Dabar populiaru
Publikuota: 2012 kovo 21d. 14:14

Paveldosaugininkai Tytuvėnų piligrimų centrą skundžia teismui

Po gaisro
Rolando Žalgevičiaus nuotr. / Po gaisro

Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių teritorinis padalinys šią savaitę apskundė teismui Tytuvėnų piligrimų centrą, pagal panaudos sutartį valdantį gaisro nuniokotą Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblį.

Kaip BNS sakė KPD atstovė Jolanta Miškinytė, paveldosaugininkai centrą skundžia dėl jų reikalavimų nevykdymo ir nesulaukdami informacijos apie vienuolyne buvusiame neformaliame muziejuje sudegusias neįkainojamas kultūros vertybes.

„Surašytas protokolas pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso nuostatas, kai patraukiama atsakomybėn už atsakingos institucijos reikalavimų nevykdymą“, – BNS sakė departamento atstovė.

Anot KPD, vienuolyne veikęs Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus nebuvo įregistruotas, neturėjo privalomų sąlygų eksponuoti neįkainojamos vertės liturginius reikmenis.

Pasak jos, departamento vadovybė ne kartą prašė Tytuvėnų piligrimų centro pateikti jo patikėjimo ar nuosavybės teise valdomų kilnojamų kultūros vertybių, eksponuotų sudegusiame muziejuje, sąrašą, taip pat paaiškinti, kokiomis aplinkybėmis, kada ir kokiems asmenims dalyvaujant šios vertybės centrui buvo perduotos. Tačiau Piligrimų centras jokios informacijos nesuteikė.

„Bendravimas toks labai sudėtingas, nes Piligrimų centras nereaguoja į raštus, specialistai kiek nurodymų teikė, jie labai vangiai vykdomi“, – sakė J.Miškinytė.

Anot KPD, vienuolyne veikęs Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus nebuvo įregistruotas, neturėjo privalomų sąlygų eksponuoti neįkainojamos vertės liturginius reikmenis. Tarp jo darbuotojų nebuvo profesionalių muziejininkų. Kultūros vertybių registre įrašyti išskirtinės vertės auksakalystės dirbiniai čia buvo atvežti neinformavus apie tai departamento, nors tai yra privaloma įstatymiškai.

„Susidaro įspūdis, kad už gaisre supleškėjusį Šiaulių vyskupijos bažnytinio meno muziejų atsakingi darbuotojai nesusipažinę (...) su Muziejų įstatymu“, – teigia KPD.

Nuo praėjusios savaitės Tytuvėnuose dirba grupė archeologų, kurie tiria gaisravietę bažnyčios iš vienuolyno ansamblyje. J.Miškinytės teigimu, archeologų išvados padės ir po gaisro pradėtam ikiteisminiam tyrimui.

Per Tytuvėnų Šv. mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje sausio 26 dieną kilusį gaisrą išdegė apie 1 tūkst. kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apdegė ir apanglėjo bažnyčios medžio stogo konstrukcijos, sudegė dalis sakralinio meno muziejuje eksponuotų liturginių reikmenų, gesinant gaisrą nuo vandens nukentėjo vienuolyno pirmojo aukšto freskos.

Kaip skelbta žiniasklaidoje, gaisras sunaikino retus auksakalių dirbinius – gotikines taures, kryžiaus formų monstrancijas, relikvijorius, komunines. XVI–XIX amžiaus sidabrinės ir auksinės vertybės buvo puoštos brangakmeniais, jų vertė skaičiuojama milijonais. Po gaisro pasigesta 60 kultūros vertybių, iš kurių 24 įtrauktos į Kultūros vertybių registrą. Sudegę eksponatai nebuvo apdrausti.

XVII-XVIII amžiais pastatytas Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblis vertintas kaip unikalus architektūros paminklas, labai mažai pakitęs nuo pastatymo laikų, vienas geriausiai išlikusių baroko epochos paminklų Lietuvoje ir Šiaurės Europoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min