Dabar populiaru
Publikuota: 2016 vasario 22d. 12:02

Pedagogai streikuos bent iki trečiadienio: dėl didesnių atlyginimų nesusitarta

Streikas mokykloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Streikas mokykloje

Pirmadienį prasidėjęs pedagogų streikas tęsis bent iki trečiadienio: derybų su Vyriausybės atstovais metu reikšmingų rezultatų pirmadienį nebuvo pasiekta. Pasiektas susitarimas dėl neesminių dalykų, tačiau dėl esminio klausimo – atlyginimų padidinimo – kompromiso vis dar nėra, 15min sakė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) pirmininkas Audrius Jurgelevičius.

Profsąjungos vadovas A. Jurgelevičius: sutarta tik dėl neesminių klausimų

„Esminis dalykas liko nesutartas – kad nuo rugsėjo 1 d. būtų naikinamos tarnybinių koeficientų žirklės. Tai padarius, galima bus pasiekti, kad atlyginimai būtų didinami. Nes kitu atveju mokyklų vadovai, savivaldybės atlyginimus koreguoja naudodamiesi žirklėmis ir daugeliu atveju mokytojams atlyginimas nepadidėja“, – 15min sakė A.Jurgelevičius.

Kitas susitikimas su Vyriausybės atstovais, pasak jo, numatytas trečiadienį. Tai reiškia, kad streikas tęsis bent iki trečiadienio. A.Jurgelevičius pažymėjo manantis, kad jis tikriausiai tęsis ir ilgiau.

Tarp klausimų, dėl kurių buvo sutarta, A.Jurgelevičius įvardino darbo apmokėjimo sistemos keitimą, neformaliajam ugdymui skirtų pinigų naudojimo sistemos keitimą ir dar kelis punktus.

„Sutarta, kad ministerija pradės ruošti kitokią darbo apmokėjimo sistemą, sutarta, kad kitaip bus naudojami neformaliajam ugdymui skirti pinigai – mokyklos galės juos naudoti. Sutarta buvo, kad labiau apribota bus vadovų galimybė vesti pamokas. Ir Vyriausybė paruoš mistinį planą, kaip įdarbinti, perkvalifikuoti dėl mokyklų uždarymo iš švietimo sistemos išėjusius mokytojus“, – 15min teigė A.Jurgelevičius.

Streikuoja dešimtadalis šalies mokyklų

Švietimo ir mokslo ministerija pirmadienį 15min atsiuntė informaciją, kad streike iš viso dalyvauja 233 Lietuvos mokyklos.

„Iš savivaldybių gautais duomenimis, vasario 22 dieną pedagogai streikuoja 43 savivaldybėse, 233 švietimo įstaigose: 201-ose bendrojo ugdymo mokykloje, 30-yje ikimokyklinio ugdymo įstaigų, 2-ose neformaliojo ugdymo įstaigose. Iš viso streikas apima 9,81 proc. švietimo įstaigų. Streiką paskelbusiose mokyklose streikuoja ne visi pedagogai. Trys mokyklos buvo įteikusios pranešimą apie streiką, tačiau nestreikavo", – 15min informavo Švietimo ir mokslo ministerija.

Ministerija: dėl atlyginimų didinimo bus tariamasi trečiadienį

Pirmadienį po pietų ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad dėl pedagogų atlyginimų didinimo nuo šio rugsėjo bus tariamasi trečiadienį.

"Švietimo ir mokslo ministerija ieškos lėšų padidinti pedagoginių darbuotojų darbo užmokestį iki atlyginimų koeficientų vidurkio ribos nuo šių metų rugsėjo 1 d., nes padidinti jį iki maksimalios ribos reikalingos papildomos valstybės biudžeto lėšos švietimo sričiai“, – pranešime cituojama švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė.

Ministerijos teigimu, nors mokinių skaičius per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo 40 proc., lyginant su 2012 m. mokinio krepšelis išaugo 5,7 proc., vidutinis mokytojų atlyginimas išaugo  9,3 proc.

Ministrė sako esanti su mokytojais, bet nusileidimo jų reikalavimais nežada

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pirmadienį išplatino laišką, kuriame tvirtino esanti kartu su mokytojais ir pritarianti jų reikalavimams. Tačiau apie esminio pedagogų reikalavimo – koeficientų naikinimo – įgyvendinimą laiške nekalbama. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Audronė Pitrėnienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Audronė Pitrėnienė

"Visuomet esu kartu su mokytojais. Palaikau ir dabartinius pedagogų reikalavimus didinti algas. Mūsų mokytojai – tiek tik pradedantys dirbti, tiek patyrę ekspertai – tikrai verti geresnio užmokesčio. Visuomet stengiausi ir stengiuosi kovoti dėl geresnės mokytojų padėties", – laiške teigia A. Pitrėnienė.

A. Pitrėnienės teigimu, pedagogų keliamos problemos yra kompleksinės ir jas sunku išspręsti vienu mostu – dalį atsakomybės turi prisiimti ir Seimas, ir Vyriausybė, ir savivaldybės.

Į problemos sprendimą gali tekti kištis ir Seimui

G.Krasauskienė penktadienį aiškino, kad ministerija ieško galimybių finansuoti dalį profsąjungų reikalavimų – tai yra maždaug 5 mln. eurų, kurie leistų vidutiniškai 1,5 proc. pakelti mokytojų atlyginimus nuo šio rugsėjo. Profsąjungos nuo rugsėjo tikisi ne tik šio padidėjimo, bet ir koeficientų žirklių panaikinimo, tačiau tai, pasak viceministrės, neįmanoma be valstybės biudžeto peržiūros Seime.

„Streikas turės tęstis iki kol pradės dirbti Seimas, nes jeigu Vyriausybė negali ir neturi įgaliojimo spręsti reikalavimus, tai tiesiog reikės laukti Seimo“, – pirmadienį sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Siekdami didesnių algų ir kitų pertvarkų pedagogai gruodį rengė įspėjamuosius streikus, o praėjusią savaitę Vilniuje vyko mitingas.

Atlyginimai mokytojams šiek tiek didinti nuo 2016 metų sausio.

Ministerijos skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, vidutinis Lietuvos mokytojo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį.

Ministerija skelbia, kad daugiau kaip pusė mokytojų turi 18-27 pamokas per savaitę. 18 pamokų per savaitę turintis bendrojo ugdymo mokytojas, priklausomai nuo stažo ir kvalifikacijos, uždirba nuo 518 eurų iki 952 eurų. Turintis 27 pamokas  – atitinkamai nuo 777 eurų iki 1350 eurų per mėnesį. Tačiau trečdalis mokytojų dirba nepilnu krūviu, apie dešimtadalis visų pedagogų turi mažiau kaip devynias pamokas per savaitę.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

10:20
01:22
00:55

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 15min