstatas turi būti nugriautas, nes leidus rekonstruoti pastatą buvo pažeista valstybės saugomos vietovės vertingoji savybė. „Turi būti atstatytas pastatas toks, koks jis ir buvo – su frontonu ir šlaitiniu stogu“, – pabrėžė A.Degutis.

Komisija pasiūlė, kad būtų įvertinti KPD Kauno padalinio darbuotojai, derinę projekto dokumentus. Kaltus įvertinti komisija siūlo ir Kauno miesto savivaldybei. KPD siūlo atestacinėms komisijoms  įvertinti sąlygas antstatui atsirasti sudariusių ekspertų ir projektuotojų kvalifikaciją. Įdomu yra tai, kad Kultūros ministerija siūlo ekspertų neliesti, esą pakaks įvertinti tik projektuotojus.

KPD direktorės pavaduotojas tikino, kad jį itin nustebino sušvelnėjusi Kultūros ministerijos pozicija Jis teigė anksčiau girdėjęs kritiškus kultūros ministro Arūno Gelūno pasisakymus apie „stiklainį“, tuo tarpu komisijoje dirbusi ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyresnioji specialistė Rugilė Balkaitė komisijos išvadoms pateikė atskirąją nuomonę, esą nereiktų skubėti griauti „stiklainio“. „Nesant atsakingų asmenų, neaišku, kas atlygins nuostolius už nugriautą pastatą statytojui, kuris turi reikalingus leidimus. Todėl galutiniame rezultate gali nukentėti valstybės biudžetas“, – teigiama atskirojoje nuomonėje.

„Tokia pozicija mums nesuprantama. R.Balkaitė sako, kad pastato savininkui reikia duoti mėnesį, kad šis pateiktų pasiūlymus, kaip pagražinti pastatą. Mes manome, kad „stiklainio“ nepagražinsi. Kauno miesto savivaldybė apie antstato griovimą apskritai jokios nuomonės nepateikė. Mes spėjame, kad kadangi savivaldybės atstovai dėjo parašus, jie už griovimą greičiausiai nepasisako“, – teigė A.Degutis.

Paklaustas, kada „stiklainis“ galėtų būti nugriautas, paveldosaugininkas tikino, jog tai priklausys nuo savininko geros valios. „Kuo ilgiau jis stovės, tuo labiau Lietuvos paveldosaugos sistema bus linksniuojama. Turėsime pasauliui aiškintis, ką mes išdarinėjame su paveldu. Net turistai, praeidami pro jį, bado pirštais. Tai reikėtų padaryti kuo greičiau“, – pabrėžė jis.

Statytojas siūlo antstatą taisyti

Vienas iš rekonstruojamą pastatą valdančios bendrovės „Eigulių Topolis“ akcininkų Rimantas Meška 15min.lt teigė, jog jį glumina tai, kad biudžetinėje įstaigoje durbantis A.Degutis esą neišmano įstatymų. „Mes turime visis leidumus, suderinimus su paveldosaugininkais. Kur jie buvo tada, kai buvo išduoti leidimai? Kodėl jie nesukontroliavo savo pavaldinių Kaune? Ar jie iš Marso dabar nusileido?“, – klausė jis.

R.Meška atkreipė dėmesį, kad dėl KPD veiksmų, nuostolio galiausiai turės valstybės biudžetas. „A.Degutis ketina švaistyti valstybės pinigus, juk pagal teisę, valstybė turės atlyginti statytojams žalą. Jeigu eitų kalba apie asmenines A.Degučio lėšas, jis ko gero greitai „užtrauktų rankinį“ šiam klausimui“, – samprotavo verslininkas.

Jis atkreipė dėmesį, kad KPD darbo grupės išvadas pasirašė tik departamento vadovybei pavaldūs komisijos nariai. R.Meška pridūrė, kad yra ne kartą siūlęs diskutuoti dėl stiklinio antstato pataisymo. „Amoralu jį vertinti dar nebaigtą, bet mes pasiruošę diskutuoti įvairius variantus ir daryti pataisymus, bet kai bus kreiptasi į prokurorus, mes to nebesiūlysime“, – pabrėžė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min