Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pedagogų profsąjunga siekia su Vyriausybe pradėti derybas dėl mokytojų pensinio amžiaus

Andrius Kubilius ir Gintaras Steponavičius sveikina laureatą.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Andrius Kubilius ir Gintaras Steponavičius sveikina pedagogus
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacija reikalauja, kad Vyriausybė vykdytų savo programą ir peržiūrėtų pedagogų pensinį amžių, sudarant jiems sąlygas išeiti į pensiją atidirbus mokykloje 25 metus.

Pedagogai tvirtino, kad jiems nerimą kelia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymai visiems dirbantiesiems pailginti pensinį amžių, vyrus ir moteris išleidžiant į pensiją tik sulaukus 65 metus.

„Sodros“ problemas norima vėl spręsti tų gyventojų sluoksnių, kurie labiausiai pažeidžiami, sąskaita. Tam sluoksniui priklauso ir švietimo darbuotojai“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos pirmininkė Rūta Osipavičiūtė.

Ji priminė, kad Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės programos 570 punkte žadama, kad bus sukurtas modelis, pagal kurį mokytojas, turintis ne mažesnį kaip 25 metų pedagoginio darbo stažą, galės anksčiau išeiti į pensiją ir gauti senatvės pensiją.

„Tačiau su dabartine „Sodros“ reforma matome, ką numato Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateikti Vyriausybei ant stalo, kad norima prailginti pensinį amžių iki 65 metų. Visai nesilaikoma savo programos nuostatų“, – tvirtino R.Osipavičiūtė.„Sodros“ problemas norima vėl spręsti tų gyventojų sluoksnių, kurie labiausiai pažeidžiami, sąskaita.

Ji pabrėžė, kad priėmus tokius siūlymus pedagogai mokyklose turės dirbti per 40 metų.
Profsąjunga siekia, kad švietimo sistemoje dirbantys žmonės, išdirbę 25 metus patys galėtų nuspręsti, ar toliau dirbti, ar išeiti į pensiją.

„Matome didelę grėsmę, kad senėja švietimo sistemoje dirbantys žmonės. Jų amžius viršija 50 metų. Paskaičiuota, kad apie 50 proc. dabar dirbančių mokytojų yra vyresni nei 50 metų. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jaunimas negali ateiti dirbti į švietimo įstaigas. Yra grėsmė, kad jei bus prailgintas amžius, reikės svarstyti galimybę uždaryti pedagogus rengiančias mokyklas“, – svarstė profsąjungos lyderė.

Vilniaus pedagogų universiteto Studijų skyriaus vedėjas Antanas Kiveris teigė, kad Lietuvoje vykstantys procesai kertasi su europinėmis tendencijomis. Jo tvirtinimu, Europos Sąjungos šalyse vidutiniškai pedagogai į pensiją išeina turėdami 33 metų pedagoginį stažą. Negana to, į jį įskaičiuojami ir studijų metai.

Lietuvoje mokytojai į pensiją dabar išeina kaip ir visi dirbantieji.
 
Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Audrius Jurgelevičius atkreipė dėmesį, kad mokytojo darbas yra susijęs su didele psichologine įtampa. Kitų šalių tyrimai byloja, kad mokytojo profesija yra antra pagal riziką susirgti vėžiu. Lietuvoje tokių tyrimų nėra, todėl esą valdininkai nepriima argumentų, susijusių su sveikata.

Pedagogų atstovai tvirtino iš Vyriausybės atstovų neoficialiai jau išgirdę, kad šiuo metu derybų dėl pensinio amžiaus peržiūrėjimo pradėti neįmanoma. „Mums svarbiausia sužinoti argumentus. Kaip ir dėl atlyginimų, taip ir dėl pensinio amžiaus, mokytojų bendruomenė neliks abejinga“, – sakė A.Jurgelevičius.

R.Osipavičiūtė taip pat atkreipė dėmesį, kad kitas siūlymas – iš darbdavio apmokėti septynias pirmąsias darbuotojo ligos dienas – gali sužlugdyti ugdymo įstaigas. Iš biudžeto lėšų gyvenančios įstaigos tam gali tiesiog neturėti lėšų.

Bendrojo lavinimo įstaigose Lietuvoje dirba apie 40 tūkst. pedagogų. 
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min