15min be reklamos
2020 12 09, 09:54

Už mažo kiekio narkotikų disponavimą – įspėjimas arba kukli bauda: tam pritaria ir dalis konservatorių, opozicijos

Seimo nariai iš skirtingų frakcijų registravo Baudžiamojo ir Administracinio nusižengimų kodeksų pataisas, kuriomis siūlo naikinti baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų disponavimą be tikslo jas platinti. Už tai grėstų administracinė atsakomybė, o pažeidėjui – įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 100 eurų.

Už narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą viešose vietose arba apsvaigusio asmens pasirodymą viešose vietose taip pat grėstų administracinė atsakomybė ir bauda nuo 20 iki 100 eurų.

Toks pakartotinis pažeidimas jau atsieitų nuo 100 iki 200 eurų, pažeidėjui galėtų būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienerių metų.

Baudžiamoji atsakomybė liktų galioti tiems, kas „didesnį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų“, neturėdamas tikslo jų platinti, neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė.

Pažeidėjams – galimybė išvengti atsakomybės

Tiesa, asmenys, kurie savanoriškai kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreiptųsi į valstybės instituciją, norėdami atiduoti narkotines ar psichotropines medžiagas, už disponavimą jomis būtų atleisti tiek nuo administracinės, tiek nuo baudžiamosios atsakomybės.

Spaudos konferencija iš Seimo:

VIDEO: Už mažo kiekio narkotikų disponavimą – įspėjimas arba kukli bauda: tam pritaria ir dalis konservatorių, opozicijos

Pataisas dėl nedidelio narkotikų kiekio dekriminalizavimo inicijavo Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė.

„2017 metais įvyko nesusipratimas ir disponavimas nedideliais kiekiais buvo kriminalizuotas. Nuo to laiko dukart padidėjęs su narkotikais susijusių bylų skaičius: jis augo nuo maždaug 700 iki 1600 praėjusiais metais. Taip nutiko todėl, kad žmonės pradėti teisti net už nuodėgulius peleninėje, jei aptinkama narkotinių medžiagų nuodėgulių“, – trečiadienį Seime surengtos spaudos konferencijos metu kalbėjo ji.

Politikė teigė, jog tokiems asmenimis „siuvamos nusikaltėlio etiketės“, „skiriamos tūkstantinės baudos“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Morgana Danielė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Morgana Danielė

Nuo narkotinių medžiagų priklausomi asmenys, anot jos, yra negydomi ir niekaip neišeina iš bausmių vykdymo sistemos rato.

Nuobaudos – pagal bendrą kodekso struktūrą

Paklausta, kodėl už disponavimą nedideliu kiekiu narkotikų parinktos tokios nuobaudos kaip įspėjimas ar keliasdešimties eurų bauda, M.Danielė atsakė, kad grėstų ne tik tai.

„Siūlomos bausmės yra ne tik įspėjimas, bauda, bet taip pat yra nukreipimas konsultuotis su gydytoju, jeigu žmogus su mažu kiekiu sulaikomas pakartotinai, taip įtariant, kad žmogus vartoja rizikingai ar arba net žalingai. Aišku, jeigu gydytojas diagnozuoja priklausomybę, skiriamas įpareigojimas gydytis“, – atsakė ji.

Piniginės baudos, politikės teigimu, „parinktos pagal Administracinių nusižengimų kodekso dominuojančius skaičius, vyraujančias baudas už panašias veikas“.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs teisininkas Mindaugas Lankauskas tam paantrino.

„Dėl konkretaus pasirinkimo, kiek turėtų būti – 100, 130 ar 200 eurų, nėra objektyvių kriterijų. Dažniausiai žiūrima į bendrą kodekso struktūrą“, – teigė jis.

M.Danielė patikino, kad parlamentinė Laisvės partija ateityje sieks legalizuoti ir marihuanos vartojimą rekreacijos tikslais.

„Kanapės įteisinimas rekreacijos tikslais ir šios rinkos sureguliavimas buvo vienas iš Laisvės partijos rinkiminių tikslų, ir tikrai darbą šia kryptimi tęsime“, – pažadėjo ji.

Parašus padėjo 39 Seimo nariai

Pataisas dėl narkotikų dekriminalizavimo taip pat pasirašė ir kiti Seimo Laisvės frakcijos nariai, išskyrus Moniką Ošmianskienę.

Parašus padėjo ir konservatoriai: paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė, partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, parlamentarai Kazys Starkevičius, Stasys Šedbaras, Paulė Kuzmickienė, Žygimantas Pavilionis, Dalia Asanavičiūtė, Jurgita Sejonienė, Audrius Petrošius, Arūnas Valinskas, Jonas Gudauskas, Matas Maldeikis, Vytautas Kernagis, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Justas Džiugelis, Kristijonas Bartoševičius.

Iš Liberalų sąjūdžio pasirašė: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo nariai Simonas Gentvilas, Virgilijus Alekna, Andrius Bagdonas, Eugenijus Gentvilas.

Nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimą palaiko ir parlamentarai iš opozicijos: „darbiečiai“ Vytautas Gapšys, Antanas Guoga, socialdemokratai partijos vedlys Gintautas Paluckas, Dovilė Šakalienė, Linas Jonauskas, Tomas Bičiūnas, Mišrios Seimo narių grupės nariai Domas Griškevičius ir Kęstutis Glaveckas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kazys Starkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kazys Starkevičius

Trečiadienį spaudos konferencijoje Seime dalyvavo ir konservatorius K.Starkevičius. Pataisas dėl narkotikų dekriminalizavimo jis sakė pasirašęs, nes jauni žmonės „iš vaikiškų svajonių šiek tiek nukrypsta į šoną, ir kada patenka į kalėjimą, jis jų nepataiso“.

Už tai baust, sodinti į kalėjimą pagal baudžiamąją atsakomybę, sakyčiau, kad yra per didelė nuodėmė.

„Jis tik dar labiau juos įtraukia į bendrą liūną. Už tai baust, sodinti į kalėjimą pagal baudžiamąją atsakomybę, sakyčiau, kad yra per didelė nuodėmė, kuri užtraukiama visam gyvenimui be teisės žmogui pasitaisyti“, – kalbėjo Seimo narys.

Siekis panaikinti baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų disponavimą, jo nuomone, nėra žingsnis į „narkotinę valstybę“. Tai esą žingsnis, siekiant duoti žmonėms šansą pasitaisyti.

Panaikinti baudžiamąją atsakomybę už psichoaktyvių medžiagų nedidelio kiekio turėjimą be tikslo jas platinti valdantieji konservatoriai, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis sutarė, pasirašydami koalicijos sutartį.

Tiesa, partijos pabrėžė, jog dėl to dalies jų narių nuomonės išsiskiria.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Parašykite atsiliepimą apie 15min