Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Paviršutiniškas statybos inžinierių požiūris į teisines žinias – rimtas pavojus

Statybų pradžios renginys
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Statybų pradžia
Šaltinis: 15min
0
A A

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Statybos įstatymu visiems statybos inžinieriams, kurie ketina vadovauti ypatingų statinių kategorijos darbams, privalomu turėti kvalifikacijos atestatą. Nuo 1997 metų viena iš pagrindinių statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovų atestavimo dalių yra teisinių žinių patikrinimas, kurį patys būsimieji inžinieriai laiko sunkiausia atestavimo dalimi.

Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) nepaisant atestuojamųjų neigiamo požiūrio į teisinių žinių patikrinimą, tvirtina, kad jos neabejotinai yra labai reikalingos statybos inžinieriui. Tinkamų šių žinių neturintis specialistas gali padaryti labai rimtų pažeidimų ir klaidų, lemiančių itin nemalonius nutikimus, net gresiančius žmonių gyvybėms.

SPSC direktorius Robertas Encius pabrėžė, kad statybos inžinierių teisinių žinių patikrinimas – viena iš numatytų procedūrų atestatui gauti. SPSC vadovas pridūrė ir tai, kad bene nepavyzdingiausi šiuo klausimu ir yra Lietuvos piliečiai. „Nepaisant kalbos barjerų, Europos Sąjungos valstybių statybos inžinieriai teisinių žinių egzaminą išlaiko geriau, negu Lietuvos piliečiai, nes jiems net mintis nekyla, kad galima nežinoti teisės aktų reikalavimų“, – kalbėjo R.Encius.

Teisinių žinių stoka kelia pavojų

Statybos inžinieriaus darbas, anot SPSC vadovo, (kalbant apie atestuotus inžinierius, kurie apima labai platų skirtingų pareigų spektrą: projekto parengimas, projekto ekspertizė, statinio statyba, statybos techninė priežiūra, statinio ekspertizė) tiesiogiai susijęs su teisinėmis pasekmėmis žymiai daugiau, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. R.Encius pabrėžė, kad statinio statyba (net ir nedidelio) jau savaime kelia pavojų žmonių sveikatai ir net gyvybei, jei nebus laikomasi reikalavimų. Pavyzdžiui, statinio statybos vadovas atsakingas ne tik už objekto statybą, saugią aplinką ir darbo sąlygas objekte, bet ir rūpinasi, kad nenukentėtų tiek jo pavaldiniai, tiek netikėtai į statybvietę patekę pašaliniai asmenys (todėl vienas iš pagrindinių reikalavimų yra aptverti statybos aikštelę), ir kt.

Statybos įstatyme yra išdėstytos atestuotų vadovų pareigos, kurias privalu žinoti visiems statybos inžinieriams, susijusiems su statybos veikla. „Netinkamas pareigų vykdymas arba jų nežinojimas gali sukelti nelaimingą atsitikimą arba statinio defektus, kurių pasekmės sunkiai prognozuojamos, o atsakomybė pagal įstatymus tenka statybininkams. Vadovaujantis Statybos įstatymu, statinio garantinis laikotarpis yra 5 metai (10 metų paslėptiems darbams). Yra atvejai, kai atestuotiems vadovams taikomos nuobaudos, numatytos Statybos įstatyme“, – priminė SPSC direktorius.

R.Encius, neliesdamas pavyzdžių, kurių baigtis buvo tragiška, įvardijo atvejus, kai dėl teisinių žinių stokos statybos inžinieriui buvo taikytos nuobaudos. „6 mėnesiams buvo sustabdyti ypatingo statinio specialiųjų statybos darbų vadovo kvalifikacijos atestatas, nes buvo vykdyti savavališkos statybos darbai saugomoje teritorijoje – Kuršių nerijos nacionaliniame parke, kultūros paveldo vietovėje Nidos gyvenvietėje“, – vardijo SPSC direktorius. Anot jo, vadovas vykdė darbus neturėdamas statybą leidžiančio dokumento – rašytinio pritarimo statinio projektui, tuo pažeisdamas Statybos techninį reglamentą.

Netinkamas pareigų vykdymas arba jų nežinojimas gali sukelti nelaimingą atsitikimą arba nulemti atsiradusius statinio defektus, kurių pasekmės sunkiai prognozuojamos, o atsakomybė už tai pagal įstatymus tenka statybininkams.

Paviršutiniškas požiūris

Gedimino technikos universitete statybos inžinieriai teisinių žinių semiasi vieną semestrą, minėtos žinios sudaro 25 proc. atestavimo patikrinimo. Anot SPSC, neišlaikęs teisinių žinių egzamino statybos inžinierius pagal specialybę gali dirbti neypatingų statinių kategorijos statiniuose.

Paklaustas, kodėl patys atestuojamieji teisines žinias įvardija kaip sunkiausią patikrinimo dalį ir kodėl jį taip sunkiai įveikiama, R.Encius teigė, kad tai – paviršutiniško požiūrio klausimas: „Tai yra retorinis klausimas tačiau įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Gal būt galima pridėti elementarų žmogišką nenorą užsikrauti papildomą psichinę žinių naštą, nesuvokiant, kad esant blogiausiam įvykių scenarijui, pasekmės tiek pačiam statybos inžinieriui, tiek aplinkiniams gali būti labai nemalonios, kartais tragiškos. Ko gero didelę įtaką nenorui gilintis turi ypač dažni teisės aktų keitimai, kurie daromi siekiant tobulinti sistemą, o ne tam, kad teisinių žinių egzaminas būtų sunkesnis.“

Panašu, kad net jei statybos inžinierius puikiai susidorotų su teisinių žinių patikrinimu, anot SPSC direktoriau, to galėtų būti maža. R.Enciaus nuomone, dabartinis teisinių žinių klausimynas, su kuriuo nesusidoroja nemaža dalis atestuojamųjų, apima tik pagrindinius statybos inžinieriaus veiklos aspektus.

Aplinkos ministerija primena, kad ne pagal numatytus reikalavimus vykdomos statybos gali pakenkti ne tik šalia esančioms teritorijoms ir pastatams, bet ir gamtai. Neracionalios ir su atitinkamomis tarnybomis nesuderintos statybos gali pakenkti kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros paveldo vertybėms.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min