Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 2d. 17:37

Mokytojų streikas – kiršinimo pleištas ar į dienos šviesą traukiama nepatogi tiesa?

Pedagogų streikas Šiauliuose
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Pedagogų streikas Šiauliuose

Lietuvoje paskelbtas streikas dalyje ugdymo įstaigų. Kodėl ne visose? Šalyje pedagogų profesinių sąjungų tiek, kad ant vienos rankos pirštų nesuskaičiuosi. Kelioms iš jų trūko kantrybė – sukėlė neterminuotą streiką. Pedagogų interesus ginančių organizacijų deklaruojami tikslai vienodi, tačiau kovos priemonės ir nuomonės išsiskyrė. 15min.lt aiškinosi, už ką kovoja septynios profsąjungos ir kodėl jos neranda bendros kalbos.

Šiauliuose yra daugiau nei 70 ugdymo įstaigų, o neterminuotą streiką paskelbė vos viena – Centro pradinė mokykla. Paaiškėjo, jog taip yra dėl to, jog dauguma šios įstaigos mokytojų priklauso vienai iš septynių Lietuvoje veikiančių profesinių sąjungų. Šiauliuose ji nėra didelė, nes čia karaliauja kitos profesinės sąjungos.

Profsąjungos veikia atskirai

Šiauliuose streikuojančiai profesinei sąjungai priklauso ir dalis „Rasos“ progimnazijos mokyklos pedagogų. Šioje ugdymo įstaigoje veikia trys profesinės sąjungos. Joje dėl streiko vieningai sutarti nepavyko, todėl pedagogai nestreikuoja.

Taip pat yra viena specialioji ugdymo įstaiga, kurios darbuotojai nestreikuoja tik dėl darbo specifikos – negalima palikti vaikų su negalia likimo valiai.

Šiaulių švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė teigia, jog tai ženklas, liudijantis šalies pedagogų nevieningumą: „Vieni streikuoja, o kiti – dirba. Tai reiškia, kad jie nesusitaria.“

Centro pradinės mokyklos direktorius Edmundas Valuckas teigia, kad jo mokykloje veikianti profesinė sąjunga nusprendė prisidėti prie visoje šalyje pradėto streiko, tačiau įžvelgia nelogiškų reikalavimų. „Keista, kad mokytojai kovoja už vaikų darželių gerovę, tačiau patys darželiai tyli“, – teigė direktorius E.Valuckas.

Kita profesinė sąjunga baiminasi pasekmių

Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė mano, kad streikas yra nelogiškas, nes vykdomas derybų metu. Ji tvirtina, kad dirba darbo grupė, kuri sprendžia kiekvieną klausimą atskirai.

Jei nepavyks sutarti, neatmetame galimybės prisidėti prie streiko.

„Mes visi einame į derybas ir turime tą patį reikalavimų komplektą. Visi norime, kad būtų grąžintas prieškrizinis mokinio krepšelio dydis, atkurti sumažinti pedagogų atlyginimai.

Pagrindinis tikslas – pasirašyti sutartį, kurią turės vykdyti bet kuri valdžia“, – tvirtino R.Jasmontienė.

Pirmininkė streiką pavadino vieno asmens populiarinimo akcija bendrų reikalavimų sąskaita.

„Darželių darbuotojams keliami atlyginimai dešimčia procentų. Reikalai juda į priekį. Jei nepavyks sutarti bent dėl didžiosios dalies mūsų reikalavimų, taip pat neatmetame galimybės prisidėti prie streiko. Dabar to daryti nėra jokios prasmės“, – aiškino pašnekovė.

Mokytoja siūlo ministrui atsistatydinti

Centro pradinėje mokykloje – tylu. Klegesys girdisi tik iš mokytojų kambario. Nė vienas mokytojas nedirba. Sėdi visi ratu ir kalbasi apie tai, kas vyksta. Streikuojančių mokyklos mokytojų atstovė Kristina Vaitiekūnienė priminė, kad valstybė 2009-aisiais iš kiekvieno šalies mokinio krepšelio kasmet pasiskolina po 476 litus.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Kristina Vaitiekūnienė
Alvydo Januševičiaus nuotr./Kristina Vaitiekūnienė

„Vien mūsų mokykloje – apie 230 vaikų. Tai sudaro apie 98 tūkst. litų per metus. Per visą laikotarpį – apie pusė milijono. Ir tai tik mūsų nedidelė mokykla. Mes norime, kad moksleivio krepšelis būtų grąžintas. Tai pats svarbiausias reikalavimas. Mūsų vaikai piešia, ko mokyklai labiausiai reikėtų. Tai ne naujų kompiuterių ar planšečių, o naujų suolų, lauko klasės, teleskopo, spalvingiau išdažytos mokyklos“, – tvirtino K.Vaitiekūnienė.

Ministre Dainiau Pavalki, atsistatydinkite! Jei esate savo srities specialistas – grįžkite ten, kurs esate naudingas.

Pedagogė akylai stebi, kaip sprendžiamos šios problemos, ir mano, jog streikas yra būtinas ir neišvengiamas.

„Kol kas nėra pasirašyta jokių dokumentų – tik žodiniai pažadai kažką spręsti. Biudžetas bus tvirtinamas gruodžio 4 dieną. Nemanau, kad biudžetas skirstomas pagal žodinius prašymus“, – sako ji.

K.Vaitiekūnienė mano, kad mokytojus šalies valdžia ir ministras Dainius Pavalkis tiesiog mulkina: „Kalba apie tai, kad bus padidintas atlyginimas 5 procentais, tačiau nutyli, jog tie 5 proc. bus pridėti ne prie algos, o prie koeficiento. Tai sudaro viso labo septynis litus.“

Alvydo Januševičiaus nuotr./Pedagogų streikas. Vaikų piešiniai.
Alvydo Januševičiaus nuotr./Pedagogų streikas. Vaikų piešiniai.

Mokytoja mano, kad šalyje pedagogai iš tiesų yra vieningi, kad ir kuriai profesinei sąjungai priklausytų, tačiau kiršinimas yra naudingas ministrams ir Vyriausybei: „Jie manipuliuoja tuo. Vienas valdžios vyras prasitarė, jog pakels visiems mokesčius, kad padidintų mums atlyginimus. Ką tai reiškia – kiršinimas ir nuteikinėjimas prieš mokytojus. Tai nesolidu. Ar žinote, kad Kanadoje dabar vyksta keturių mėnesių pedagogų streikas? Ar mūsų protesto priemonės per daug drastiškos?“

Mokytoja sako kalbėjusi nuosaikiai visų kolegų vardu, o nuo savęs pasakytų daug stipriau: „Ministre Dainiau Pavalki, atsistatydinkite! Jei esate savo srities specialistas – grįžkite ten, kur esate naudingas.“

Politikai paperka profsąjungas

Vienas iš antradienį prasidėjusio streiko organizatorių, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas jau sulaukė švietimo ir mokslo ministro D.Pavalkio viešų įtarimų, kad galbūt užsiima Lietuvai priešiška veikla. Ministras pareiškė, kad A.Navicko veikla bus įdėmiai ištirta.

Iki šio streiko apie A.Navicką visuomenė mažai ką težinojo. A.Navickas 15min.lt prisistatė išsamiau: „Man – 36-eri. Esu geografijos ir kūno kultūros mokytojas. Turiu keturis vaikus. Dėl jų matau prasmę savo veikloje. Dar vedu keletą pamokų, bet daugiausia laiko skiriu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos veiklai. Pirmininkauju jai dvejus metus.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrius Navickas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Andrius Navickas

Jis yra kilęs iš Zarasų rajono – nemažai laiko praleidžia netoli Stelmužės ąžuolo esančioje prosenelių sodyboje. Nepriklauso jokiai partijai. Neketina politikuoti, kol vykdo profsąjunginę veiklą.

Dalies profsąjungų vadovybė vykdo per politikus finansuojamas programas, o mokytojai iš tiesų yra nusivylę.

Kodėl nesutampa pedagogų profesinių sąjungų nuomonės ir išsiskiria kovos priemonės?

„Manau, kad yra kelios priežastys. Kai kurios profesinės sąjungos yra labai silpnos – neturi finansinių ir žmogiškųjų išteklių, o streikui reikia pasiruošti. Dalies profsąjungų vadovybė dalyvauja politikoje – priklauso partijoms, vykdo per jas finansuojamas programas neva socialinio dialogo stiprinimui. O mokytojai iš tiesų yra nusivylę“, – atsako A.Navickas

A.Navicko nuomone, kai kurios profesinės sąjungos klaidina mokytojus, sakydamos, kad vyksta kažkokios derybos su valdžia: „Realiai – niekas nėra pasirašyta, niekas nepatvirtinta. Ministrui jokie įgaliojimai kažką keisti nesuteikti. Jau užpernai ir pernai buvo pritarta didinti pedagogų algas, tačiau tokie siūlymai nepatvirtinti. Šiemet scenarijus kartojasi.“

O kaip dėl atlyginimo didinimo darželių darbuotojams? „Tai nieko bendro neturi su derybomis ar mūsų streiku. Šis sprendimas Vyriausybės priimtas jau anksčiau – galite matyti tai dokumentuose“, – atsako profesinės sąjungos lyderis.

Norėtume, kad Seimo nariai, kurie jau pernai grąžino savo atlyginimus į prieškrizinį lygį, tą patį padarytų pedagogams.

A.Navickas tikina, kad streiką iš tiesų palaiko keturios profesinės sąjungos. Vien jo vadovaujama turi 3000 narių ir, jo teigimu, šiandien yra didžiausia iš visų: „Kiti sako turintys ir 9 tūkstančius, tačiau tai netiesa. Dabar aš sakau tiesą – mūsų profesinė sąjunga yra didžiausia iš visų.“

Kiek truks neterminuotas streikas?

„Planuojame streikuoti iki biudžeto patvirtinimo – gruodžio 4 dienos. Ilgiau streikuoti nematome prasmės. Norėtume, kad Seimo nariai, kurie jau pernai grąžino savo atlyginimus į prieškrizinį lygį, tą patį padarytų pedagogams ir kitiems biudžetiniams darbuotojams“, – teigia A.Navickas.

Paklaustas, ar nebijo, kad profesinė sąjunga bus paduoda į teismą dėl streiko, profesinės sąjungos vadovas atsako: „Mes jau turime geros patirties ir viskam pasirengėme.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Sportas

Barselonos ekipą įveikęs „Real“ kyla į Ispanijos čempionato viršūnę

Vienos iš labiausiai jaudinančių vizito akimirkų: popiežius Pranciškus aplankė hospisą

Gyvenimas

Kas nutinka, jei neleidžiate savo smegenims pailsėti

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Verslas

Vagiančius siuntinių išvežiotojus „Amazon“ nusprendė gaudyti tuščiomis dėžėmis

Sportas

„Bayern“ Vokietijoje toliau nestabdo: pratęsė „Schalke“ agoniją

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kelionė su popiežiumi: susitikimas gali atimti kalbos dovaną ir pačiam kalbiausiam reporteriui

24sek

Š.Jasikevičius po pirmosios pergalės – apie klaidas, energiją ir naujokus

Gyvenimas

Įspūdinga „Moschino“ nuotaka – G.Hadid pasipuošė vestuvine suknele su skraidančiais drugeliais

Aktualu

Popiežius Pranciškus: Gailestingumo Motina kužda kiekvienam į ausį: „Ieškok savo brolio“

24sek

Su vėjeliu: „Žalgiris“ triuškinančia pergale pradėjo LKL pirmenybes

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Gazas

Patarimai: kur popiežiaus Pranciškaus vizito metu Kaune galima palikti automobilį

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvoje: „Galite tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų“

Aktualu

Mokslininkė: kaimų Lietuvoje net neverta gaivinti

Naujienos

Aktualu

Žemaitė iš Plungės savo laimę rado didžiausiame Europos uoste

Popiežiaus vizitas Aktualu

Diakonas D.Chmieliauskas: popiežius Pranciškus atsigavo bendraudamas su paprastais žmonėmis

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Sportas

Diržų kolekcija lieka Londone: prakirsta nosimi A.Joshua sudorojo rusą A.Povetkiną

Aktualu

Prie Panevėžio su BMW vertėsi „klevo lapas“ – nušlavė stotelę ir rėžėsi į medį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kauno Santakoje popiežiaus mišių išvakarėse renkasi tikintieji

Stiprus vėjas talžo regatos jūroje dalyvius: sraigtasparnis ieško dingusio tėvo ir sūnaus, gelbėja įgulas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min